Son Dakika Haberler

Bir erken seçim emaresi daha: Erdoğan, Erbakan’ın mezarını ziyaret etti!

Bir erken seçim emaresi daha: Erdoğan, Erbakan’ın mezarını ziyaret etti!
Okunma : 6 Yorum

Bir erken seçim emaresi daha: Erdoğan, Erbakan’ın mezarını ziyaret etti!


➡️AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın mezarını ziyaret etti.

➡️AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Prof. Dr. Nur Vergin için Merkezefendi Camisi’nde kılınan cenaze namazına katıldı. Erdoğan, cenaze namazının ardından eski başbakanlardan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Merkezefendi Mezarlığı’ndaki mezarına da ziyarette bulundu.

Erdoğan’a ziyaretinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da eşlik ettiği görüldü.


Erbakan ve Erdoğan ilişkisi:


Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile Recep Tayyip Erdoğan’ın yollarının kesişmesinin uzun bir geçmişi var. Gençlik yıllarından itibaren siyaset ile ilgilenen Erdoğan, 1984 yılında Refah Partisi’nin Beyoğlu ilçe başkanı oldu. Erdoğan, ertesi yıl düzenlenen genel kongrede Merkez Karar ve Yürütme Kurulu üyesi seçilirken, aynı yıl partinin İstanbul il Başkanlığına getirildi.
Eylül 1986’daki milletvekili ara seçimlerine Refah Partisi’nin İstanbul adayı olarak girse de seçilemedi.

26 Mart 1989’daki yerel seçimlerde ise Beyoğlu Belediye Başkanı adayı olsa da bir kez daha başarısız oldu ve seçilemedi. %22,83 oranında oy toplayan Erdoğan, %29,29 oranında oy alan Sosyal Demokrat Halkçı Parti adayı Hüseyin Aslan’ın gerisinde kaldı.

Erdoğan, 20 Ekim 1991’deki genel seçimlerine Refah Partisi’nin İstanbul 6. bölge 1. sıradan adayı olarak girdi. Seçimlere Milliyetçi Çalışma Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile ittifak yaparak giren Refah Partisi, İstanbul’dan %16,73 oranında oy aldı.

15 Ocak 1994 günü parti başkanı Necmettin Erbakan tarafından Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacağı açıklandı. Seçimlerde Erdoğan %25,19 oy oranı alarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi.

Refah Partisi ve ardından kurulan Fazilet Partisi irticai faaliyetleri gerekçesi ile kapatılırken, milli görüş hareketi “gelenekçiler” ve “yenilikçiler” olarak ikiye bölündü. Bunun sonrasında gelenekçiler Saadet Partisi’ni, yenilikçiler ise Adalet ve Kalkınma Partisi’ni kurdu ve Erbakan ile Erdoğan’ın yolları böylece ayrıldı.

Bu dönemde Erdoğan “milli görüş elbisesini çıkardığını” söylemiş ve farklı bir siyaset izleyeceklerini belirtmişti.

Ancak son gelinen noktada Erdoğan’ın Erbakan’a, Ali Babacan’ın da Erdoğan’a dönüştüğü yorumları yapılıyor.

“ERDOĞAN SİYONİZMİN KASİYERİ OLDU”


Saadet Partisi lideri Necmettin Erbakan 2010 yılında Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, dönemin Başbakanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül’e ağır eleştirilerde bulunmuştu. 

Saadet Partisi’nin genel başkanı unvanıyla konuşan Necmettin Erbakan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e ağır eleştiriler yöneltmişti.

Erbakan, Erdoğan ve Gül için “Onları bazı dış güçler buraya getirdi. Şu anki dünya düzeninin; ırkçı, Siyonist emperyalizmin, insanları köleye çeviren güçleri. Batılı, Siyonist dünya düzenine bilmeden destek oluyorlar. Yaptıklarının çoğu yanlış. Vergiler ve borçlarla Siyonistlere para kazandırıyorlar.” demişti.

Erbakan ayrıca “Erdoğan siyonizmin kasiyeri oldu.” ifadelerini kullanmıştı.
slot siteleri bahis siteleri hacklink