Son Dakika Haberler

Ekonomist Ünsalan: Dolar TL kurunda garip şeyler oluyor!

Ekonomist Ünsalan: Dolar TL kurunda garip şeyler oluyor!
Okunma : Yorum Yap

Ekonomist Ünsalan: Dolar TL kurunda garip şeyler oluyor!

Ekonomist Ünsalan, “Dolar TL kurunda garip şeyler oluyor. 4 Dolar garantili geçişe neden dolar 11 buçuk liraymış gibi ödeme yapıyorum” diye sordu…

Ekonomist Çetin Ünsalan, Merkez Bankası’nın 23 Eylül faiz kararında ‘indirime gitmesi, faizi sabit bırakması veya faiz artışı yapılması’ durumunda sonucun ne olacağını yorumladı.

Ünsalan, faiz artışı da düşüşü de beklemediğini söyleyerek aksi takdirde ‘bu çılgınca olur’ dedi. ‘Son dönemdeki söylemlere bakılırsa yılın bu döneminde bir hamle yapacaklarmış gibi duruyor’ diyen Ünsalan, ne yapılırsa yapılsın durumun değişmeyeceğini ifade etti. “Faiz- enflasyon” kıskacına girdiğimizi söyleyen Ünsalan ‘bu kısır döngüye girmeyelim diye çok yazdık çizdik ama mümkün olmadı’ dedi.

Bu noktadan sonra arttırılacak faiz ile reel sektörde iflaslar ve buna bağlı olarak da işsizliğin geleceğini hatırlatan Ünsalan, yanlış politikalarla bir açmaza girdiğimizi belirtti.

FAİZ İNDİRİMİNE GİDİLİRSE….

Ünsalan, faiz indirimine gidilmesi konusunda 2 ihtimal olduğunu hatırlatarak “ya döviz pozisyonu alan birilerinin ‘faiz düşür’ baskısı ile yarattığı manipülasyondan dolayı yapılıyor ya da gerçekten faiz düşerse enflasyonun düşeceğine inanıyorlar. Ya da daha kötüsü rakamlarla oynayacaklar.” dedi.

“GIDA VE ENERJİ FİYATLARI ENFLASYON HESABINA KATILMAYACAK”

Merkez Bankası Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde “biz bundan sonra manşet eflasyonunu baz almayacağız, fikirdeki enflasyonu baz alacağız”  ifadelerini hatırlatan Ünsalan bunun “en çok canımızı yakan ve paramızın yarısını harcadığımız gıda ve enerji maliyetlerinin enflasyon hesaplanırken dışarda tutulması” anlamına geldiğini belirtti. Ünsalan,, “Bu, aklın tatile çıktığının en büyük göstergesi” diyerek bu açıklamaya tepki gösterdi.

İNŞAAT

Ünsalan, bizde sadece inşaatın öncelendiğini söyleyerek “faizler düşerse inşaatlar tekrar harekete geçecek, o da 260’a yakın inşaata yakın sektörü harekete geçirecek ve devinim artacak.” dedi. Ünsalan, inşaata verilen özel önemi eleştirerek “Bu ülkenin hazır giyim üreticisi, çiftçisi yok mu, esanafı yok mu, kobisi yok mu, yazılımcısı yok mu? Niye her şeyi inşaattan ibaret görüyorsunuz? İnşaat sektörü önemsizdir demiyorum. Siz öyle bir ülke yaratırsınız ki refahtan dolayı konut ihtiyacı artar, sosyal tesis ihtiyacı artar. İnşaat sektörü hareketlenerek beraberinde de birçok sektörü büyütür. İnşaat sektörü büyüyen bir ekonominin içinde önemli bir sektördür.” dedi.

“ELEKTRİK ÜRETİMİMİZ YAPI OLARAK SAKAT”

Elektrik üretimimiz yapı olarak sakat diyen Ekonomist Ünsalan, elektirik üretiminin yüzde 40’ının doğal gaz ile sağlandığını belirterek “doğalgaza zam geldiği an doğrudan elektiriği de geldiğini” hatırlattı.

Elektirik ve yap-işlet-devret modellerimizin bir ‘örnek’ olduğunu ifade eden Ünsalan “Dünyada bunu kimseye yaptıramazsınız” dedi.

Ünsalan, “son söyleyeceğimi şimdi söyleyim, arka arkaya her şeye zam gelecek, bundan kaçış yok” dedi.

Ünsalan, ‘ödeme garantili işlerin neden dolar üzerinden yapıldığını’ sorgulayarak “bunu bu ücrete yapan yoksa kamu yapsın” dedi.

“DOLAR/ TL KURUNDA DA GARİP İŞLER OLUYOR”

Ünsalan, dolar/ TL kurunda garip işler olduğunu söyleyerek, “sürekli soruyorum ve bir yanıt alamıyorum. 1 Ocak’tan beri Avrasya Tüneli’nden neden dolar 11 buçukmuş gibi geçiyoruz biz? Burası aynı sistemle kurgulanmış, 4 dolar geçiş garantisi verilmiş bir yer. Ben 1 Ocak’tan beri niye dolar/TL kuru 11 buçukmuş gibi geçiyorum. Dolar 8 küsur ise hadi diyelim 35 lira eder, peki biz niye 50 lira ödüyoruz?” diye sordu.

Ünsalan, ‘geçmeyin diyebilirsiniz ama bu geçiş garantili bir tünel. Bunu geçsen de geçmesen de ödüyorsun. Bunu Yozgat’taki vatandaş da ödüyor, Konya’daki vatandaş da’ hatırlatmasında bulundu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink