Son Dakika Haberler

Erdoğan: Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk

Erdoğan: Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk
Okunma : Yorum Yap

Yanan ormanlarımızın dumanı daha tüterken…

Erdoğan: Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk

Erdoğan, “İnsanoğlunun bitmez tükenmez bir hırsla doğal kaynaklara saldırması artık sürdürülemez boyuta gelmiştir” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Beştepe’de gerçekleştirilen törende konuştu. Erdoğan, “Tabiatın ikazlarını görüyor ve verdiği mesajı alıyoruz” dedi.

“İnsanoğlunun bilhassa son asırlarda bitmez tükenmez bir hırsla doğal kaynaklara saldırması, tabiatın dengesini hiçe sayan adımlar atması artık sürdürülemez boyuta gelmiştir” diyen Erdoğan tabiatın verdiği ikazları gördüklerini belirterek, “Mesajı alıyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında, Paris İklim Anlaşması’ndaki orman varlığının artırılması amacına dikkati çeken Erdoğan, “Orman alanlarımızın artırılması hususunda dün olduğu gibi bugün de yarın da daima ön saflarda yer alacağız” diye konuştu. “Daha yeşil bir Türkiye hedefiyle son 19 yıldır cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini yürütüyoruz. Dünya orman varlığı azalırken ülkemiz orman varlığını artıran sınırlı sayıdaki ülkelerden biri olmuştur” diyen Erdoğan, bu yıl Türkiye’nin 54 ilinde 299 orman yangını çıktığını açıkladı.  “Önümüzdeki yıllarda da devam edeceği belirtilen orman yangınlarına karşı uluslararası seviyede şimdiden güçlü iş birlikleri oluşturmamız gerekiyor” çağrısında bulunan Erdoğan, “Ülkelerin  sahip olduğu bilgi ve donanımı paylaşmaları bu afetle mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Türkiye olarak aldığımız tedbirlerle yangına ilk müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya indirdik. Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk. Attığı su miktarı ve etkin manevra kabiliyetine sahip uçakları bu yıl filomuza dahil ettik. Geçen yıldan itibaren insansız hava araçlarını da orman yangınlarıyla mücadelede kullanmaya başladık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

“Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk”

“Bu yıl ülkemizin 54 ilinde yaşanan 299 orman yangını ve 255 kırsal alan yangınıyla mücadele ettik: Orman teşkilatımız kahraman mensupları, desteğe gelen kurumlarımızın  personelleri ve gönüllü vatandaşlarımızla birlikte bu yangınlara karşı can siperhane bir mücadele yürüttük: Verdikleri mücadele için orman teşkilatımızın tüm personeline milletim adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Yangınlarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşadığımız afet sırasında ülkemize hava, uzman personel desteği sağlayan tüm ülkelere de buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette yangınlar sadece ülkemizi etkilemedi. Dünyanın pek çok yerinde benzer felaketler yaşandı. Önümüzdeki yıllarda da devam edeceği belirtilen orman yangınlarına karşı uluslararası seviyede şimdiden güçlü iş birlikleri oluşturmamız gerekiyor. Ülkelerin  sahip olduğu bilgi ve donanımı paylaşmaları bu afetle mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Türkiye olarak aldığımız tedbirlerle yangına ilk müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya indirdik. Orman Genel Müdürlüğümüz 21 binin üzerinde personeli ve farklı tiplerdeki 4 binin üstündeki aracıyla görev  başındadır. Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk. Attığı su miktarı ve etkin manevra kabiliyetine sahip uçakları bu yıl filomuza dahil ettik. Geçen yıldan itibaren insansız hava araçlarını da orman yangınlarıyla mücadelede kullanmaya başladık.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)