Son Dakika Haberler

Erdoğan: 2023 sonunda Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz

Erdoğan: 2023 sonunda Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz
Okunma : Yorum Yap

Göbeklitepe’deki monolitlerin sırrı çözüldü! Erdoğan, ‘uzay’ programını açıklarken o sloganı kullandı: “Gökyüzüne bak, Ay’ı gör”Erdoğan: 2023 sonunda Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğizŞanlıurfa Göbeklitepe yakınlarında yer alan Örencik Mahallesi’ndeki tarlada 5 Şubat Cuma günü Göktürkçe olduğu belirtilen “Gökyüzüne bak, Ay’ı gör” yazılı monolitler bulunmuştu. Jandarmanın başında nöbet tuttuğu monolitlerle ilgili gizem çözülemezken; Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu akşam Türkiye Uzay Programı’nı tanıtırken “Gökyüzüne bak, Ay’ı gör” sloganını kullanması dikkatleri çekti. Gizemli monolitlerin Erdoğan’ın uzay programı için merak uyandırsın diye yerleştirildiği tahmin ediliyor. 

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde, Uzay Ajansı tarafından hazırlanan ‘Milli Uzay Ajansı’ Tanıtım Toplantısı’nda “Gökyüzüne bak Ay’ı gör” dedi; akıllara Göbeklitepe’deki monolit geldi. 

Göbeklitepe yakınlarına bırakılan, üzerinde Göktürk alfabesiyle ‘Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak’ yazılı metal blok, son günlerin hem ülkemizde hem dünya basınında en çok merak edilen konuları arasında yer alıyordu. Tüm yurtta merak uyandıran bu metal bloku görmek için vatandaşlar bölgeye gitmiş, yoğunluk nedeniyle güvenlik güçleri alanda tedbir almıştı.  


Erdoğan: “2023 sonunda Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz”

Milli Uzay Programı Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

*Yüzyıllar boyunca yeryüzünde adaletin, ahlakın ve barışın öncülüğünü yapan medeniyetimizin gökyüzündeki yolculuğuna kapı aralıyoruz.

*İlk yerli ve milli yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydumuz İmece’nin entegrasyon işlemleri tamamlandı, testleri sürüyor.

*(GÖKTÜRK-3 uydusu) Gece ya da gündüz fark etmeksizin her türlü hava şartında yüksek çözünürlüklü görüntü elde edebilecek bu uydumuzun planlama çalışmalarına devam ediyoruz. 

*Önümüzdeki süreçte Türk mühendislerinin yerli yazılımlarıyla uydulardan elde ettiğimiz bilgilerin güvenliğini tamamen sağlamış olacağız.

*Doğru zamanda insansız hava aracı ve silahlı insansız hava aracı teknolojilerine yatırımla oyunu değiştiren tarafta yer almayı başardık.

*İnsanlığın bir kısmının değil, tamamının barış ve huzura kavuşması için medeniyetimizi yeniden şahlandırmak mecburiyetindeyiz.

*Temsil ettiğimiz medeniyetin dünyaya yeniden öncü olabilmesi, Türkiye’nin uzay yarışında kat edeceği mesafeye bağlıdır.

*(Milli Uzay Programı) Gettolara sıkıştırılmış, faşizmin ve suç şebekelerinin insafına bırakılmış Batılı kardeşlerimiz için de bunu başarmak mecburiyetindeyiz.

*Bugün yeryüzünde adaleti tesis etmenin yolu gökyüzünde güçlü bir şekilde var olmaktan geçiyor.

*Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliğiyle hayata geçireceğiz.

*Milli Uzay Programı’ndaki ikinci hedefimiz, yeni nesil uydu geliştirme alanında dünya ile rekabet edebilecek ticari marka ortaya çıkarmaktır.

*2028’de planladığımız ikinci aşamada aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak, ilk fırlatmayı bu milli roketlerimizle yapacağız.

*Milli Uzay Programı’ndaki üçüncü hedefimiz; Türkiye’ye ait bölgesel konumlama ve zamanlama sistemi geliştirmektir.

*Dördüncü hedefimiz, uzaya erişimi sağlamak ve bir uzay limanı işletmesi kurmaktır.

*Beşinci hedefimiz ‘uzay havası ya da meteorolojisi olarak tabir edilen alana yatırım yaparak, uzaydaki yetkinliğimizi artırmaktır.

*Altıncı hedefimiz; Türkiye’yi astronomik gözlemler ve uzay nesnelerinin yerden takibi konularında daha ileri bir seviyeye ulaştırmaktır.

*Yedinci hedefimiz ülkemizde uzay sanayii ekonomi sistemini daha da geliştirmektir.

*Uzay programımızdaki sekizinci hedef, bir uzay teknolojisi geliştirme bölgesi kurmaktır.

*Dokuzuncu hedefimiz uzay alanında etkin ve yetkin insan kaynağımızı geliştirmektir.

*Uzay Programı’ndaki onuncu ve son hedefimiz bir Türk vatandaşını uzaya göndermektir.

*Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür. Hatta belki aranızda bu hayalini sürdürenler vardır. Hatta belki bayanlardan bile ben adayım diyenler vardır.

*Uzaya bir vatandaşımızı göndermeyi, turistik gezi olarak değil, gelecek nesillere yol gösterecek bir bilim misyonu olarak tasarlıyoruz.

*Eminim ki birçok kişi bu hayali kurarak büyümüştür.

*Toplumumuzda uzay farkındalığını artırmak için ne gerekiyorsa yapacağız.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)