Son Dakika Haberler

Düzce’nin Akçakoca Müftüsü’nden Selanik’ten göçen Türklerle ve Gezi ile ilgili skandal sözler!

Okunma : Yorum Yap

Düzce’nin Akçakoca Müftüsü’nden Selanik’ten göçen Türklerle ve Gezi ile ilgili skandal sözler: “Hadi oradan yavşak Akçakoca müftüsü”…

💥Düzce’nin Akçakoca Müftüsü’nden skandal sözler: “Selanik’ten Türkiye’ye gelenlerin yüzde 90’ı Sabetayisttir. Bunlar Müslüman gibi görünen Yahudilerdir. Aralarında, Gezi olaylarındaki eylemcileri barındıran otel sahipleri de var, şu anda bir kulübün başkanı (Ali Koç)…”

Cemaat camiyi terk etti!

Akçakoca Müftüsü bayram izninde geldiği Karasu’da Cuma namazı kıldırdı. Filistin meselesini Gezi olaylarına bağlayan Müftü Şaban Soytekinoğlu’nun Selanik göçmenleriyle ilgili sözleri büyük tepkiye neden oldu.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, katıldığı bir televizyon programında, sosyal medya hesabından “Yavşak” diyerek tepki gösterdiği müftüyü dava edeceklerini açıkladı.

Düzce Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu bayram tatilinde Sakarya Karasu’daki yakınlarını ziyarete gitti. Cuma namazında Kabakoz İsmail Sadi Camii’ne giden Müftü Soytekinoğlu kürsüye çıkarak vaaz verdi. Akçakoca Müftüsü’nün gündeminde Filistin olayları ve Yahudi’ler vardı. Sakarya’da yayın yapan haberlisin.com’da yer alan habere göre Osmanlı Devleti’nin fişini Yunanistan’da yaşayan Yahudilerin çekmeye çalıştığıyla başlayan Müftü Soytekinoğlu genelleme yaparak “Selanik Göçmenlerinin yüzde 90’ı için ateist” ifadesini kullandı.  Bununla da yetinmeyen Müftü Şaban Soytekinoğlu meseleyi Gezi olaylarına getirip “otellerini eylemcilere açanlar Yahudilerdi. Hatta şu anda birisi bir şirketin ve takımın başkanı” diyerek isim vermeden Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’u hedef gösterdi.

CEMAAT TARAFINDAN KAYDEDİLDİ

Cami cemaati, kürsüye çıkan müftüye tepki gösterip camiyi terk etti.

Söz konusu video için TIKLAYIN

Soytekinoğlu’nun Cuma namazında yaptığı konuşmanın bir bölümü cemaat tarafından kaydedildi. 

İYİ PARTİ’DEN TEPKİ

Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun bu açıklamalarına İYİ Parti’den tepki geldi. İYİ Parti Genel Başkan Danışmanı İbrahim Alagöz de yaptığı açıklamada, “İlkokul tarih bilgisiyle Selanik göçmenleri hakkında yersiz, hadsiz ve iddialı açıklamalarda bulunan Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun açıklamalarını kınıyoruz” dedi.

Yeniçağ’ın haberine göre, İbrahim Alagöz’ün açıklaması şöyle:

“Geçtiğimiz Cumu günü Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu, bayram namazı için geldiği Karasu’daki bir camide vaaz esnasında Filistin olayları ve Yahudilere değinmiş, bu sırada da Selanik göçmenlerinin %90’ının Sabetayist (Yahudi Dönmesi) olduğunu iddia etmiştir. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dizelerinde belirttiği gibi:  Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez…

Toplumsal bütünleşmenin, milli birlik ve beraberliğin harcı olması gereken Müslüman bir din adamı, birlik ve beraberliğe en ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda toplumun arasına tefrika sokarak ve nifak tohumları ekerek, Selanik göçmenlerinin yüzde doksanına Yahudi dönmesi demiştir.  1430 yılında 2. Murat ile fethedilmiş Selanik, 482 sene kesintisiz Türklerin egemenliğinde kalmış ve Osmanlı Devleti’nin Balkanlar’a açılmasında önemli bir durak olmuştur. 

Ömrünün büyük bir kısmını Balkanlar’daki Müslüman Türk toplumuna vakfetmiş ve Selanik mübadili bir ailenin ferdi olarak, bu ve bunun gibi düşünen insanların bilmesini isterim ki; Elhamdülillah Müslümanız! Böyle bir isnadı dile getirenler İstanbul’dan önce fethedilen ve bu toprakların fethi uğruna şehit olan askerlerimize ve aziz hatıralarına hakaret etmiş olduklarını da bilmelidir. İlkokul tarih bilgisiyle Selanik göçmenleri hakkında yersiz, hadsiz ve iddialı açıklamalarda bulunan Akçakoca Müftüsü Şaban Soytekinoğlu’nun açıklamalarını kınıyor, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ilgili kişi ile ilgili tez vakitte gerekli soruşturmayı yapacağına inanıyorum.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)