Son Dakika Haberler

Erkan Baş: Hiçbir tarikattan, hiçbir şeyhten oy istemiyoruz!

Erkan Baş: Hiçbir tarikattan, hiçbir şeyhten oy istemiyoruz!
Okunma : Yorum Yap

Erkan Baş: Hiçbir tarikattan, hiçbir şeyhten oy istemiyoruz!…

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, cemaat evinde ve ailesinden gördüğü baskı nedeniyle yaşamını sonlandıran 20 yaşındaki tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın ardından çıkan cemaatler ve tarikatlar tartışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Erkan Baş, Halk TV’de katıldığı canlı yayında eğitimin parasız ve devlet kontrolünde olması gerektiğini belirterek cemaatlerin yoksul çocuklardan başarılı olanlarını seçerek kendi dershane ve yurtlarına çektiklerini ifade etti. Baş, “Sonra torpili bitirmek için sınav yapalım dediler ve bugün anlaşılıyor ki sınav merkezlerini ele geçirdikten sonra bunu istemişler. Dolayısıyla biz çocukları bu cemaatlerin eline terk ettik” dedi.

Tüm devlet kurumları denetlenebilirken tarikat ve cemaatlerin “denetlenemediğini” ve bu nedenle karşı çıktıklarını belirten Erkan Baş, bunun “yasakçılık” olduğuna ilişkin tepkilere karşı çıktı. Baş, “Anayasa Mahkemesi’ni kapatmak istemekle tarikatları kapatmak istemek eşitleniyor, Türk Tabipler Birliği’ni kapatmak istemekle tarikatları kapatmak istemek eşitmiş gibi gösteriliyor. Bir kere bunu kesinlikle reddediyorum. Bir kere Anayasa Mahkemesi Anayasa’da tanımlanan bir kurum. Türk Tabipler Birliği Anayasa’da tarif edilmiş bir meslek örgütü. Bunları kapatmak istemek faşizan bir yaklaşım. Ama diğeri laikliğin altını oyan, kaçınılmaz biçimde kadrolaşmaya yol açan bir durum. Bir de diyorlar ki; bunlar yasaklanınca büyüyorlarmış! Bunu söyleyenler Türkiye tarihini hiç bilmiyorlar kusura bakmasınlar. Tarikatlar yasaklandığı için büyümedi. Türkiye tarihi boyunca, özellikle 1940’lardan sonra, sola karşı devletin tüm siyasi partileri tarafından desteklendi, büyütüldüler. Mesela Özal’ın, Demirel’in, Erbakan’ın tarikatlarla ilişkisi hep tartışıldı. 3-5-100 oy için bu ülkenin geleceğini tehlikeye atmışlardır. Mesela Türkiye İşçi Partisi dışında şunu söyleyebilecek bir parti var mı bu ülkede: ‘Biz hiçbir tarikattan oy istemiyoruz.’ Biz geçmişte hiçbir ilişki kurmadık, bundan sonra da herhangi bir gelecekte ilişkiye geçmeyeceğiz.” dedi.

“Müridden yurttaş olmaz” diyen Erkan Baş, “Biz özgür yurttaşların birlikteliğini savunuyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür yurttaşlarının oylarına talibiz. Bütün siyasi partiler bu kesinlikte konuşsunlar bakalım Türkiye’de tarikatlara yer kalacak mı!” ifadelerini kullandı.

Baş, özetle şöyle konuştu:

“Biz genel anlamda sömürüye karşıyız ve tarikatlar inanç sömürüyor. Bugün tarikatların bakkalı var, manavı var, hastanesi var. Hatta bugün bakanı var.”

“Bana bir tane yoksul şeyh gösterin ya. Yoksulluk anlatıyorlar, sabır anlatıyorlar, bir lokma, bir hırka… Kendisi zenginlik içinde. Müride çorba, kendisinin yediği önünde yemediği arkasında…”

“Tarikatlar söz konusu olunca bir tutukluk oluyor. Halbuki söylenecek şey belli: Türkiye şeyhler, müridler ülkesi olamaz. Bu ülkenin kuruluş felsefesi bu. Bunu söylemeye cesaret edemeyen bir muhalefetten söz ediyoruz”

“Türkiye bugün tarikat ve cemaatlerle kuşatılmış durumda. Ve muhalefetin laiklik konusundaki titrek tavrının da bir sonucu bu. Gencecik bir çocuk öldü, o gün Meclis’te tüm grup toplantıları bitti, tek kelime eden yoktu”

“Ben şöyle düşünüyorum artık: Türkiye, tarikatların, şeyhlerin elinde esirdir ve çekip kurtarılmalıdır. Olamaz meselesini geçtik; oldu! Buna karşı hiçbir hesap yapmadan, oy hesabı yapmadan, tavizsiz bir tutum almamız lazım”

“Şunu söyleyebilecek parti arıyoruz memlekette: ‘Hiçbir tarikattan, hiçbir şeyhten oy istemiyoruz. Bunların verdiği oy’a da lanet olsun.’ Bunu söylemezsek o tarikatların oyununa düşeriz”

“İktidara aday bir partinin önderlik yapma sorumluluğu vardır. Tüm muhalefet ilk gün ‘yoksul çocuklarını cemaatlere teslim eden anlayışla köklü bir hesaplaşmaya gideceğiz’ deseydi, ilk gün tavır alsaydı bugün bambaşka bir şey konuşuyor olurduk. Ama muhalefetin tereddüt ettiğini gören iktidar ertesi gün çıkar ‘burası öğrenci evi’ der.” 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)