Son Dakika Haberler

Dünden bugüne EYT / Erdinç OZAN

Dünden bugüne EYT / Erdinç OZAN
Okunma : Yorum Yap

Dünden bugüne EYT  (Emeklilikte Yaşa Takılanlar)-12

Dizi yazımızın son bölümünde hareketin iki önemli ismiyle konuştuk. Ankara’da EYT öncülerinden Hasan Andiç ve İstanbul’dan İrfan Işık. İlk olarak Hasan Andiç’le yaklaşık 2 saati geçen telefon görüşmemizde başlangıçtan bugüne değin EYT’nin hak arama mücadelesinde hangi aşamalardan geçildiğini konuştuk. Sözü kendisine bırakalım:

“7 Ekim 2012’de YKM önünde ilk etkinliği gerçekleştirdik. Milletvekillerinden Aylin Nazlı Aka ve İzzet Çetin ile görüştük. Denizli, Adana, Sivas, Bursa, Kayseri, Antalya, İzmir, İstanbul’da etkinlikler oldu. Haziran 2012’de bu mücadele içinde yerimi aldım. İzmir’deki ilk develi etkinlikte Ankara’dan yarım otobüs dolusu arkadaşla yola çıkıp etkinlikte yerimizi aldık. İstanbul Kadıköy, Bakırköy etkinliklerinde hazır bulunduk. Avrasya maratonunda birlikte yürüdük… Etkinliklerimiz o kadar çok ki, hangisinden başlayayım bilmiyorum. Çalışma Bakanlığı önünde tabutlu, imamlı, cenaze namazlı etkinliğimiz bayağı ses getirmişti. Göksu Parkında arkadaşlarla buluşup piknik havasında etkinlik yaptık. Adı piknik olsa da tek konu EYT idi. Ankara’da yapılan etkinliklerde üç veya dört kez dışarıdan gelenleri etkinlik alanına arabayla taşıdık. Bunu gösteriş olsun diye söylemiyorum. Görevimizdi. Dışarıdan gelenler aynı zamanda misafirimizdi. Başkenti bilmiyor olmaları muhtemel olduğundan yardımcı olmayı görev bildik. Yoksa, EYT içinde hiç kimse gösteriş yapmayı aklının ucundan bile geçirmemiştir. Bizi birbirimize bağlayan ortak amacımız olan hakkımızı geri istemekti amacımız.

Burada sözünü kesip araya giriyorum, EYT’nin koca bir aile olduğunu ve bu dizide konuşan herkesin dostluk bağıyla birbirlerini sevdiklerini söylüyorum.

“Dostluk konusunda kimsenin bir şey diyeceği yok. Gerçekten de öyledir. Ben de bir arkadaş, bir dost olarak bu mağdur insanlara karşı aynı dostluk bağıyla bağlıyım.” diyor.

TV programlarına geliyoruz.

“2015′ te Seyfi Uzunkök’ün programına Ruhi Sevim’le birlikte katıldık. Kanak 5 ve TV 6′ da 3 kez, 1 kez de Serdar Arseven’in Kon TV’deki programına Cengiz Kantarcı, Elmas Mırık Kocaballı ile katıldık. Flaş TV’nin sokak röportajlarına grup olarak katıldık.”

Tekrar etkinliklere geliyoruz ve açlık grevini soruyorum.

Kayseri’den Hasan Sağlam adlı arkadaşımız Abdi İpekçi Parkında açlık grevine başladı. 3 gün sürdü ve sona erdi. Zamanın Çalışma Bakanı Sayın Faruk Çelik’ti ve bu açlık grevi hiç hoş karşılanmadı. Sona ermesi belki bundandır. Devam etmesi EYT’ye zarar verebilirdi. Çalışma Bakanlığı önüne siyah çelenk bırakma etkinliğinde de vardım. Meclis’te görüşmeye gelen arkadaşlarımızı daima destekledik ve yanlarında olduk.

-Ankara EYT denince ilk kimleri sayarsınız?

Selahattin Çoban, Elif Topal, Mürsel Erdem, Ruhi Sevim, Ömer Hayta, Cevdet Demirci, Ersin Kotan, Nevin Yörük, Fatma Kaya ilk aklıma gelenler.

-Son sorum, Ekim ayında EYT ile ilgili verilen yasa teklifi üzerine görüşünüz nedir?

Yasanın kabul edileceğini ve mağduriyetin biteceğini umut ediyorum.

-Hasan Andiç ile görüşmemizi tamamladıktan sonra İstanbul’dan İrfan Işık’a ilk olarak dernekleşmeyi sorduk.

“Çok bile geç kalındı. Dernek çalışmalarına başladıktan sonraki gelişmelere baktığımızda farkı açıkça görüyoruz. Önceleri biz TV kanallarından randevu almaya çalışırdık şimdiyse onlar derneği arıyorlar.”

-Bunun sebebi son zamanlarda EYT’nin ülke gündemine gelmesi mi?

“Elbette bunun da önemi var ama dernek gerçekten gece gündüz demeden insan üstü bir gayretle çalıştı. Üstelik tek kuruş maddi dayanağı olmadan. Üye aidat gelirleriyle hem kirasını ödüyor hem Ankara’ya ziyaretler yapıyor hem de gelen konukları ağırlıyor. Dernek yönetiminin kendi şahsi bütçelerinde masraf yaptıklarını ve bu masrafları geri almadıklarını, kendilerini mağduriyetin giderilmesi konusuna adadıklarını gayet iyi biliyoruz.”

-Etkinliklerde siyah balon uçurma fikri sizden mi çıktı?

“Öyle diyorlarsa öyledir üstad. O etkinliklerde ne fikirler ortaya atıldı ve uygulandı. Kafasına deli külahı takan da oldu. İzmir’de deve yürütüldü örneğin. Üstelik 2 kez. Bakanlık önünde kendini zincire vuranlar, temsili cenaze namazı ve temsili imam, Avrasya yürüyüşü… saymakla bitmez.

-Sanırım İrfan Işık bu etkinliklerde yer aldı.

“Hemen hemen. Üstelik kamyonumla katıldım.”

-Kamyonla mı?

“Bildiğimiz kamyon. Nakliyeciyim ben.”

-Bu kadar koşturma sonunda bir hayli kilo verdiğiniz söyleniyor.

“Aman üstad o konulara girmeyelim.”

-Yakında düğün de varmış. Ne bileyim öyle duyuyorum.

“Üstaaadddddd” (Gülüyoruz…)

-Tamam, tamam. Ekimde görüşülecek yasa teklifi için ne diyorsunuz?

“Çıkacak inşallah.”

***

Değerli okurlar… Tam 12 haftadır burada EYT’nin dünü ve bugünü hakkında hareketin öncüleri ile konuşmalarımızı sunduk. Bu grup ile ilgili olarak ne yazılsa inanın eksiktir. Bu dizide de elbette eksikler vardır. Konuları kronolojik sıra içerisinde vermek olanaksız. Elimizden geldiğince, kalemimiz yettiğince anlatmaya çalıştık. Hatalarımız olduysa affola…

EYT’yi Gönül Boran Özüpak, Mevlüde Taşdelen, Mustafa Avcı, Ünal Öztürk, Nuriye Bozkurt, İrfan Işık, Nursen Demir, Serpil Şahin, Elif Topal, Mürsel Erdem, Cihan Karacan, Coşkun Bahtiyar, Hasan Andiç, Selahattin Çoban, Nevin Yörük, Ersin Kotan, Cevdet Demirci, Ali Karakuş,Ömer Hayta, Ruhi Sevim, Mehti Bülent Bıkmaz, Ahmet Çetin, Ayşe İnan, Serpil Koçak, Filiz Kaya, İhsan Doğan, Munise Çetin, Eşref Daşgüleç, Yavuz Güleç, Yüksel Fidan, Elmas Mırık Kocaballı, Saniye Kahraman, İsmet Gedikli, Ümit Oğuz, Taşkın Can Taşkın, Levent Ercan sırtlandılar ve bu hareketin öncüleri oldular. Burada adlarını hatırlayamadığımız arkadaşlar hoş görsünler…

Tüm EYT’nin dikkati birkaç gün sonra TBMM’de görüşülecek olan yasa teklifinde. Bu yasa çıktığında yüz binlerce kişi yukarıda adlarını saydığımız insanlara koskoca bir teşekkür borçlu olacaktır.

Erdinç OZAN


UYARI: Gazetelink.com adlı internet haber sitesinde yayımlanan ve tamamı 12 bölüm olan bu yazı dizisi herhangi bir yerinden kopyalanıp yayımlanamaz. Tüm yayın hakları yazarına ve Gazetelink.com internet haber sitesindedir. Dizinin tamamı PDF formatında isteyen herkese ücretsiz gönderilecektir. Dizinin herhangi bir bölümünü yayımlamak isteyen yazarından veya adı geçen siteden izin almak zorundadır.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: