Son Dakika Haberler
sesso video gratis porno gratis

Diljen Ronî Kimdir?

Diljen Ronî Kimdir?
Okunma : Yorum Yap

Diljen Roni Kimdir?

Diljen Ronî, 1981 Cizre doğumlu olup sanatını bölgenin en karışık olduğu döneme denk gelen çocukluğundan beslemektedir. Naif ve duygulu kişiliği yaptığı bestelere de yansıyan Diljen Ronî, derin duygu dünyası sebebiyle sanatı, insalcıl kişiliğiyle de doktorluğu meslek edinmiştir. Ona ‘hangisi sensin’ diye sorsanız iki kimliğinden de farklı şekilde beslendiğini söyler. İnsana dair her şey ‘Diljen Ronî’nin yansıması’ olur.

Albümleri

Aşka dair satırları müzikle birleşmeye başlayınca üniversite yıllarında atılan utangaç küçük adımlar onu İstanbul’da bir yapımcıya götürecek kanatlara dönüşür. İlk olarak ‘Çend Gotinên Evînê’ albümü gelir. Ardından ikinci albümü ‘Du Demsal’ ile müzik piyasasında kalıcı olduğunu kanıtlar.

‘Kaplumbağalar da Uçar’ filmine ait görüntülerle yayınlanan enstrümantel şarkısı ‘Kanî‘, nicelerini derinden sarsmış, birçok kişinin gönlünü fethetmiştir. ‘Nesrin’ deyince akıllara gelen ilk isim yine Diljen Ronî’dir. İlk albümünün unutulmaz şarkılarına hep yenilerini eklemeye çalışan Ronî, Kürt müziğinde farklı tarzlar denemekten de çekinmez. İkinci albümünde reggae deneyen Ronî, Kürt toplumunda iz bırakan şairlerin şiirlerini de besteler.

Sanat anlayışı Batı’ya dönük olsa da, modern müziğini Klasik Kürt müziği ve sanatından besler. Sanatçıyı ‘kültür elçisi’ olarak gören Diljen Ronî ‘dilini’ yaşatmayı, tarih ve kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlar. Gayesi, kültür deryasında bir damla olmaktır.

Diljen Ronî, yoğun geçen ‘hekimlik’ hayatında nefes alacak bir alan olarak gördüğü müziğe hiç ara vermez. İkinci albümden sonra hemen yeni bir albüm yapmaz ama hemen her günü müzikle iç içe geçer. Yeni enstrümanlar çalabilmek için kurslara gider, söz yazıp besteler yapar. Ve nihayet ikinci albümden yaklaşık 5 yıl sonra digital platformlarda yayınlanan yeni albümü ‘ÇILE – Klasîkên Kurdî’ ile sevenleriyle buluştu.

Modern formatlı Xewna Derew (Yalan Rüya) adlı albümünü 2018 yılında KOM müzik etiketiyle çıkardı.

Albümün şarkılarını Spotify, Itunes, Youtube ve diğer digital platformlardan dinleyebilirsiniz.

 

– Spotify Üzerinden Dinlemek İçin; ► http://bit.do/eA3RD

– Itunes Üzerinden Dinlemek İçin; ► http://bit.do/eA3Rg

Sanatçının Sosyal Medya Hesaplarından Takip Edebilirsiniz;

Takipte kalın ► https://www.youtube.com/c/diljenronio…

Instagram ► https://www.instagram.com/diljenroni

Facebook ► https://www.facebook.com/diljenronifan

Twitter ► https://twitter.com/diljenroni

Web ► http://www.diljenroni.com

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)