Son Dakika Haberler

Erdoğan’dan sel bölgesinde ‘sağlam altyapı’ mesajı

Erdoğan’dan sel bölgesinde ‘sağlam altyapı’ mesajı
Okunma : Yorum Yap

Erdoğan’dan sel bölgesinde ‘sağlam altyapı’ mesajı…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, selden etkilenen yerlerin ‘Afet Bölgesi’ ilan edildiğini açıkladı. ‘Amerika’sı, Rusya’sı yangınların altından kalkamadılar hâlâ, biz 20 günü bulmadan bu afetlerden büyük oranda kurtulduk’ diyen Erdoğan, 19 yılda Türkiye’ye ‘sağlam altyapı’ kazandırdıklarını öne sürdü.

Bozkurt’ta yurttaşlara seslenen Erdoğan, 3 şehri Afet Bölgesi ilan etti. Sinop, Kastamonu ve Bartın’ın yaralarının çabucak sarılması için kolların sıvandığını duyurdu.

“Birkaç gündür Kastamonu ve çevresindeki illerde hayatını kaybedenlerin üzüntüsü milletimizin ortak üzüntüsüdür” diyen Erdoğan, “Devlet olarak tüm imkanlarımızla felaketin ilk anından itibaren sizlerle beraberiz” diye konuştu.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Aşından yemeğe ne gerekiyorsa hepsini yaptık, yapıyoruz, yapacağız. 19 helikopter, bir İHA, 66 ambulans, 41 UMKE, 630 hizmet aracı, 437 iş makinesi ve pek çok araç gereç şu anda sahada faaliyet gösteriyor.

‘MAĞDUR DURUMDA OLANLARIN YÜZDE 95’İNİ KURTARDILAR’

Ben dün ekranda izledim, bütün kardeşlerimizi evlerin damlarından kurtaran silahlı kuvvetlerimizin, polisimizin nasıl kurtardıklarını izledim. Bu kahramanlarımız alnından öpülesi kahramanlarımız. Mağdur durumda olan yüzde 95’ini kurtardılar. Allah göstermesin aksi olabilirdi ama bunu başardılar.

Ben bu operasyonda görev alan tüm kardeşlerimizi alnından öpüyorum. Bu operasyon gözlerimiz yaşlı olarak kadın erkek çocuk demeden sepetin içerisinde o yeni doğmuş yavrunun kurtuluşu herhalde gözlerimizi yaşartmıştır değil mi. Selden etkilenen Ayancık Devlet hastanesindeki hastaların tamamı diğer hastanelere nakledilmiştir.

Şu anda karayollarımız çalışmaktadır. Elektrik kesintisi olan yerlerde bir an önce enerji akışı sağlamak için çalışmalar sürüyor. Su kesintisi yapılan yerlerdeki altyapı onarım çalışmaları da hemen başlamıştır. Haberleşmenin kesintisiz sürmesi için gerekli mobil istasyonlar ihtiyaç duyulan evlere ulaştırılmıştır. Hasar tespit çalışmaları 3 ilimizde 120 ayrı ekiple sürmektedir.

Hayatını kaybeden insanlarımızı geri getiremeyiz. Ama devletimiz onun dışındaki her türlü kaybı telafi edecek imkana sahiptir, bundan endişeniz olmasın. Bugüne kadar yaşamış olduğumuz her hadisede Türkiye’de hiç kimsenin sahipsiz olmadığını dosta düşmana gösterdik.

‘BURAYI DA AFET BÖLGESİ İLAN EDİYORUZ’

Genel hayata etkili afet bölgesi olarak burayı da aynı şekilde ilan ediyoruz. Kastamonu, Bartın, Sinop…

MUHALEFETİN TEPKİLERİNE YANIT

Felaketler ülkelerin ve milletlerin birlik, paylaşma hasletlerinin öne çıktığı dönemlerdir. Bu işin siyaseti olmaz. Ama bakıyorum ki bazı kanallarda siyasetle uzaktan yakından alakası olmayan tipler çıkıyor. İleri geri konuşuyorlar. Bu konuda bir gramlık iş üretememiş olanlar ileri geri konuşuyorlar. Biz işimize bakacağız. Onların bu şekilde yaklaşımı bizi üzmez. Bizi üzen nedir biliyor musunuz? Böyle bir zamanda bir olmamız lazım. ama onlar hala gelip de Erdoğan’a nasıl vurayım da ona yara vurayım. Yara veremezsiniz.

‘ABD’Sİ RUSYA’SI ALTINDAN KALKAMADILAR…’

Biz milletle beraberiz, milletle de beraber yola devam edeceğiz. Biz bir ölür, bin diriliriz. Şu afetleri de aşıyoruz, aşacağız. Antalya’yı, Manavgat’ı her yeri gördünüz. Amerika’sı, Rusya’sı yangınların altından kalkamadılar hala biz 20 günü bulmadan bu afetlerden büyük oranda kurtulduk. Gece gündüz demeden bakan arkadaşlarım oradan çıkmadılar.

Geçmişte depremler, işte yine yangınlar şimdi de seller vesilesiyle tek yürek haline gelmeyi hamdolsun başarıyoruz. Her dönemde olduğu gibi bugün de bu bozguncular ülkemizi kötülemek, milletimizin arasına fitne sokmak için ortaya çıkabiliyorlar. Yaşadığımız ortak üzüntülerimiz de birliğimizi güçlendiren bir etkiye sahiptir.

Evlatlarımıza daha iyi bir ülke bırakmanın gayreti içindeyiz. yıkılanın yerine daha iyisini yaparak, yananın yerine daha fazlasını dikerek yolumuza devam ediyoruz.

Ülkemizin kutlu yürüyüşünü baskı ile terörle engelleyemeyenler son günlerde kin ve nefret siyaseti ile bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. İnşallah bu kirli senaryoyu da çöpe atacağız çöpe.

Sel felaketinin izlerini süratle silerek bugünleri en kısa sürede geride bırakacağız.

‘DÜZ KÖPRÜ DEĞİL, KEMER KÖPRÜ YAPACAĞIZ’

DSİ yarın çalışmasına başlıyor. bunlar bizim işimiz, siz rahat olun. Gelirken helikopterde de Adil Bakanıma söyledim, artık düz köprü değil, kemer köprü. Kemer köprü yapmak suretiyle ağaçlar geliyor, buraları tıkıyor. Betondan öte taş köprü olarak da bunların köprü altlarından gitmelerini sağlamış olacağız. Bakanlık proje çalışmalarını yürütüyor. Hep yanınızda olacağız.

‘SAĞLAM ALTYAPININ…’

Ülkemizi gerçekten çok parlak bir geleceğin beklediğine inanıyoruz. 19 yılda bu ülkeye her alanda kazandırdığımız sağlam altyapının üzerinde güçlü ve büyük Türkiye’nin inşası için her zamankinden daha çok çalışıyoruz. Ormanlarımız yandı, bitmedi ki şimdi 19 senede biz bu ülkede 5.5 milyar fidan değil ha ağaç diktik. Nasıl diktiysek gene dikeceğiz. ve küllerimizden ayağa kalkacağız. Bu işi de biz başaracağız. Ne yangın ne sel bölgelerine giderler, rahat rahat oturdukları yerden gazel okurlar.

Yurttaşlara Cumhurbaşkanlığı otobüsünden de hitap eden Erdoğan, şunları kaydetti:

Sizi selamlamadan geçmeyim istedim. Şunu çok açık, net söylüyorum, Allah’ın izniyle bu afetleri de aşacağız. Ne gerekiyorsa devlet olarak elimizden geleni süratle yapıp, küllerimizden inşallah yeniden ayağa kalkacağız. Hiç merak etmeyin evelallah bu millet hiçbir zaman çömelmedi, yine çömelmeyeceğiz. Bu devlet hiçbir zaman çökmedi, yıkılmadı yine yıkılmayacağız ve süratle en kısa zamanda bütün mağduriyetleri gidermenin gayreti içerisinde olacağız. Bugün İçişleri Bakanım, Ulaştırma Bakanım, Çevre ve Şehircilik Bakanım hep birlikte buradayız. Yerinde değerlendirmeyi yapacağız.

 
sikiş izle

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink