Son Dakika Haberler

Dr. Serdar Savaş: “Bilim Kurulu korkuyor beni dinlemek zorundasınız”

Okunma : Yorum Yap

Dr. Serdar Savaş: “Bilim Kurulu korkuyor beni dinlemek zorundasınız. Delikanlı gibi çıkıp söyleyin…”

Geçmişte Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) üst düzey yöneticilik yapan, Turgut Özal döneminde Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulunan Dr. Serdar Savaş sınava girecek öğrencilerle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Dr. Serdar Savaş, Oğuzhan Uğur’un YouTube kanalı “Babala TV”ye konuk oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgınını on beş yıl önce haber verdiğini fakat ülkelerin salgına karşı önlem almadığını söyledi.

Dr. Savaş, Bilim Kurulu Üyelerinin üniversite sınavlarını ertelemesi yönünde uyarılarda bulunması gerektiğini fakat korktuklarını ileri sürdü. Savaş, “Korkmaları normal, kiminin dekanlık, kiminin rektörlük, kiminin başhekimlik planı var” dedi.

Dr. Savaş, koronavirüsün sınavların yapılacağı sınıflarda kolayca bulaşacağını söyledi ve öğrencilerin saatlerce aynı sınıfta olmasının büyük bir risk taşıdığını belirtti.

“Belki Sağlık Bakanı da burada öğrenecek. Türkiye sürü bağışıklığı politikası uyguluyor”

Savaş, bugün başka bir canlı yayında da iddialarını yineledi.

Savaş şunları söyledi:

“Siz Türkiye’de bugün 1467 yeni vaka olduğua inanıyormusunuz Allah aşkına. Ölüm sayıları da gerçek değil. Doktor diyor ki bu Covid’den öldü. Test negatif geldi. Covid yazmayalım, akciğer enfeksiyonu yazalım. Ölümler de doğru değil. Rakamlar bunların çok üzerinde. Bunları saklamanın manası nedir onu da bilmiyorum. Saklanmazsa bu işi yönetemeyenler açısından da faydalı olabilir. Bu cambaza bak. Size ilk defa burada açıklıyorum. Belki Sağlık Bakanı da burada öğrenecek. Türkiye sürü bağışıklığı politikası uyguluyor. ”

“Yeni Wuhan’larımız Ankara, Samsun, Mersin ve Diyarbakır”

“Bulaşı yapanları tespit edeyim diyorum dinlemiyorlar. Maskeyi falan da taktıramıyorsun. Yeni Wuhan’larımız Ankara, Samsun, Mersin ve Diyarbakır.”

SERDAR SAVAŞ KİMDİR?

Serdar Savaş 1960 yılında Ankara’da doğru. Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Savaş, İstanbul Üniversitesi’nde tıp ve hukuk okudu. Londra Ekonomi Okulu’de sağlık planlaması ve finansmanı, London School of Hygiene’de epidemiyoloji ve istatistik eğitimi gördü.

Savaş, 1987 yılında Adana Sağlık Müdürlüğü’ne atandı.

1988 yılında Sağlık Bakanlığı’nda Bakan Danışmanı görevine getirildi. Akabinde Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu.

1993 yılında Kopenhag’da bulunan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi’ne getirildi.

1998 yılında Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Başkan Yardımcılığı’na atandı.

2000 yılında Türkiye’ye döndü, Birleşik Sağlık Sistemleri’ni, İleri Tıp Teknolojileri’ni ve GENAR Enstitüsü’nü kurdu.

2004 yılında Demokratik Sol Parti’nin Parti Meclisi’ne seçildi.

2009-2011 yıllları arasında DSP’nin politika geliştirme, dış işleri, Ar-Ge’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevini yürüttü.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)