Son Dakika Haberler

Çukur medyanın algısına kapılmayın: Erdoğan’ın yıllardır süren ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı!’

Çukur medyanın algısına kapılmayın: Erdoğan’ın yıllardır süren ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı!’
Okunma : Yorum Yap

Çukur medyanın algısına kapılmayın!

AKP’li medyanın ilk kez duyuyormuş gibi manşete çıkardığı Erdoğan’ın ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı’ sözleri daha önce defalarca ‘kurtarıcı’ olmuş!

Erdoğan, dün (22 Kasım 2021) Kabine toplantısının ardından ekonomiyle ilgili “Oyunu görüyor, kendi irade planımızla devam etme iradesini ortaya koyuyoruz… Bu ekonomik kurtuluş savaşından zaferle çıkacağız… Ülkemizin ve milletimizin ekonomik kurtuluşu için böyle davranmamız, bu mücadeleyi vermememiz gerekiyor.” dedi. (https://www.sabah.com.tr/gundem/2021/11/23/son-dakika-kabine-toplantisi-sona-erdi-baskan-recep-tayyip-erdogandan-onemli-aciklamalar)

Yandaş basın, “Ekonomik Kurtuluş Savaşı” ifadesini manşete çekerek bu ifade ilk kez kullanılıyormuş gibi davransa da arşivlere bakınca Erdoğan’ın can kurtarıcı gibi dönüp dönüp bu bahaneye sarıldığı anlaşıldı.

Yani Saray cephesinde yeni bir şey yok!

Gelin arşivlere bir bakalım:

-EKİM 2020

Erdoğan, Ekim 2020’de “Türkiye’nin yıllarca faiz, kur ve enflasyon üçgenine sıkıştırılmak istendiğini söyleyerek  şunları söylemişti:

“Bunların bu oyunlarını birer birer bozuyoruz. Ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz. Verdiğimiz savaş en az kapitülasyonların kaldırılması kadar öneme sahiptir.” (https://tr.euronews.com/2020/10/31/cumhurbaskan-erdogan-ekonomik-kurtulus-savas-veriyoruz)

-AĞUSTOS 2018

Erdoğan Ağustos 2018’de “100 Günlük Eylem Planı”nı açıklarken şunları söylemişti:

‘YASTIK ALTINDAKİ ALTINLARI, DOLARLARI, DÖVİZLERİ ÇIKARTIN’

“Bir ekonomik savaşla karşı karşıyayız. Hiç endişe etmeyin, biz bu savaştan da galip çıkacağız. Yastık altından dövizlerinizi, altınlarınızı çıkartın, TL’ye dönüştürün. Yerli, milli direnişinizi tüm dünyaya karşı ortaya koyun. Ben milletime inanıyorum. Biz milletimize daha önce de çağrı yaptık. Milletimiz adım attı ve o iş orada bitti.” (https://tr.sputniknews.com/20180803/cumhurbaskani-erdogan-icraat-programi-1034597393.html)

-2 Aralık 2016

Erdoğan, 2 Aralık 2016’da da özetle şunları söylemişti: “Dövizinizi TL’ye, altına dönüştürün, daha önce de söyledim kriz teğet geçecek. Faizi düşürmekten başka çare yok. Tarihi bir dönüm noktasında mücadele veriyoruz. Nasıl Kurtuluş Savaşı’nın ardından yaptığımız tercihler sonraki dönemi şekillendirdiyse, bugün yaptığımız tercihler de önümüzdeki bir asrı şekillendirecektir. Aklıma ‘Ya İstiklal ya Ölüm’ şiiri geldi. Şimdi bu noktada değiliz. Artık istiklalimizi güçlendirme dönemindeyiz.” (https://bianet.org/bianet/siyaset/181337-erdogan-son-gunlerde-bir-doviz-meselesi-cikardilar)

-KASIM 2016

Erdoğan Kasım 2016’da, “Türkiye özellikle son 3 yıldır bir ateş çemberinden geçiyor. Bu mücadelenin adını doğru koymak lâzım. Cumhuriyet’ten sonra yeni bir Kurtuluş Savaşı veriyoruz. Üstelik tek cephede değil askeri, siyasi, ekonomik veriyoruz.” dedi. (https://www.sabah.com.tr/aktuel/2016/11/27/cumhurbaskani-erdogan-yeni-bir-kurtulus-savasi-veriyoruz)

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)