Son Dakika Haberler

Dr. Bülent Nazım Yılmaz: Sağlık Bakanlığı ile aynı fikirde değiliz / Ali Haydar ÇELEBİ

Dr. Bülent Nazım Yılmaz: Sağlık Bakanlığı ile aynı fikirde değiliz / Ali Haydar ÇELEBİ
Okunma : Yorum Yap

Dr. Bülent Nazım Yılmaz: Sağlık Bakanlığı ile aynı fikirde değiliz

TTB SALGININ NASIL YÖNETİLMESİ GEREKTİĞİ KONUSUNDA GÖRÜŞLERİNİ AÇIKLADI. SAĞLIK BAKANINA SORUYORUZ: ‘İKİ GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLE NEYİ AMAÇLIYORSUNUZ?’

Dr. Bülent Nazım Yılmaz Türkiye’de pandemi ile mücadele konusunda gelinen noktayı değerlendirdi.

“SAĞLIK BAKANI İLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ”

Sağlık Bakanı 2-3 haftalık zaman diliminde hasta sayısının pik yapabileceğini ve sonra düşüşe geçeceğini söyledi. Bu konuya dair yorumunuz nedir?

Pandeminin pik yapması konusunda dünyadaki örneklere bakılarak herkes bir değerlendirmede bulunuyor. Buna yönelik olarak Sağlık Bakanı da umudunu paylaştı.
Türk Tabibler Birliği (TTB) olarak net bir şey söylememiz mümkün değil. Bizler de çok kayıp vermeden düşüşe geçmesini istiyoruz ama görüntü böyle mi derseniz, buna yönelik olarak önlemler yaşama geçirildi mi derseniz, buna TTB olarak buna pek katılamıyoruz maalesef. Çünkü halen bulaştırıcı temas kaynaklarının devam ettiğini düşünüyoruz, görüyoruz. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ile aynı fikirde değiliz.

“İKİ GÜNLÜK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLE NEYİ AMAÇLIYORSUNUZ?”

İki gün sokağa çıkma yasağı kararının alınması yeterli mi?

TTB salgının nasıl yönetilmesi konusunda görüşlerini açıkladı. Bunların içinde sokağa çıkma yasağı yoktu. Sağlık Bakanı’na soruyoruz, iki günlük sokağa çıkma yasağı ile neyi amaçlıyorlar. Türkiye’de üretim süreçlerine yönelik bir planlama ve bir müdahale plânınız yoksa bu süreci sonlandırmamız imkansız.
İşçilerin haftasonu dinlendirilerek pazartesi tekrardan iş başı yapmasıyla, sıkış sıkış üretim ortamında bu süreci ortadan kaldırmamız imkansız.

Zorunlu olmayan üretime ara verilmelidir. İnsanlarımız zaten yoksuldur, bu nedenle ücretli izne çıkarılmalıdır. İşsizlerin temel gıdaları karşılanmalıdır, faturaları ödenmelidir, kiraları ve temizlik malzemeleri karşılanmalıdır.

Sağlık çalışanları katı bir izolasyon sağlamalıdır. Kapatılan hastaneler izolasyon merkezi olarak kullanılabilir. İzlem ve gereksinimlerin karşılanması önemlidir.

“SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN TOPLUMA VERİLEN UMUTLARIN NE KADAR TEHLİKELİ OLDUĞUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Ülkemizdeki tedavi sürecine dair değerlendirmeleriniz nelerdir?

Türkiye’de yoğun bakım yatak sayısı düşük değil, yoğun bakım açısından sıkıntı yok. Yoğun bakım yatak sayımız 40 bin dolayındadır ve 25 bini yetişkin yoğun bakım yatak sayısıdır. Bakanlık bunların yüzde 50’sinin dolu olduğunu söylüyor. Medikal tedavi anlamında ise her gün yeni bir tedavi açıklaması ile karşılaşıyoruz. Bu konuda doktorlar önce ‘zarar verme’ anlayışı ile yaklaşırlar.

Eski ilaçların deneyimlerinden söz ediliyor. Sosyal medya üzerinden, basının üzerinden topluma verilen umutların ne kadar tehlikeli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu bakımdan Sağlık Bakanı’nın açıklamasını önemli buluyorum.

Türkiye’de ilaç üretim düzeyinde ve ilaç araştırma düzeyinde diğer ülkelerden ileride değiliz. Maalesef ülkemizde son 30 yıldır aşı üretim konusundan başlamak üzere tercihlerini bu yönde kullanmamıştır.

Bizim bakanlığa önerimiz şudur, ellerindeki çalışmaları ve hasta izlemlerini uzmanlık dernekleri ile paylaşmalı ve uzmanlık derneklerinin bu çalışmaları değerlendirmesine olanak sağlamalıdır.

Sağlık Bakanı, uzmanlık derneklerinin ve TTB’nin gözleyebildiği bir süreç yürütürse halkla daha net açıklamalar paylaşılabilir.

“BU HASTALIĞIN TEMEL BULAŞMA DURUMU UNUTULMAMALIDIR”

Çevre mühendislerinin atık sularda virüsün birkaç saatten birkaç güne kadar yaşadığını tespit eden raporuna ilişkin görüşleriniz nelerdir?

Konuyu çok dallandırıp budaklandırmaya gerek yok, bu hastalık damlacık yoluyla yayılıyor. Tabiki içme suyu hayati önemde, bunu bir kenara bırakmayalım. Fakat şu anda hastalıkla mücadelede temel bulaş yolu unutulmamalıdır ve alınacak öncelik çevre ve el temizliğini gibi durumlara yoğunlaşmak olmalıdır. Bütün odaların açıklamaları çok önemli tabi. Ama hastalığın temel bulaşma durumunu unutmamak gerekir.

Ali Haydar ÇELEBİ / gazetelink.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)