Son Dakika Haberler

Cumhuriyet’teki ‘açıklama’ krizi ayrılık getirdi!

Cumhuriyet’teki ‘açıklama’ krizi ayrılık getirdi!
Okunma : Yorum Yap

Cumhuriyet’teki ‘açıklama’ krizi ayrılık getirdi: Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars yazılarına son verdi!

Cumhuriyet gazetesi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verirken Can Dündar’ın genel yayın yönetmenlik yaptığı dönemi hedef göstermesi tepkilere neden olmuştu. Gazeteye yazarlarından da tepki geldi. Alp Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars köşe yazılarına son verdi.

Bir süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedefinde olan Cumhuriyet, gazetenin geçmişini sahiplenmeyerek Can Dündar yönetimindeki kadroları hedef gösterdi. Gazete, birinci sayfasından ‘Açıklama’ başlığıyla yayınladığı haberde, Can Dündar’ı ‘İkinci Cumhuriyetçi’ olmakla itham ederek, “Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir. Oysa, bugün Cumhuriyet gazetesi, bu ekibin yayın çizgisi ve tutumlarına karşı Cumhuriyet okur ve emekçileri ile birlikte dört yıl yürüttüğü hukuksal mücadele ve Yargıtay’ın da onadığı bir mahkeme kararı sonucu yönetime gelen Cumhuriyetçi kadro tarafından yayımlanmaktadır. Cumhuriyet gazetesi, 2018 Eylül ayı başında, Atatürk’ün adını verdiği ve Yunus Nadi’nin kurduğu Cumhuriyetçi çizgisine oturduğunu kamuoyuna duyurmuştur. Bu çizginin herhangi bir suç ya da terör örgütü ile ilişkilendirilmesi bir kasıtlı çarpıtmadan öteye gidemez” ifadelerini kullandı.

‘DEMOKRASİ MÜCADELESİYLE BAĞDAŞMAMAKTADIR’

Uzun yıllardır köşe yazılarıyla Cumhuriyet gazetesinde yer alan Prof. Dr. Alp Erinç Yeldan ‘açıklama’ yazısını eleştirerek yazılarına son verdiğini kamuoyunu duyurdu. Yeldan, “Cumhuriyet’de dün yer alan ‘açıklama’ yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır. Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet’in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim” dedi.

ÖZGE MUMCU AYBARS: ‘MANEVİ BAĞLILIK’LA BAŞLADIĞIM YAZILARIMA SON VERİYORUM

Yeldan’ın ardından bir açıklama da katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars’tan geldi. Aybars, “Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın süredir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm emekçilerine derin saygılarımla…” sözleriyle ayrılık kararını açıkladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)