Son Dakika Haberler

Direniş marşına ‘kalça sallamalı seksi klip’! Şarkıcı Hilal Cebeci’den ‘Çav Bella’ yorumu!

Direniş marşına ‘kalça sallamalı seksi klip’! Şarkıcı Hilal Cebeci’den ‘Çav Bella’ yorumu!
Okunma : Yorum Yap

Direniş marşına ‘kalça sallamalı seksi klip’! Şarkıcı Hilal Cebeci’den ‘Çav Bella’ yorumu!

Şarkıcı Hilal Cebeci, adeta bir direniş marşına dönüşen, aslında bir İtalyan halk şarkısı olan “Bella Ciao” ya da “Çav Bella” olarak bilinen şarkıya  farklı bir yorum getirerek ‘seksi klip’ çekti. ‘La casa de papel’ isimli internet dizisinin tema olarak kullanıldığı klip ve şarkının uyarlaması izleyenlerin tepkisiyle karşılaştı. Şarkıcı kendini “ben devrimciyim” diye savundu.

Bir zamanlar İtalya’nın kuzeyindeki Po Ovası’nın pirinç tarlalarında  sefil koşullarda çalışan işçileri ve isyankâr duygularını anlatan bu şarkının bestecisi ve söz yazarları bilinmemekle beraber, şarkı anonim folklorik sözlere sahiptir. Zamanla bir direniş marşı özelliği taşıyan ve devrimci ve sosyalistler tarafından benimsenen bu marş, şarkıcı Hilal Cebeci tarafından bir pop şarkı gibi yorumlanarak şarkıya ‘kalça sallamalı, seksi’ görüntülerle klip çekildi.

Solcular, “Çav Bella şarkısı, İtalya’da faşizme karşı dövüşen, hayatını kaybeden devrimcilerin hatırasını taşır. Kendi çürümüş pisliğinizi devrimcilerin mirasına bulaştıramazsınız. Derhal bu rezilliğe son verin.” diyerek klibe tepki gösterdi.

“Bella Ciao”, 2. Dünya Savaşı patlayınca, İtalya’da önce Mussolini’ye, sonradan da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyan Anti-Faşist direnişçiler tarafından sözleri değiştirilmiş ve marş formatında söylenmeye başlamıştı. Direnişin bir sembolü haline gelen şarkı, kısa sürede Anarşistleri, Komünistleri, Sosyalistleri ve diğer Anti-Faşist grupları bünyesinde toplamış olan İtalyan “Partizan”larının resmi marşı haline gelmişti. Savaştan sonra da haksızlığa, eşitsizliğe karşı mücadeleyi benimseyenlerin, devrime inananların, Sosyalistlerin marşı, yani bir devrim şarkısı olmayı sürdüren Ciao Bella dünyanın dört bir köşesinde onlarca farklı dilde seslendirilmiştir.

İşte tepkilerden bazıları: 

https://twitter.com/SavashPorgham/status/1050497059789393921

“Ben devrimciyim” savunması

Şarkıcı Hilal Cebeci, klibine yöneltilen eleştirilere “ben devrimciyim” yanıtını vererek savundu. Şarkıcı, “Bu şarkıyı çok seviyordum, o yüzden yaptım, çok da iyi yaptım, istemeyen dinlemez, şarkıcılar şarkıları istediği gibi yorumlar, kimse karışamaz ben direnişci bir insanım devrimciyim, bir devrimci olarak gayet güzel bir proje yaptım. İnsanları kalıplara sokamazsınız” dedi.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)