Son Dakika Haberler

Eren Erdem’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na tepki: “Ya onca vebal?”

Eren Erdem’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na tepki: “Ya onca vebal?”
Okunma : Yorum Yap

Eren Erdem’den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na tepki: “Ya onca vebal?”

CHP Parti Meclisi Üyesi Eren Erdem, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriye Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü duyurup ardından ÖSO üyelerinin Türk bayrağını yakmasından sonra sert tepki gösterdi. CHP’li Erdem, “Ya onca vebal? Esad devrilsin diye beslediğiniz ÖSO, bayrağımızı yaktı! Ben ÖSO’ya terörist dediğim için beni yargıladınız! Yeter! Yanlıştan dönün.” sözleriyle tepkisini gösterdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın son gününde düzenlediği basın toplantısında, özellikle Suriye ile ilişkiler ve uzun süredir hazırlıkları süren yeni askeri operasyona ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve yeni bilgiler verdi.

ÇAVUŞOĞLU NE DEDİ?

Çavuşoğlu’nun açıklamaları arasında en dikkat çeken unsur Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile Ekim 2021’de görüştüğünü kamuoyuna duyurması oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad’la 10 ay önce yaptığı görüşmeyi şu ifadelerle aktardı:

“Bağlantısızlar Toplantısı’nda, Belgrad’da ayaküstü diğer bakanlarla sohbet ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla da ayaküstü kısa bir sohbetim oldu. O toplantı marjında, yemekten önce… Sonuçta orada da biraz önce söylediğimi söyledim. Suriye’nin tek çıkar yolu siyasi uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi lazım. Kim olursa olsun, adı ne olursa olsun…Diğer taraftan muhalif Suriyelilerle rejim arasında bir barışın olması gerektiğini, Türkiye olarak böyle bir durumda buna destek olabileceğimizi de söyledik.”

EREN ERDEM’DEN SERT TEPKİ

CHP Parti Meclis Üyesi Eren Erdem, iki ülke arasındaki temasın olumlu bir adım olduğunu belirten ama bir yandan da sitem eden bir açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından hükümete seslenen Erdem, “Koca hükümet, Suriye politikasında tam 10 sene önce kısmen de olsa söylediğim yere geldi! (Videoyu izlemenizi öneririm) Ya onca vebal? Esad devrilsin diye beslediğiniz ÖSO, bayrağımızı yaktı! Ben ÖSO’ya terörist dediğim için beni yargıladınız! Yeter! Yanlıştan dönün. Buyrun” dedi.

ÖSO MİLİTANLARI BAYRAK YAKTI

Öte yandan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Suriyeli mevkidaşı ile ayak üstü görüşmesi ve ardından “Muhalefetle Suriye’deki rejimi bizim bir şekilde anlaştırmamız lazım” açıklaması yapması Suriyeli muhalif gruplarda öfkeye neden oldu.

Bakan Çavuşoğlu, hükümetin Şam yönetimiyle ilişkilerin bozulmasından bu yana kullandığı ‘Esed’ yerine ‘Esad’ ifadesi kullandı.

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolündeki birçok kentte Türkiye karşıtı protestolar düzenlendi. Göstericiler “Ne uzlaşı ne teslimiyet, rejimi devireceğiz” şeklinde slogan attı ayrıca Türk bayrağı yakıldı.

NE OLMUŞTU?

Eren Erdem, paylaştığı videoda Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz günlerdeki açıklamasının parelelinde açıklamalarda bulunmuştu. Eren Erdem’in açıklamaları 2012 ve 2014 yılına ait. Erdem’in AKP hükümetine o günlerde Suriye politikası konusunda yaptığı uyarılar AKP iktidarının hoşuna gitmemişti. CHP’li Erdem Suriye politikasını eleştirdiği için AKP hükümetinin ilk hedeflerinden biri oldu ve 480 gün süren hapis yattığı süreç başladı. Erdem, yargılandığı davada geçtiğimiz aylarda alınan Yargıtay kararıyla aklanmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)