Son Dakika Haberler

Demirtaş: Erdoğan benden bir hayli korkuyor

Demirtaş: Erdoğan benden bir hayli korkuyor
Okunma : Yorum Yap

Selahattin Demirtaş: Erdoğan benden bir hayli korkuyor

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinden korktuğunu, bu nedenle hala cezaevinde tutulduğunu söyledi.

2016’dan beri Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Recep Tayyip Erdoğan’ın “kendisinden çekindiğini” söyledi.

T24’ten Şirin Payzın’ın gerçekleştirdiği söyleşide, Demirtaş, “Neden hâlâ tutuklusunuz? Sizce Erdoğan sizden korkuyor mu?” diye soran Payzın’a şöyle yanıt verdi:

“Erdoğan’ın benden bir hayli korktuğunu, çekindiğini net biliyorum. Zaten o nedenle beni burada tutuyor.”

“Ben tutuklu değil, siyasi rehineyim”

“Ben tutuklu değil, siyasi rehineyim. Erdoğan’ın benden bir hayli korktuğunu, çekindiğini net biliyorum. Zaten o nedenle beni burada tutuyor. Ancak ben ve benim gibiler dört duvara sığmayız, işte bunu anlamıyor. Çünkü biz kimsenin adamı değil, halkın, sadece halkın öz evlatlarıyız. Ve halk kendi evlatlarını asla yalnız bırakmaz, bırakmadı. Ne zaman çıkacağımızı falan da hesaplamıyoruz. Sadece direniyoruz. Kazanacağımızdan da eminiz. Biz değil, birileri iktidarları için kaç günleri kaldığını saysın. Biz gün saymıyoruz çünkü.”

Şirin Payzın’ın soruları ve Demirtaş’ın yanıtlarından bazıları şöyle:

-HDP’ye yönelik operasyonun zamanlamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Partimize yönelik siyasi operasyonlar, 2009 Nisan ayından bu yana kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Çözüm süreçlerinde hızı azalsa bile siyasi tutuklamalara ara verilmedi. O günden bu yana 20 binden fazla HDP’li gözaltına alındı veya tutuklandı. Dolayısıyla son siyasi operasyonun zamanlaması manidar değildir. AKP’nin HDP’yi tasfiye etmek amacıyla yürüttüğü amansız saldırıların sonuncusudur sadece. Tabii tutuklananlar kamuoyunca tanınan kişiler olunca daha fazla gündeme geliyor. Yoksa neredeyse her hafta onlarca HDP’li hukuksuzca hapse atılıyor.

-AKP içinde o dönem siyaset yapan ama şimdi ayrılan, parti kuran isimler var. Sizce kimler konuşmalı? Hangi isimler konuşursa doğrular ortaya çıkar?

-Efkan Ala ve Hakan Fidan başta olmak üzere ilgili bürokrasi her şeyi biliyor ama Erdoğan’ın bizi suçlama operasyonuna destek olarak hakikate sırt çevirmeyi tercih ediyorlar.

-HDP kapatılırsa durum ne olur? Nasıl bir gelecek bekler Türkiye’yi?

-HDP’nin bugün yedi milyondan fazla seçmeni var. Onları da kapatacak değiller herhalde. Halk kendi partisini kurar ve daha güçlü şekilde yoluna devam eder. HDP seçmeni, demokratik siyasetten de demokrasi mücadelesinden de vazgeçmez. Ama kapatmayı düşünenler siyaseten ve hukuken ileride büyük bedeller öderler, halk ilk seçimde ağır bir fatura çıkarır bunu yapanlara. AKP ise parti kapatmış bir parti olarak siyaset tarihindeki kara lekelerden birini daha siciline eklemiş olur.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)