Son Dakika Haberler

Demirtaş’tan PKK’ya gönderme!

Demirtaş’tan PKK’ya gönderme!
Okunma : Yorum Yap

Demirtaş’tan iktidara, muhalefete, HDP’ye ve PKK’ya mesaj: Mahallenin “sinmişi” ya da karşı mahallenin “teröristi, katili” olarak yaftalanmayı göze alıyorum

Demirtaş, “Barış bizim için ilkeseldir, kimse geri adım atmamızı beklemesin… Tarih hepimizi, söylediklerimiz ve sustuklarımızla yargılayacak bir gün” dedi.

Tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “Demokratik siyasette ısrar ve barış politikası, bizim için ilkeseldir. Kimse geri adım atmamızı beklemesin” çıkışında bulundu. Demirtaş, Mezitli’de PKK’nın polisevi saldırısını kınamasının ardından PKK’nın “hangi gerekçeyle olursa olsun düşman diliyle kınaması ancak sindirilmişlikle ifade edilebilir” çıkışına ise üstü kapalı cevap verdi. Demirtaş, “Konforlu alanlarından “siyaset” yapanların çıtları çıkmasa da, tek başıma bile kalsam inandığım doğruları savunmaktan asla vazgeçmeyeceğim” dedi.

Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine PKK tarafından düzenlenen saldırıda bir polis yaşamını yitirmiş Demirtaş ve HDP saldırıyı kınamıştı. Demirtaş Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Şiddetin her türlüsüne karşı çıkacağız, demokratik siyasette ısrarcı olacağız. Bunun herkes tarafından net olarak bilinmesini isterim” ifadelerini kullandı.

SOYLU VE PKK’DAN DEMİRTAŞ’A TEPKİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Demirtaş’ın bu sözlerine Twitter’dan şöyle karşılık verdi: “Katil Demirtaş! O kadar iğrenç ve aşağılıksın ki, birlikte fail olduğun PKK’yı burada bile temize çıkarıyorsun. Çünkü en güçlü ortaklık, suç ortaklığıdır…”

Demirtaş da Soylu’nun bu paylaşımını alıntılayarak şunları demişti: “Hayrola Kirli? Ellerini ovuşturup beklerken karanlık siyasi hesapların boşa mı çıktı? O yüzden mi bu kadar öfkelisin? Size rağmen bu ülkeye barışı, huzuru, kardeşliği getireceğiz. Beni, etrafındaki çakallarla karıştırma Kirli. Aslan, yattığı yerden belli olur.”

Öte yandan Demirtaş’ın avukatları bu nedenle Soylu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

PKK, İSİM VERMEDEN HDP VE DEMİRTAŞ’A TEPKİ GÖSTERDİ

PKK, yaptığı açıklama ile Mezitli saldırısını kabul ederken bu saldırıyı kınayan HDP ve Demirtaş’a isim vermeden tepki gösterdi.

PKK tarafından yapılan açıklamada özetle “Kürt halkını ve değerlerini korumak için kendisini feda edenleri, hangi gerekçeyle olursa olsun düşman diliyle kınaması ancak sindirilmişlikle ifade edilebilir. Bu değerlere dil uzatanların yurtsever halkımızın hakikatini temsil etmediği bilinmelidir.” denildi.

DEMİRTAŞ’TAN CEVAP: TARİH HEPİMİZİ YARGILAYACAK

“Halkın duygularının tercümanı olmaya çalıştığını” ve “barışta ve siyasette ısrarcı” olunması gerektiğini söyleyen Demirtaş cevap niteliğindeki şu paylaşımları yaptı:

“Her koşulda ilkelerimizi savunacak, halkın demokratik çözüm ve barış isteğini tüm olanaklarımızla, gür sesle söylemeyi sürdüreceğiz. Faşizmi yıkacak, mutlaka kazanacağız.”

“Milyonların sessiz barış çığlığını hücremden duyuyorum, halkın duygularının tercümanı olmaya çalışıyorum. (1/3)

Elbette bunun bedelleri oluyor. Mahallenin “delisi, popülisti, tek adamı, sinmişi” ya da karşı mahallenin “teröristi, katili” olarak yaftalanmayı göze alıyorum. (2/3)

Konforlu alanlarından “siyaset” yapanların çıtları çıkmasa da, tek başıma bile kalsam inandığım doğruları savunmaktan asla vazgeçmeyeceğim. Tarih hepimizi, söylediklerimiz ve sustuklarımızla yargılayacak bir gün. (3/3)”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)