Son Dakika Haberler

Davutoğlu, Gezi Davasından çekildi; Ali Babacan’dan da benzer bir mesaj bekleniyor

Davutoğlu, Gezi Davasından çekildi; Ali Babacan’dan da benzer bir mesaj bekleniyor
Okunma : Yorum Yap

Davutoğlu, Gezi Davasından çekildi; Ali Babacan’dan da benzer bir mesaj bekleniyor…

Gezi Davasında “mağdur” sıfatıyla yer alan Ahmet Davutoğlu, davadan çekildi.

Yarın görülecek Gezi davası öncesinde sosyal medyadan davada “mağdur” sıfatıyla yer alan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın “davadan çekilmesi” yönünde çağrıda bulunulmuştu. Davutoğlu, yaptığı açıklama ile davadan çekilirken “Ben mağdur değilim” diyen Ali Babacan’dan da aynı yönde bir açıklama bekleniyor.

Eski AKP hükûmeti başbakanı ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yaptığı yazılı açıklama ile PKK, FETÖ ve IŞİD örgütleriyle bağlantılı dosyalar ile Pelikan gibi illegal organize yapıların işlemiş oldukları kamusal suçlar haricindeki, şahsına yönelik işlenen ve kamusal nitelik taşımayan, başta hakaret olmak üzere ceza davası dosyalarından feragat ettiği açıklandı.

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, yargının siyasallaştığı ve yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının yara aldığı bir dönemden geçmektedir. Ülkemiz yargı tartışmaları ile yorulmuş ve kutuplaşmıştır. Yeni bir döneme geçilmesi ve eski tartışmaların geride bırakılması şarttır. Bunun için herkesin adım atması önemlidir.

Bu çerçevede, Gelecek Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu;

Türk Ceza Kanunun’da düzenlenen terör suçları kapsamında, yetkili ve görevli Cumhuriyet Savcılıklarınca yürütülen, Sayın Genel Başkanımızın mağdur ve davaya katılan sıfatıyla bizatihi takipçisi olduğu, başta PKK, FETÖ, DAEŞ terör örgütleriyle bağlantılı dosyalar ile Pelikan gibi illegal organize yapıların işlemiş oldukları kamusal suçlar haricindeki, şahsına yönelik işlenen ve kamusal nitelik taşımayan, başta hakaret olmak üzere ceza davası dosyalarından bir daha tekerrür etmemesi dileğiyle feragat etmiştir. Derdest olan davaların da takipçisi olmayacağı gibi, henüz takibata uğramamış olanlar için de şikayetçi olmayacaktır.

Sayın Genel Başkanımızın bu kararının amacı toplumumuzda herkesin geçmişi bırakıp geleceğe dönmesidir. Bu vesile ile fikir özgürlüğü, tartışma kültürü ve birlikte yaşama için Gelecek Partisi olarak bağımsız ve tarafsız yargı çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)