Son Dakika Haberler

Devlet erkânı Cumhuriyet düşmanını törenle andı! Vali: Son devrin din mazlumlarından biridir

Devlet erkânı Cumhuriyet düşmanını törenle andı! Vali: Son devrin din mazlumlarından biridir
Okunma : Yorum Yap

Devlet erkânı Cumhuriyet düşmanı İskilipli Atıf’ı anma törenine katıldı! Vali, anma törenini savunarak “Son devrin din mazlumlarından biridir” dedi. Tepkiler çığ oldu…


Milli Mücadele döneminde İngilizlerin desteği ile gerici isyanlara destek veren ve Kuvayi Milliye’ye düşman ‘Teali İslam Cemiyeti’nin yöneticisi İskilipli Atıf, ölümünün 95. yılında devlet erkânının da katıldığı 

törenle anıldı. Cumhuriyet düşmanını anan devlet erkânına tepkiler büyüyor.


Düşmanla iş birliği yapan ve idam edilen İskilipli Atıf Hoca, ölümünün 95. yıl dönümünde mezarı başında düzenlenen törenle anıldı. Törene devlet erkanı da katıldı. Tepkilere karşı anmayı savunan Çorum Valisi Çiftçi, İskilipli’nin “ilim ve dava adamı” olduğunu savundu.

Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbek, Cumhuriyet’e yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti’nin kamu görevlilerinin, bulundukları koltukları borçlu oldukları Milli Mücadele’ye karşı çıkan, milli bir devlet kuruluşuna itirazı olan ve bu tavrı çok somut delillerle sabit olan bir kişi için anma töreni düzenlemeleri son derece düşündürücüdür. Cumhuriyet sayesinde elde ettikleri makamların hakkını vermeyen bu kişilerin tavırlarının sorgulanması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil eden kamu görevlilerinin cumhuriyetin kuruluş felsefesine uygun bir davranış içinde olmaları zorunludur. Bu makam sahiplerinin; Atatürk, Milli Mücadele ve cumhuriyet konusundaki gerçek düşüncelerini bilmek vatandaşlarımızın hakkıdır. Milli Mücadelede TBMM ve Atatürk mü haklıydı yoksa Damat Ferit ve Vahdettin mi haklıydı sorusuna cevap vermek, İskilipli Atıf’ta ne bulduklarını da açıklamak durumundadırlar” diyerek anma törenini eleştirdi.

‘YAPILANIN FARKINDAYIZ’


Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Hüseyin Altınışık da “İskilipli Atıf ile ilgili anma programı gelinen nokta açısından oldukça düşündürücüdür. Tarihi gerçekleri tarihi belgeleri yok sayarak bir yeni tarih oluşturma çabasına tanıklık etmekteyiz. Yeni tarih yazma çabaları, milli kurtuluş savaşının bile yapılmadığı noktasına kadar uzanmaktadır. Milli devlet olarak yaşamak istiyorsak, başta ülkeyi yönetenler ve yetkili makamlarda yer alanlar, milli tarihi objektif olarak bilmek zorundadır. Bu program da Sayın Alev Coşkun’un deyişiyle tam anlamıyla bir meydan okuma söz konusudur. Milli Mücadele’ye ve cumhuriyet devrimine karşıtlık vardır. Tarihi, siyasete alet etmemek zorunludur. Bizler, yapılmak istenenlerin farkındayız” ifadelerini kullandı.

Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce ise Twitter hesabından açıklama yaparak “Çorum Valisi derhal görevinden alınmalıdır. Burası Türkiye Cumhuriyeti, herkes haddini bilecek” sözleriyle tepki gösterdi.

VALİ: SON DEVRİN DİN MAZLUMLARI


Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, “İlim, aksiyon ve dava adamı” olarak nitelediği İskilipli Atıf Hoca’yı anmayı savunarak “Düşünce dünyamızın yıldızlarından merhum Nurettin Topçu’nun ifadesiyle, M. Atıf Efendi gibi Esad Erbili ve Müftü Ali Rıza Efendi de millete gözdağı vermek ve sindirmek için zulmen idam edilmişlerdir. Bu manada İskilipli Atıf Efendi yine merhum Necip Fazıl Kısakürek üstadımızın ifadesiyle “son devrin din mazlumlarından” biridir ve bu sıfatla rahmetle anılmayı hak etmektedir. Ben İskilip’te yaptığımız anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyor, maşeri vicdanda makes bulacağına canı gönülden inanıyorum” açıklamasını yaptı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)