Son Dakika Haberler

Erdoğan: Bizim Esed’i yenmek ya da yenmemek gibi bir derdimiz yok

Erdoğan: Bizim Esed’i yenmek ya da yenmemek gibi bir derdimiz yok
Okunma : Yorum Yap

Mısır ve İsrail’den sonra Suriye’de de U dönüşü!

3 saatte Şam’a girip Emevi Camii’nde namaz kılacaklardı!

Erdoğan: Bizim Esed’i yenmek ya da yenmemek gibi bir derdimiz yok… Suriye’nin toprağında gözümüz yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Suriye ile yeniden görüşme olasılığını değerlendiren Erdoğan, devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasinin kesip atılamayacağını belirtti. Erdoğan, “Suriye’nin toprağında gözümüz yok” dedi.

Geçtiğimiz gün Ukrayna’ya diplomatik bir ziyarette bulunan Erdoğan? Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri ile görüştü.

Erdoğan, Ukrayna dönüşü uçakta Ukrayna ziyareti, dış siyaset ve ekonomiye ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“ATILABİLECEK ADIMLAR ÜZERİNDE DURDUK”

Erdoğan, Rusya lideri Putin’e olduğu gibi, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye de aralarındaki görüşmeye ev sahipliği yapabileceğini söyledi. Erdoğan, Ukrayna lideri Zelenskiy ile yaptığı görüşmeye ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

“Üçlü görüşmede, Ukrayna tahılının ihracı amacıyla kurulan mekanizmanın faaliyetlerinin artırılarak sürdürülmesi için atılabilecek adımlar üzerinde durduk. Diplomatik sürecin canlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğine işaret ettim.”

“SURİYE’NİN TOPRAKLARINDA GÖZÜMÜZ YOK”

Esad’i yenmek veya yenmemek gibi bir dertlerinin olmadığını söyleyenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye Esad’i yenemedi şimdi anlaşmak için zemin hazırlıyor’ şeklindeki muhalefetin algısına tepki gösterdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’de attığımız bütün adımlarda terörle bir mücadele vardı. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Çünkü Suriye’nin halkı bizim kardeşlerimiz. Rejim bunun idraki içinde olmalı. Bundan sonraki süreç belki çok daha hayırlı olacaktır.”

“DİPLOMASİYİ TAMAMEN DEVRE DIŞI BIRAKAMAZSINIZ”

Suriye ile yeniden görüşme olasılığını da değerlendiren Erdoğan, devletler arasında hiçbir zaman siyasi diyalog veya diplomasinin kesip atılamayacağını vurguladığı açıklamasında “Her zaman her an bu tür diyaloglar olur, olmalıdır. Şimdi biz mesela bölgede Mısır’la alt düzeyde, bakanlarımız seviyesinde temaslarımızı devam ettiriyoruz. Bu ilişkiler durup dururken olmuyor. Diplomasiyi tamamen devre dışı bırakamazsınız” ifadelerini kullandı.

“BİRÇOK OYUNU BİZ BOZARIZ”

Erdoğan, dış politikada Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve son olarak İsrail’le atılan adımların siyasetin gereği olduğunu belirterek “Her an barış içinde olacaksın. Her an görüşebilme imkânı yakalayacaksın. Suriye ile daha ileri seviyede adımları temin etmemiz gerekiyor. Bu adımları atmak suretiyle, tüm bölgede yani İslam dünyasının bizim komşularımızla olan bu bölgesinde inşallah birçok oyunu biz bozarız.” söyleminde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)