Son Dakika Haberler

Erdoğan’dan Alevi hamlesi: Kürt açılımı olmadı, Alevi açılımı olsun

Erdoğan’dan Alevi hamlesi: Kürt açılımı olmadı, Alevi açılımı olsun
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan’dan Alevi hamlesi: Kürt açılımı olmadı, Alevi açılımı olsun…

Gazeteci Tolga Şardan: “Kürt açılımı olmadı, Alevi açılımı olsun. İçişleri Bakanlığı’nın bu süreçteki planında Alevi kökenli mülki idare amirlerine görev vermek var”

T24 yazarı Tolga Şardan, iktidarın bir “Alevi açılımı” üzerinde çalışma yaptığını iddia etti.

Şardan, bugünkü köşe yazısında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, hükûmetin Alevi açılımı konusunda hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, hem de Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a görev verdiği bilgisine ulaştım” dedi.

“İçişleri Bakanlığı’nın bu süreçteki planında Alevi kökenli mülki idare amirlerine görev vermek var” diyen Şardan, özetle şunları yazdı:

“Hemen belirteyim, halen ülke genelinde görev yapan eylemli valiler arasında Alevi kökenli vali yok. Vali yardımcıları ve kaymakamlar arasında ise sayıca çok olmamak kaydıyla Alevi kökenli mülki idare amiri bulmak mümkün. Aldığım bilgiye göre, bakanlık önümüzdeki dönemde yayımlayacağı mülki idare amirleri kararnamelerinde Alevi kökenli isimlere biraz daha fazla ağırlık verecek. Valiliklere ve kaymakamlıklara “cemevleri ve Alevi toplumunun var olan sorunlarının çözümüne yoğunlaşılması” talimatını verecek. İçişleri Bakanı Soylu, son dönemde yoğunlaştırdığı yurt gezilerinde programı el verdiğince Alevi toplumuyla temas etmeye çalışıyor. Önde gelen isimlerle buluşmalar gerçekleştiriyor.”

Şardan, “Kürt oylarının yitirdiğini ve yeniden toparlayamayacağını öngören iktidar, Alevi oylarını bakalım nasıl alabilecek?” diye sordu.  

T24, Independent Türkçe

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)