Son Dakika Haberler

Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağını sürdürme kararı aldık

Erdoğan: Hafta sonu sokağa çıkma yasağını sürdürme kararı aldık
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan: İş bilenin, kılıç kuşananındır

Erdoğan, telekonferansla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulundu. Bu hafta sonu da sokağa çıkma yasağı uygulanacağını söyleyen Erdoğan’ın hedefinde yine Kemal Kılıçdaroğlu, medya ve gazeteciler vardı.

Erdoğan, “Milletimizin moralini bozmak için gece gündüz çalışanlar, terör örgütleri, medyası, siyasi teşekkülleriyle gün gelecek fitne ve nefret çukurlarıyla boğulup gideceklerdir. Bunlara diyorum ki, düşün artık milletin yakasından. Her darbenin, her kargaşanın, her kaosun arkasında siz vardınız. Milletin onuruna yapılan her saldırının tetikçisi sizdiniz. Artık bu devir sona erdi. Ülkemiz sadece Koronavirüs’ten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden inşallah kurtulacaktır. Yıllardır yaptığınız işin adı gazetecilik değil, felaket tellallığıdır. Ülkemiz sadece Koronavirüs’ten değil, bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır.” dedi.
Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Vatandaşlarımızın bireysel sağlık ve temizlik malzemesi tedarikinde de sıkıntı yaşamıyoruz. Ücretsiz maske dağıtımını sürdürüyoruz. Elbette Türkiye gibi 83 milyonluk bir ülkede böylesi hizmetleri yürütmek kolay değildir, mutlaka aksaklıklar oluyordur. Önemli olan aksaklığın yokluktan kaynaklanmamasıdır.

Pek çok ülkede maske gibi en basit ürünlerin bırakın tüm vatandaşlara dağıtımını, sağlık personeline temininde bile sıkıntı çekiliyor. Her vatandaşımıza ücretsiz maske uygulamamız sürüyor. Eczanelerden alınabilecek maskeler için bugüne kadar 32 milyon vatandaşımıza mesaj gitmiştir. Sağlık kurumlarımız hem teşhis hem tedavi konusunda salgınla başa çıkabilecek kapasitededir. 240 bin yatağa sahibiz. Yoğun bakım yatağı sayımız da 40 bini buluyor. Avrupa’da her 100 bin nüfusa düşen yoğun bakım yatağı sayısı 12’nin altındayken, bu rakam ülkemizde 50’ye yakındır. Geçen hafta 45 gün içinde Yeşilköy ve Sancaktepe’de hastane kuracağımızı ifade etmiştim. bunların çalışmalarına başladık. Hadımköy’de 100, Derince’de 250 yataklı yeni hastaneler kuruyoruz. Toplam yatak kapasitesi 2 bin 868 olan Başakşehir Şehir Hastanemizi hizmete açıyoruz. Sadece bu hastanemizin yoğun bakım yatağı sayısı 456’dır. Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi de 536 yatağı ile hasta kabulüne başlamıştır. Salgının kontrol altına alınmasında da önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Testte 410 binin üzerine çıktık. Test oranımız vaka oranımız aşağı yönlüdür.

“Ölüm oranının düşüklüğü bakımından da ilk sıralardayız”


Hasta sayısına göre ölüm oranının düşüklüğü bakımından da ilk sıralardayız. Taburcu olan hasta sayımız da 5 bine yaklaştı. Türkiye salgını en hızlı şekilde kontrol altına alan ülkelerin başında geliyor.

DSÖ başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar mücadelede bizi örnek gösteriyorlar. Bizden destek isteyen her ülkenin çağrısına cevap vermeye çalışıyoruz. Acı duyabiliyorsan canlısın, başkasının acısını duyabiliyorsan insansın. Bu söze uygun şekilde elimizdekileri dostlarımızla paylaşıyoruz. 34 ülkeye malzeme ulaştırdık, bu desteği devam ettireceğiz.

Karşımızdaki tehlike dinamik bir süreç yönetmemizi gerektiriyor. Aldığımız tedbirleri sürekli güncelliyoruz.

“Yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha yaşanmaması için…”


Hafta sonu alınan sokağa çıkma yasağı da bu tedbirlerden biridir. Kimi yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın bir daha yaşanmaması için gereken tedbirleri alacağız. Amacımız güzel havanın cazibesine kapılıp sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşı virüsten korumaktı. Cuma gecesi açıklanan yasağın sadece cumartesi ve pazar ile sınırlı olduğunun belirtilmesine rağmen yaşananlar bu gerçeği ortadan kaldırmıyor.

İçişleri Bakanı’mızın hassasiyetini takdirle karşıladım. Terörle mücadele, tabii afetler sonrası yürütülen çalışmalar, Koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamada başarılarına şahit olduğum bakanımız görevlerine devam ediyor. Verdiği destek için Sayın Bahçeli’ye bir kez daha teşekkür ediyorum.

“Hafta sonu sokağa çıkma yasağı ihtiyaç duyulduğunda sürecek”

Hafta sonu sokağa çıkma yasağını ihtiyaç duyulduğunda sürdürme kararı aldık. 17 Nisan Cumartesi saat 24.00’ten 19 Nisan saat 24.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden duyurmak istiyorum.

Dünyada hem salgının düzeyi, hem de alınan tedbirler konusunda Türkiye kadar şeffaf davranan pek az ülke var. Kararlar yetkisiz kurumlarda mı alınıyor gibi sorular da bu şeffaflığı bozmanın amacı bozgunculuk yapmaktır.

Milletimizin kafasını ulandırmaya çalışan bu tür hezeyanlara başka ülkelerde bir gün bile izin vermezler. Türkiye’de demokrasi, çoğulculuk sıkıntı değil, ideolojik bağnazlığın gözleri kör etmesi sorunu vardır.

Milletimizin moralini bozmak için gece gündüz çalışanlar, terör örgütleri, medyası, siyasi teşekkülleriyle gün gelecek fitne ve nefret çukurlarıyla boğulup gideceklerdir. Bunlara diyorum ki, düşün artık milletin yakasından. Her darbenin, her kargaşanın, her kaosun arkasında siz vardınız. Milletin onuruna yapılan her saldırının tetikçisi sizdiniz. Artık bu devir sona erdi. Ülkemiz sadece Koronavirüs’ten değil aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden inşallah kurtulacaktır. Yıllardır yaptığınız işin adı gazetecilik değil, felaket tellallığıdır. Ülkemiz sadece Koronavirüs’ten değil, bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır.

CHP Genel Başkanı’nın ne dünyadan, ne Türkiye’den ne de kendi belediyelerinden bihaber olduğunu gösteren görüntüleri ben milletimizin takdirine bırakıyorum. Umarım hekimlerimiz bu hastalığa da tez zamanda karşılığını bulur.

“Fırınlarımız nasıl vatandaşlara ulaştı gördünüz”


Türkiye şartlar ne olursa olsun her bir vatandaşının can ve mal güvenliğini temin gibi sağlık, gıda, temizlik malzemesi gibi ihtiyacını da karşılayabilecek güce sahiptir. İstihdamı korumak, gelirini kaybedenlere sahip çıkmak, esnafı ve sanatkarı ayakta tutmak, üretimi desteklemek için her türlü önlemi alıyoruz. Vefa sosyal dayanışma gruplarının nasıl ev ev dolaştıklarını gördünüz. Fırınlarımız nasıl vatandaşlara ulaştı gördünüz.

“İş bilenin, kılıç kuşananındır”


İş bilenin, kılıç kuşananındır. Bugüne kadar toplamda 4,5 milyona yakın vatandaşımıza doğrudan nakit desteği sağladık, sağlıyoruz. 3 ay boyunca işten çıkarmaların önüne geçiyoruz. Faaliyetlerine ara veren işletmelerin istihdamı devam ettirmelerini sağlama amacıyla kısa çalışma ödeneğini devreye soktuk. Esnaf sanatkarlarımıza ve kobilerimize yönelik finansman desteğine başvurular 290 bini buldu. Bunun 160 biniyle ilgili süreç tamamlanarak 4 milyar 100 milyon liraya yakın kaynak tahsisi yapıldı. Kredi Garanti Fonu destekli işe devam finansmanı için başvurular da 66 bini aştı. 35 bin firmaya 30 milyar liraya yakın finansman tahsisi yapıldı. Özellikle kamu bankaları, kurumsal ve ticari işletmelerin yaklaşık 21 milyar liralık borcunu öteleyerek piyasayı rahatlattı. 800 bin vatandaşımızın kredi borçları da talepleri üzerine kamu bankaları tarafından ötelendi. Halkbank 375 bin esnafımızın önümüzdeki ayda vadesi gelecek 3,5 milyar liraya yakın taksit ödemesini erteledi. Çiftçileri, hayvan yetiştiricileri desteklemek için tüm imkanları kullanıyoruz.

Salgın sebebiyle dünyada yaşanabilecek tarım ve gıda ürünleri sıkıntısından Türkiye’nin etkilenmemesi için tüm tedbirleri alıyoruz. Kamu olarak tüm imkanlarımızı seferber ederken, maalesef özel bankalar hiç de iyi bir imkan vermiyorlar. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor dönemde özel bankaların da üzerlerine düşenleri yapmalarını bekliyoruz.

“IMF dayatmasına boyun eğmeyeceğiz”


IMF programı başta olmak üzere ülkemizi mihnet altına sokacak hiçbir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz, Türkiye’yi bu cendereye sokmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Hiçbir kesimi sahipsiz bırakmamakta, ortaya çıkan yükü adil şekilde paylaşmakta kararlıyız.

Milletimiz Tekalif-i Milliye emirlerine sahip çıkarak vatanının kurtuluşu için fedakarlık yapmıştı. Bugün de milletimiz Biz Bize Yeteriz kampanyasına katkıda bulunarak aynı asil tavrı gösteriyor. Bunlar gönüllü kampanya. Toplam bağış tutarı 1 milyar 612 milyon lira oldu. Milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Türkiye ilhamını medeniyetinden alan bir devlettir. Bizim medeniyetimizde insana hizmet için çalışmak mukaddes bir görevdir. Bugün bu mücadeleyi 83 milyon milletimizle veriyoruz. Yeter ki kurallara uyarak bu dönemi en az kayıpla ve en kısa sürede geride bırakabilelim. Ondan sonra hep birlikte feraha kavuşacağız.

Gün bu salgınla mücadele ederken, dağlara yasalanırcasına sabrımıza yaslanma günüdür. Acımızı birlikte kalbimize gömüyor, ümidimizi birlikte taze tutuyoruz. Sabrımızı da birlikte zafere dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sizlere evde kalın, kurallara uyun derken nasıl zorluklarla karşı karşıya olduğunuzu biliyoruz. Okulunu, arkadaşlarını, öğretmenlerini özleyen evlatlarımızın ızdırabı bizim de ızdırabımızdır. Dostlarıyla kucaklaşamayan, namazını camiide kılamayan vatandaşımızın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. Şu güzel bahar günlerinde sabah yürüyüşüne çıkamayan, parklarda millet bahçelerinde vakit geçiremeyen emekliliklerimizin burukluğu bizim de burukluğumuzdur. Gençlerimizin yaşadığı zorluğu çok iyi biliyoruz. Her vatandaşımızın sıkıntısı bizim de sıkıntımızdır. İnşallah az kaldı, kara gün kararıp kalmaz. Bu kara gün sadece milletimizin değil, bütün dünyanın kara günleridir. İnşallah bu günler geçtikten sonra hayatımızı daha anlamlı, bereketli geçireceğiz.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)