Son Dakika Haberler

Erdoğan mutabakat var dedi, CHP somut delil gösterdi: Bu maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürdük

Erdoğan mutabakat var dedi, CHP somut delil gösterdi: Bu maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürdük
Okunma : Yorum Yap

CHP, Erdoğan’ın iddialarını yalanladı!

Erdoğan’ın İlker Başbuğ’un iddialarıyla ilgili açıklamalarına CHP’den yanıt geldi. Erdoğan’ın “Asker kişilerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan kanun teklifinde tüm partilerin imzası var” iddiasına tepki gösteren CHP’li Özgür Özel, “CHP’nin bu mutabakatta imzası yok, bu maddeyi Anayasa Mahkemesi’ne götürdük” diye hatırlattı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamasıyla gündeme gelen, asker kişilerin sivil mahkemede yargılanmasının önünü açan kanun teklifinde CHP ile mutabakat olduğu iddialarını yalanladı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İlker Başbuğ’un askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan kanun teklifiyle ilgili başlattığı ve Erdoğan’ın da dahil olduğu tartışmaya dair, “Mutabakat var diyorlar, altında CHP’nin imzası yok, oyu yok. Anayasa Mahkemesi’ne götürmüşüz bu maddeyi” diyerek tepki gösterdi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında konuşan Özel, “FETÖ yıllardır hazırlandığı devleti ele geçime çabalarında en uygun ortamı son 17 yılda bulmuştu. Zaten ‘ne istedilerse verdik’ dediler, bunu direkt Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı söyledi. Başbakan Yardımcılığı yapmış Bülent Arınç, eleştirel bir şekilde bir büyükşehir belediye başkanını başkenti parsel parsel FETÖ’ye satmakla suçladı. 17-25 Aralık’ta Fethullah cemaati bu iktidarın nasırına basana kadar etle tırnak gibiydiler” dedi.

‘DARBE ARAŞTIRILSIN İSTEDİK, MECLİS REDDETTİ’

Erdoğan’ın, ‘Biz aynı menzile farklı yollarda yürüyorduk’ sözlerine değinen Özel, darbenin siyasi ayağının araştırılmasını istediklerini ancak bunun Meclis’te gerçekleşmediğini belirtti.

Özel, şöyle devam etti:

“Doping araştırma komisyonuna yetmeyen 3 ay, darbe araştırma komisyonuna yetti. Erdoğan bir talimat verdi ve komisyon kapandı. Yazılan raporu basmadılar. Şimdi FETÖ’nün siyasi ayağı tartışılıyor. Bu konuda elbette en çok eleştiriyi alacak olan son 17 yılın iktidarı iken eleştiri yapanlara saldırıyorlar. İlker Başbuğ, bu ülkenin genelkurmay başkanı iken FETÖ kumpası ile tutuklandı ve cezaevinde 780 gün yattı. Haftalık olağan görüşmelerde Başbakan’ı FETÖ konusunda en çok uyaran kişi odur.”

15 Temmuz’da Genelkurmay Başkanı olan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a işaret eden Özel, “Partili genelkurmay başkanının silah arkadaşları diyor ki, su uyur Hulusi Akar. Kim başta olursa olsun Hulusi Akar ilerler, diyorlar. Öyle de oldu. FETÖ’cülerle birlikte yürüdü, büyüdü, büyüttü ama Başbuğ FETÖ’cülerin hedefi oldu” diye konuştu.

‘BAŞBUĞ’A KUMPASIN ARACI OLDUNUZ’

Erdoğan’ın Başbuğ’a dava açmaları için milletvekillerine talimat verdiğini hatırlatan Özel, “İnsanda biraz sıkılma utanma olur. Başbuğ sizden 780 gün alacaklı. FETÖ’cüler Başbuğ’a kumpas kurmuşlar, sen de bu kumpasın aleti olmuşsun. Yalana doymayan siyaset yürütüyorlar” dedi.

Başbuğ’un bahsettiği kanun teklifinin nasıl meclisten geçtiğini anlatan Özel, 25 Haziran 2009 tarihinde, gece saatlerinde bir kanun teklifi görüşülürken AKP Grup Başkanvekillerinin bir önerge sunduklarını söyledi.

İDDİALARI YALANLADI

“Grup Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, onun vekilleri önerge veriyor. Kanun teklifini veren Recep Tayyip Erdoğan. Araya sokuşturulan önergede de grup başkanvekillerinin imzası var” diyen Özel, kanun teklifinin CHP ile mutabakat halinde çıkarıldığı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun da o görüşmede yer aldığı iddialarını yalanladı.

Erdoğan’ın hedefindeki İlker Başbuğ ne dedi, AKP ne yanıt verdi? Erdoğan’ın hedefindeki İlker Başbuğ ne dedi, AKP ne yanıt verdi?

‘MADDEYİ ANAYASA MAHKEMESİ’NE GÖTÜRDÜK’

Kılıçdaroğlu’nun o dönem grup başkanvekili olsa da nöbetçi olmadığı için Genel Kurul’da olmadığını söyleyen Özel, salonda bulunan CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay’ın ise ertesi gün “mutabakat yok” açıklaması yaptığını aktardı. Özel, “Mutabakat var diyorlar, altında CHP’nin imzası yok, oyu yok. CHP grubu ret oyu veriyor. Anayasa Mahkemesine götürmüşüz bu maddeyi, iptal istemiyle. Anayasa Mahkemesi reddetmiş” dedi.

Asker kişilere sivil yargı yolunu açan bu önergeden 3 yıl sonra Başbuğ’un tutuklandığını hatırlatan Özel, “Bunun mağduru İlker Başbuğ. Aracı, önergeyi verenler. Bugün hiç sıkılmadan dava açacağız diyor. İlker Başbuğ’a ceza verilse bir kere daha 780 gün hapiste mi yatıracaksınız?” diye sordu.

Ömer Çelik’e çağrı yaparak, “Gelsin istediği yerde, bir o konuşsun bir ben konuşayım bakalım” diyen Özel, Ömer Çelik’in “Deniz Baykal’ın başbakanı göreve çağırdığı açıklaması”nın da çarpıtıldığına işaret etti. Özgür Özel, Baykal’ın darbelerle hesaplaşılacaksa Anayasa’nın 15. Maddesini değiştirin şeklinde açıklaması olduğunu, bununla 12 Eylül ile hesaplaşmaktan bahsettiğini söyledi.

“FETÖ’nün yasama organı üzerindeki faaliyetleri sadece bu önerge ile sınırlı değil” diyen Özel, Ergenekon savcıları için meclisten koruma yasası çıkarıldığını, yargıya dair kanunlar değiştirilerek yüksek yargıya militan yargıçların atandığını söyledi.

“İlker Başbuğ’a dava açacaksan biz yine avukatız” diyen Özel, “Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan kanun teklifiyle ilgili “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur” açıklaması yapmıştı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, bu kanun teklifinin CHP ile mutabakat halinde çıkarıldığını belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da milletvekillerine Başbuğ’a dava açmaları çağrısında bulunmuştu.

ABC

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)