Son Dakika Haberler

Devletin Alevisi olmayanlar / Seran VRESKALA

Devletin Alevisi olmayanlar / Seran VRESKALA
Okunma : Yorum Yap

Devletin Alevisi olmayanlar…

Seran VRESKALA yazdı:

Bu haftaki hikayemizin kahramanı Demokratik Alevi Dernekleri Eşbaşkanı Musa Kulu ile keyifli bir hasbıhal gerçekleştirdik.
**
İnanç, kelime anlamıyla bir düşünceye ya da dine gönülden bağlı olma, iman veya itikat demek; haliyle din ve inanç özgürlüğü insanın en temel hak ve özgürlüklerinden biri sayılıyor. Fakat Türkiye’de inanç özgürlüğü ancak devletin sınırlarını çizdiği kadar mümkün tabii… Müslüman olabilirsiniz ama devletin çizdiği sınır kadar. Hristiyan, Süryani, Yahudi de olabilirsiniz, ama devletin izin verdiği kadar… Eğer “makbul vatandaş” olursanız Alevi bile olabilirsiniz. Neticede memlekette ifade özgürlüğü kadar “inanç özgürlüğü” de var.
**
Söz konusu sınırları kestirmek o kadar zor değil; “Ali’yi sevmek Alevilikse ben de Aleviyim” diye ahkam kesen politikacılardan öğrendik Aleviliğin sınırlarını… Alevi Çalıştayı’na Maraş Katliamı’nın failini çağıranlardan öğrendik. Alevi komşularından bahsedenlerden de öğrendik, sınırın dışına çıkınca evinin duvarına kırmızı çarpıyı yiyenlerden de…
**
Bizler bugün sınırın öbür tarafına geçmek istedik.
**
Aleviler Avrupa’da siyasal ve teolojik tanınma konusunda önemli mesafe kat etse de Türkiye’de benzer bir ilerlemeden söz etmek mümkün değil… Cemevlerinin ve dedelerin statüsü ve Sünni İslam inancının öğretildiği zorunlu din dersleri konularında Alevilerin mücadelesi sürüyor.
**
Evi işaretlenen, eşit statü talep eden, anadilinde ibadet yapan yani devletin bakışıyla “makbul” olmayan Aleviler ne diyor? Talepleri neler? İbadetlerini nasıl sürdürüyorlar? Onlara kendi inançlarını öğretmeye kalkanlar hakkında neler düşünüyorlar?
**
Konu Alevilik olunca sorular art arda geliyor.
**
Biz de bu konuları konuşmak üzere, İstanbul’daki Alevi nüfusunun yoğun olduğu Gazi Mahallesinde bulunan Demokratik Alevi Derneklerini ziyaret ettik. Eril iktidarın gözünü korkutan eşbaşkanlık sistemiyle yönetilen derneğin Eşbaşkanı Musa Kulu’yla bir araya geldik. Bakalım bizlere neler söylemiş…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)