Son Dakika Haberler
sesso video gratis porno gratis

Ekrem İmamoğlu kararına Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’ten tepki: Türkiye’ye haksızlık!

Ekrem İmamoğlu kararına Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’ten tepki: Türkiye’ye haksızlık!
Okunma : Yorum Yap

Ekrem İmamoğlu kararına Abdullah Gül, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik’ten tepki: Türkiye’ye haksızlık!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “ahmak davasında” 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası ve siyasi yasak getiren mahkeme kararına 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de tepki gösterdi. 

Gül: Türkiye’ye karşı yapılan büyük bir haksızlıktır

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezası kararına ilişkin, “Bugünkü mahkeme kararı sadece Ekrem İmamoğlu’na değil Türkiye’ye karşı yapılan büyük bir haksızlıktır.” yorumunda bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Abdullah Gül, “Bugünkü mahkeme kararı sadece Ekrem İmamoğlu’na değil Türkiye’ye karşı yapılan büyük bir haksızlıktır. Millet iradesi her şeyin üstündedir. Üst mahkemelerin bu yanlışı düzelteceklerine inanıyorum.” dedi.

Çelik: Erdoğan’a verilen cezadan ne farkı var

AK Parti’nin kurucularından ve eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de, Ekrem İmamoğlu kararının 1998 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şiir okuduğu için verilen hapis cezası kararından bir farkı olmadığını belirterek şunları yazdı:

“Sayın Ekrem İmamoğlu’na verilen ceza, Ak Parti iktidarına yapılmış en büyük kötülüktür. 1998’de İBB Başkanı iken Sayın Erdoğan’a verilen ceza ile bunun ne farkı var? Askerin ve yargının siyaseti şekillendirme çabası her zaman ters tepmiştir. Bu karar, sadece muhalefeti konsolide eder.”

Bülent Arınç: Mahkûmiyet kararı Türk yargısı adına utanç verici ve umut kırıcıdır

AKP’nin kurucularından eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç da Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Arınç, “Bu yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasî sonuçları AK Parti’nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacaktır. Dirayetli ve feraset sahibi siyasilerin bu durumu göz önünde bulunduracağına ve bu yanlışa izin vermeyeceğine inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Arınç’ın paylaşımları şu şekilde:

Bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu için, Türkiye’nin en değerli ceza hukukçularından Prof. Dr. Adem Sözüer, Prof. Dr. Ahmet Gökçen ile Prof. Dr. İzzet Özgenç’in hazırladığı ve bir ceza avukatı olarak şahsen benim de katıldığım mütalaaya rağmen, mahkemeden çıkan mahkûmiyet kararı Türk yargısı adına utanç verici ve umut kırıcıdır. Bu kararın hukukî ve siyasî sonuçlarını kısaca değerlendirmek isterim. Hukukî açıdan bu mahkeme kararının en kısa zamanda üst mahkemeden döneceğine ve millî iradenin yara almasına izin verilmeyeceğine gönülden inanıyorum. Siyasî yasak kararının hiçbir şekilde uygulanmasına imkân olmayacaktır.

“AK Parti’nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacaktır”

Adalet sistemi ve bugünkü yargının haline bakarak ümidimiz kırılsa da yine Türkiye’de hukuk ve adalete gönül vermiş hakimlerimizin var olduğunu biliyorum. 2019 Yerel Seçim sürecini yaşadığımız dönemde İmamoğlu’nun şahsını hedef alan kampanyanın kendisini daha da büyüteceğini belirtmiştim. Bu yanlıştan dönülmediği sürece kararın siyasî sonuçları AK Parti’nin karşısına güçlü bir aday profili inşa edecek yolun taşlarını döşemekten başka bir işe yaramayacaktır. Dirayetli ve feraset sahibi siyasilerin bu durumu göz önünde bulunduracağına ve bu yanlışa izin vermeyeceğine inanıyorum.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)