Son Dakika Haberler

Erdoğan, “Kanal İstanbul karşıtlarını” Atatürk ve cumhuriyet düşmanı ilan etti

Erdoğan, “Kanal İstanbul karşıtlarını” Atatürk ve cumhuriyet düşmanı ilan etti
Okunma : Yorum Yap

“Daha iyisi için imkan bulana kadar…”


-Erdoğan’dan emekli amirallerin Montrö bildirisiyle ilgili kritik açıklama: “Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor ve daha iyisi için imkan bulana kadar sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz.”


-Erdoğan, “Kanal İstanbul karşıtlarını” Atatürk ve cumhuriyet düşmanı ilan etti.


Erdoğan, ‘Kanal İstanbul’ ile ilgili “Türkiye’nin milli egemenlik haklarını tahkim edecek bu projeye karşı çıkanlar, en büyük Atatürk ve cumhuriyet düşmanıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 104 emekli amiralin Montrö anlaşması, Kanal İstanbul ve TSK’nın kadrolarıyla ilgili yayınladığı bildirinin ardından açıklamalarda bulundu. Amirallere sert tepki gösteren Erdoğan, “Her şeyden önce bir gece yarısı yapılan bu eylem kesinlikle art niyetli bir girişimdir” dedi.

Erdoğan, emekli 104 amiralin, “Tekkedeki amiral”, “Montrö’nün tartışmaya açılması”, “Atatürk ilke ve devrimleri” konularında yayımladığı bildiri üzerine ilk açıklamasını yaptı. Erdoğan, “Kesinlikle art niyetli bir girişimdir. Emekli amirallerin vazifesi, 104 tanesi bir araya gelerek darbe imaları içerek bildiri yayımlamak değildir” diye konuştu.

Erdoğan, ‘sarıklı amiral’ tartışmasına ilişkin yaptığı açıklamada ise “TSK’nın disiplin anlayışı ile bağdaşmayacak fotoğraf veren askere olumlu bakmadık, bakmayacağız. Münferit olduğu açıkça bellidir” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Az önce yaptığımız toplantıda iki gündür ülkemizi meşgul eden bir meseleyle ilgili tartışmaları ayrıntılarıyla değerlendirdik. Her şeyden önce bir gece yarısı gerçekleştirilen bu eylem üslubu, yöntemi hem de yol açacağı açıkça belli olan tartışmaları itibariyle kesinlikle art niyetli girişimdir. Biz bu amirallerin, diplomatların son dönemde Kıbrıs’tan Karabağ’a kadar verdiğimiz mücadelede bir araya gelerek ülkemiz için destek bildirisi yayınladığını görmedik. Yine bunların, 15 Temmuz darbe girişimine karşı milletimizin yanında yer aldığını görmedik. Tartışmanın sebebi kesinlikle ifade özgürlüğü meselesi değildir. Buradakilerin bir kısmı çeşitli mecralarda dile getirmektedir. Hiçbirine yaptıkları açıklamalardan dolayı herhangi bir soruşturma açılmış değildir.

Bunun adına ifade özgürlüğü diyemeyiz. Emekli amirallerin vazifesi 104 tanesi bir araya gelerek siyasi bir tartışma konusunda darbe imaları içeren bildiriler yayınlamak değildir. İfade özgürlüğü, ülkenin yönetimini darbeyle tehdit eden bir dili kapsamaz. Bazıları yapılan işi bunda büyütülecek ne var diyerek küçümseme yoluna gitti, darbelere hep bildiri sonrası gelmişti. Milletimiz kimin darbecilerin yanında durduğunu görüyor. Yapılan açıklamada iki temel iddia ortaya konulmaktadır. Bildiriye karşı gereken her tedbiri uygulama kararlılığımızı ortaya koyuyoruz.

Montrö’nün ülkemize sağladığı kazanımları önemli görüyor ve daha iyisi için imkan bulana kadar sözleşmeye bağlılığımızı sürdürüyoruz.”

Montrö tartışması nereden çıktı?


Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un “Erdoğan’ın istemesi halinde Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nden çekilebileceğini” söylemesi üzerine bu kamuoyunda tepki oluşmuştu.

104 emekli amiral, Montrö tartışmaları ve ‘takkeli’ Tuğamiral Mehmet Sarı ile ilgili bildiri yayımlamıştı. Bildiride, “Montrö Sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına/masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz” denilmişti.

Saray ve AKP sözcüleri ise bildiriye tepki göstermişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, ‘104 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili soruşturma başlatmıştı.

Bu tartışmaların ardından Erdoğan bugün Saray’da bir değerlendirme toplantısı ve ardından da AKP MYK ile toplantı yapma kararı almıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)