Son Dakika Haberler

Diyanet ‘oy’lardan sonra ‘bağışın gideceği yer’ için de fetva yayınladı: ‘Yardımı belediyeye yapmayın’

Diyanet ‘oy’lardan sonra ‘bağışın gideceği yer’ için de fetva yayınladı: ‘Yardımı belediyeye yapmayın’
Okunma : Yorum Yap

Diyanet ‘oy’lardan sonra ‘bağışın gideceği yer’ için de fetva yayınladı: ‘Yardımı belediyeye yapmayın’


Diyanet, ‘Zekatların ulusal düzeyde kampanyaya bağışı caizdir’ dedi, belediye yardımlarının önünü kesti!

Diyanet, ‘Zekatlarınızı ulusal düzeydeki kampanyalara vermeniz caizdir’ diyerek, belediyelerin yardım kampanyalarının önünü kesti.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Covid-19 salgını sebebiyle ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunma konusunda vatandaşlardan gelen sorular üzerine açıklama yaptı.


Diyanet’ten yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

Bütün dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza destek olmak üzere ilan edilen dayanışma kampanyalarına zekât ile katkıda bulunabilme hususunda çok sayıda soru yöneltilmesi üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Zekât, İslam dininin en önemli sosyal dayanışma ve yardımlaşma kurumlarından biridir. Bu kurum, özellikle zor zamanlarda daha bir önem kazanmaktadır. İçinden geçtiğimiz küresel salgından dolayı evde kalma zarureti sebebiyle pek çok kişi işini sürdürme imkânı bulamamakta ve zekât alabilecek konuma gelebilmektedir. Zekât, şartlarını taşıyan Müslümanların yılda bir defa yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadet olup geçerli olması bir takım şartlara bağlanmıştır. Verilen zekâtın geçerli olması için zekât niyetiyle Kur’an-ı Kerim’de belirtilen yoksullar, düşkünler, borçlular gibi ihtiyaç sahiplerine aynî veya nakdî olarak verilmesi gerekir. (Tevbe, 9/60)

Zekât, söz konusu kimselere mükellefler tarafından doğrudan verilebileceği gibi aracı bir organizasyon vasıtası ile vekâleten de ödenebilir. Açılan zekât hesabına zekât niyetiyle para yatırmakla da vekâlet gerçekleşmiş sayılır. Bu çerçevede zekâtların bugünlerde ulusal düzeyde başlatılan dayanışma kampanyaları vasıtasıyla toplanıp hak sahiplerine ulaştırılması da caizdir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, bu tür kampanyalara zekâtını yatıran mükellefin yatırdığı meblağın zekât olduğunu belirtmesi, yetkililerin de zekât fonunda toplanan bu paraların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda gereken hassasiyeti göstermesidir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)