Son Dakika Haberler

Ekonomist Barış Soydan: Bu ekonomi planına göre Mayıs ayında seçim görünüyor

Ekonomist Barış Soydan: Bu ekonomi planına göre Mayıs ayında seçim görünüyor
Okunma : Yorum Yap

Ekonomist Barış Soydan: Bu ekonomi planına göre Mayıs ayında seçim görünüyor…

Ekonomist Barış Soydan, Mayıs ayında seçim göründüğünü ve Körfez’den sıcak para beklentisi olduğunu söyledi.

Soydan, Halk TV’de katıldığı programda faiz indirimini yorumlayarak “Bütün bunlarının amacının da bahar aylarında bir seçim olabileceği yönünde bir düşünce var.” dedi.

Merkez Bankası’nın dünkü 200 baz puanlık faiz indiriminin ardından Türk Lirası değer kaybetti. T24 ekonomi yazarı Barış Soydan, Merkez Bankası’nın 200 baz puanlık bu faiz indirimine ilişkin yaptığı açıklamada, bahar aylarında seçim olabileceğini kaydetti.

Soydan, Halk TV’de Özlem Gürses’in sunduğu Perdenin Önü Arkası adlı programda şu bilgileri paylaştı:  

“Önümüzdeki günlerde Merkez Bankası’nın bu adımını bir önlem adımının takip edeceği ve bütün bunlarının amacının da bahar aylarında bir seçim olabileceği yönünde bir düşünce var. Otomobile benzetelim Türkiye ekonomisini. Çünkü şu anda sarsılıyor, bu hızla giderse dağılabilir. Bu hız Türkiye ekonomisinin bir yerden sonra takla atmasına yol açabilir, yani çok uzun süre gidemez. Bir ödemeler dengesi krizine pekala girilebilir. Yalnız birtakım başka kulisler de var. Körfez’den yeni bir kaynak girişi beklentisi var. Türkiye’nin yakın ülke olduğu Katar, ben öyle algılıyorum. BAE ile öyle büyük bir dostluk geliştirilmiş değil. Önümüzdeki aylarda bir sıcak para gelebilir. Daha önce bir SWAP anlaşması yapıldı Katar’la çok ciddi bir miktar her ne kadar yerel bir parayla da olsa , piyasanın gazını almıştı. Katar’dan önümüzdeki dönemde böyle bir kaynak girişli anlaşma arayışı hazırlığı olduğuna dair birtakım söylentiler var.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)