Son Dakika Haberler

EHP üyesini Beyoğlu Kaymakamlığı’na çağırıp ajanlık teklifinde bulundular

EHP üyesini Beyoğlu Kaymakamlığı’na çağırıp ajanlık teklifinde bulundular
Okunma : Yorum Yap

EHP üyesine ajanlık teklifinde bulundular

Cep telefonundan aranarak “Kaymakamlıktan sizin için yardım çıktı” bahanesiyle İstanbul Beyoğlu Kaymakamlığı’na çağrılan EHP üyesine, kendini “istihbarattan” olarak tanıtan iki şahıs tarafından para karşılığı ajanlık teklifinde bulunuldu.

Olaya ilişkin açıklama yayımlayan EHP, ajanlık teklifinde bulunanların
Anayasayı ve Siyasi Partiler Kanunu’nu yok saydığını ifade etti.

Yapılan açıklama şöyle:

Emekçi Hareket Partisi olarak işçi sınıfının ve dünyanın tüm emek verenlerinin kurtuluşu için kesintisiz bir mücadele hattını sürdürüyoruz. Emek verenlerin mücadelesiyle kamuoyunda gündeme gelmek isterken bu açıklamayı bir zorunluluğun sonucu olarak yayınlıyoruz.

Bir üyemiz cep telefonundan aranarak “Kaymakamlıktan sizin için yardım çıktı” bahanesiyle İstanbul Beyoğlu Kaymakamlığı’na çağrıldı. Üyemiz kaymakamlığa gittiğinde iki kişi tarafından binadan çıkarılarak konuşmak üzere başka bir alana götürüldü. Kendini “istihbarattan” olarak tanıtan iki şahıs, üyemize para karşılığı ajanlık teklifinde bulundu. Partimiz hakkında “daha çok bilgiye sahip olmak” istediğini anlatan iki şahıs, bu görüşmeyi kimseye anlatmaması için üyemizi tehdit etti.

Hukukun iktidar tarafından tanınmadığı bir ülkede, bu yaşanan durum yönetenler için sıradan bir işleyiş olabilir. İki şahsın bir devrimci parti üyesine ajanlık teklif etmesi hiçbir hukuka uygun olarak anlatılamaz.

Emekçi Hareket Partisi, siyasi bir partidir. Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu’na dayanarak, anayasal hakkını kullanma konumundadır. Her partinin örgütlenme, teşkilatlanma, siyasi propaganda ve eylem yapma hakkı anayasa ile tanınmıştır. Üyelik kampanyaları yapan, şehirlerin dört bir yanına üyelik çağrısı yapan AKP’nin üyelerine böyle bir ajanlık teklifi yapılmıyor. O partinin üyelerine nasıl ajanlık teklifi yapılamıyorsa Emekçi Hareket Partisi’nin hiçbir üyesine de böyle bir teklif yapılamaz.

Yaşanan bu durumu “basit bir emniyet denetimi” olarak elbette ele almayacağız. Üyemize para karşılığında ajanlık teklif eden, kimseye söylememesi için tehdit eden iki şahıs hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.

Sosyalist mücadele içinde her türlü zorlukla başa çıkmayı öğrenen devrimciler, önümüze gelen bu gibi durumlar karşısında tereddüt edecek değildir. Devrim mücadelesinin her neferi, bu kıtipiyoz teklifleri ayağının altında ezmesini bilmelidir, bilecektir.

Devlet kendi içindeki çeşitli mekanizmalarla devrimci örgütler içinde boşluk arıyor olabilir. Ancak bilmeliler ki bu çivisi çıkmış kapitalist düzenin kırılan her bacağını devrimciler çok daha büyük bir dikkatle izliyor. Bu düzenin her boşluğunu görüyoruz, iktidarın her boşluğunu görüyoruz. Dünya çapında çıkış bulamayan bu düzenin sonunu, sefaletten başka seçenek sunulmayan milyonlarca emekçiyle er ya da geç getireceğiz.

Sömürünün son bulduğu bir dünyayı var etmek için mücadeleyi sürdüren partimiz, işçi sınıfının iktidarı için yolunu sürdürmeye devam edecektir.

Emekçi Hareket Partisi Merkez Komitesi”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)