Son Dakika Haberler

“Erdoğan, masaya vurup Jandarma Genel Komutanı’na ‘Kes ulan’ diye bağırdı”

“Erdoğan, masaya vurup Jandarma Genel Komutanı’na ‘Kes ulan’ diye bağırdı”
Okunma : Yorum Yap

“Erdoğan, masaya vurup Jandarma Genel Komutanı’na ‘Kes ulan’ diye bağırdı”…

“FETÖ’nün siyasi ayağı” tartışmalarına yandaş gazeteci Abdülkadir Selvi de dahil oldu. Selvi, FETÖ’nün askeriyede yapılanmasının sorumlusu olarak askeri işaret ederken “Askerlerin temel yanlışı burada yatıyor. Onlar FETÖ’yü değil, Erdoğan’ı tasfiye etmeye çalıştılar. Oysa muhtıra verip partisini kapatmaya kalkışmak yerine Erdoğan’la işbirliği yapmayı tercih etselerdi FETÖ, TSK’da bu denli etkili olamazdı.” dedi. Selvi ayrıca Jandarma Genel Komutanının Erdoğan tarafından azarlandığını anlattı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın GATA’ya alınmamasının hemen ardından gerçekleşen Milli Güvenlik Kurulu toplantısına dair bir anektod yazdı. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’un AKP hükümetini eleştirmesi sebebiyle Erdoğan’ın masaya vurup “Kes ulan!” diye bağırdığını yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Cumhuraşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında başlatan ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ tartışmalarına ilişkin yazdığı yazıda, Erdoğan’ın hükümeti eleştiren dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur’a “Kes ulan” diye bağırdığını iddia etti.

Selvi, “O dönem başbakan olan Erdoğan’ın bunun üzerine Genelkurmay Başkanı’nı aradığı ve sert bir dille uyardığı biliniyor. Ancak Erdoğan’ın Genelkurmay başkanlarına yönelik sert çıkışları sadece bu değil. Birkaç anekdotu paylaşmak istiyorum. 27 Nisan e-muhtırası verildiğinde telefonuna çıkmayan Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, AK Parti’nin açıklama yapacağı duyurulunca 28 Nisan günü Erdoğan’ın telefonuna geri dönüş yapıyor. Erdoğan’ın ilk sözü ‘Paşa, bu ülkeyi sen mi yöneteceksin, yoksa ben mi?’ oluyor” ifadelerini kullandı.

Selvi, yazısında şunları kaydetti:

“Bir MGK toplantısında ise Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur hükümeti itham eden bir konuşma yapıyor. Başbakan’ın uyarmasına rağmen Eruygur aynı tonda konuşmasını sürdürünce, Erdoğan masaya vurup ‘Kes ulan!’ diye bağırıyor.

Balyoz darbe planı yargılamasında 102 asker tutuklanınca Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, soluğu Dolmabahçe’de Erdoğan’ın yanında alıyor. Erdoğan da gelişmeden dolayı rahatsız ancak Koşaner o denli sert bir üslupla konuşuyor ki, Başbakan bundan rahatsız oluyor. Başbakan’ın bunu hissettirmesine rağmen Koşaner aynı tonda konuşmasını sürdürünce Erdoğan, ‘Otur oturduğun yerde, ne yapacaksın? Bizi cemselere doldurup Selimiye Kışlası’na mı götüreceksin’ diye uyarıyor.

Askerlerin temel yanlışı burada yatıyor. Onlar FETÖ’yü değil, Erdoğan’ı tasfiye etmeye çalıştılar. Oysa muhtıra verip partisini kapatmaya kalkışmak yerine Erdoğan’la işbirliği yapmayı tercih etselerdi FETÖ, TSK’da bu denli etkili olamazdı.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)