Son Dakika Haberler

Bakan Yardımcısı, Dışişleri’nin ‘Filistin davasına ihanet’ dediği bildiriyle gurur pozu verdi!

Bakan Yardımcısı, Dışişleri’nin ‘Filistin davasına ihanet’ dediği bildiriyle gurur pozu verdi!
Okunma : Yorum Yap

Dışişleri Bakan Yardımcısı’ndan, Dışişleri’nin ‘Filistin davasına ihanet’ dediği bildirinin imzalanmasının ardından gurur pozu!

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında geçen yıl imzalanan Abraham Anlaşması’na Türkiye Dışişleri Bakanlığı sert tepki göstermiş, yayınlanan açıklama ile “Filistin davasına ihanet” yorumu yapılmıştı. AKP çatı örgütü tarafından o ‘ihanet anlaşmasına’ destek verildi.

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında geçen yıl imzalanan Abraham Anlaşması’na Türkiye Dışişleri Bakanlığı sert tepki göstermiş, yayınlanan açıklama ile “Filistin davasına ihanet” yorumu yapılmıştı. Ancak AKP’nin çatı örgütü ‘Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ (TASC), ‘Ortadoks Yahudi Ticaret Odası’ ile birlikte bir bildiri yayınladı ve bildirinin 5. maddesinde geçen yıl karşı çıkılan ‘Abraham anlaşmasına’ doğrudan atıf yapılarak destek verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Daha Adil Bir Dünya Mümkün” kitabı için konferans düzenleyen AKP çatı örgütü ‘Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’ (TASC),  ‘Ortadoks Yahudi Ticaret Odası’ ile birlikte bir bildiri yayınladı. Bildiride, geçen yıl karşı çıkılan anlaşmaya tam destek verildi.

Anlaşmanın beşinci maddesinde “Abraham anlaşmasına” doğrudan atıf yapılıyor.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanlığı’nın geçen yıl “ihanet” olarak değerlendirdiği anlaşmaya destek verilen bildiriyle gururla poz verdi.

AKP’NİN ÇATI ÖRGÜTÜ

TASC örgütünün AKP’nin son yıllarda ABD’deki en güçlü çatı örgütü olduğu belirtiliyor.

‘FİLİSTİN DAVASI SİZLERE ÖMÜR’ 

DEVA Partisi Kurucu Üyesi Metin Gürcan, Twitter hesabından, “Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi” “Ortadoks Yahudi Ticaret Odası” ile ortak yayınlanan deklarasyonu paylaşarak, “Bugün imzalandı. ‘Filistin davası’ sizlere ömür! Hele Dışişleri Bakan Yardımcısının şu gururla tuttuğu belgenin 4. veya 5. maddesini ben veya Sn. Ünal Çeviköz televizyonlarda konuşsak sanırım bizi ‘yandaş medya’ çarmıha gererdi” ifadelerini kullandı.

4 VE 5. MADDELERDE NE VAR? 

Türk – Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Ortodoks Yahudi Ticaret Odası’nın açıklaması şu şekilde:

“19 Eylül 2021 tarihinde, New York’ta düzenlenen Türkiye ve Amerikan Başkanlığı etkinliğinde Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) ve Ortodoks Yahudi Ticaret Odası (OJC), ortak değerlere ve dayanışmaya dayalı bir ittifak oluşturma ve ortak çeşitlilikte işbirliği ve Türk Amerikalıların ve Yahudi Amerikalıların iyiliğine ve anavatanımızı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni ve anavatanımız İsrail’i ve Türkiye’yi desteklemek için bir anlaşmaya varmıştır.

• 1- Kültürel, dini, eğitimsel ve sosyal alışverişi geliştirmek için tasarlanmış programlarla ilgili miras topluluklarımız arasındaki ilişkileri güçlendirmek.
• 2- Ön yargı ve nefretin her türlüsüne, antisemitizme, islamofobia ve Türk düşmanlığına karşıdır. Hoşgörünün ötesinde karşılıklı takdir ve saygıya dayalı insandan insana ilişkiler kurun.
• 3- ABD, İsrail ve Türkiye arasındaki ticareti ve iş ilişkilerini teşvik etmek gerekir.
4- İsrail ve Türkiye’yi hedef alan çeşitli yaptırımlara karşı çıkın, çünkü BDS* aşırılığı cesaretlendiriyor ve BDS* temsil ettiğini iddia ettiği insanlara zarar veriyor.
• 5- Amerika’yı, İsrail’i ve Türkiye’yi hedef alan her türlü radikalizm, şiddet içeren aşırıcılık ve terörizmin her türlüsüne karşı çıkın.”

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink