Son Dakika Haberler

Diyanet’ten dikkat çeken ‘baldız’ fetvası: Zina yapılması nikahı düşürmez!

Diyanet’ten dikkat çeken ‘baldız’ fetvası: Zina yapılması nikahı düşürmez!
Okunma : Yorum Yap

Diyanet’ten dikkat çeken ‘baldız’ fetvası: Zina yapılması nikahı düşürmez!

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından hazırlanan ‘Fetvalar’ kitabında, ‘Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu’ sorusuna ilginç bir cevap verildi. Ayrıca zina ile ilgili yapılan yorum dikkat çekti.

Diyanet, “baldızla zina yapmanın nikahı düşürmeyeceğini” belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu’nun hazırladığı “Fetvalar” kitabında “Baldızıyla zina eden kişinin hanımı boş olur mu” sorusuna “Zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, nikâhlarına zarar vermez” yanıtı verildi. Gerekçe olarak da “Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır” denildi.

GEREKÇE NİKAHIN SÜRESİ!

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Kuran’da, zinaya ilişkin “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur” buyrulduğu aktarılan fetvada, “Bu sebeple zina büyük günahlardan olmakla beraber eşlerden birinin zina etmesi, bu fiili helal görmedikçe nikâhlarına zarar vermez” denildi. “Baldızıyla zina eden kişinin büyük günah işlemiş olduğu için mutlaka tövbe etmesi gerektiği” kaydedilen fetvada, nikâhın düşmeme gerekçesi olarak da “Baldızla yapılan zinanın nikâhı sona erdirmemesi, baldızla olan evlenme yasağının ebedi değil geçici olmasından kaynaklanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu fetva, Diyanet tarafından internette de yayımlanan kitabın 4. baskısında ise yer almadı. 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)