Son Dakika Haberler
sesso video gratis porno gratis

“İktidar, bazı muhalefet partileri ile el altından yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyor”

“İktidar, bazı muhalefet partileri ile el altından yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyor”
Okunma : Yorum Yap

Demirtaş: “Öyle tahmin ediyorum ki iktidar, bazı muhalefet partileri ile el altından gayri resmi şekilde yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyor” …

Tutuklu gazeteci Nedim Türfent’in sorularını yanıtlayan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Öyle tahmin ediyorum ki iktidar, bazı muhalefet partileri ile el altından yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyor” dedi.

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde yaklaşık 5 yıldır tutuklu olan gazeteci Nedim Türfent, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile söyleşi gerçekleştirdi. Cumhur İttifakı’nın yeni anayasa çağrılarına ilişkin konuşan Demirtaş, iki ihtimale vurgu yaparak, “Öyle tahmin ediyorum ki bazı muhalefet partileri ile el altından gayri resmi şekilde yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyorlar. Bunlar arasında bildiğim kadarıyla HDP yok” diye konuştu.

“İktidarın yeni ve pozitif bir hikaye ihtiyacı var”

Demirtaş, Türfent’in “tepedekilerin anayasayı sürekli olarak ihlal ettiği, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına riayet etmediği siyasi bir iklim içerisinde ‘yeni anayasa’ tartışmasının yapılmasını sağlıklı buluyor musunuz? İktidar bu hamle ile yeniden oyun kurucu olmaya mı çalışıyor, yoksa bu bir gündem tuzağı mı? Yeni bir anayasa tartışması için uygun bir atmosfer var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“İktidar odaklarının demokratik bir anayasa derdinin olmadığını, olmayacağını bilmek için kahin olmaya gerek yok. Uygulamalar ve söylemler zaten ortada ancak yeni anayasa söylemi bir gündem değiştirme faaliyeti değil gibime geliyor. Bana kalırsa bununla iki temel hedef güdülüyor. Birincisi iktidarın yeni ve pozitif bir hikaye ihtiyacı var. Bu açığı yeni anayasa tartışmaları ile doldurmak, kapatmak istiyor.

İkincisi de mevcut sistemde seçim kazanamayacağı kesinleşince muhalefetle uzlaşarak parlamenter sisteme dönüşün kapısını ve pazarlık imkanını açık tutmak istiyor. Öyle tahmin ediyorum ki bazı muhalefet partileri ile el altından gayri resmi şekilde yeni anayasa için parlamenter sisteme dönüş dahil bazı pazarlıklar yapıyorlar. Bunlar arasında bildiğim kadarıyla HDP yok. Tabii MHP’yi kızdırmamaya, köpürtmemeye özen göstererek, mevcut sistemden dönüşün imkânlarını aradıklarını net olarak söyleyebilirim. TBMM Başkanı sürekli çağrı yaparak muhalefeti anayasa masasına boşuna davet etmiyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)