Son Dakika Haberler

“Erken emeklilik” algısı! / Erdinç OZAN

“Erken emeklilik” algısı! / Erdinç OZAN
Okunma : Yorum Yap

“Erken emeklilik” algısı!

Bugün sizlere çok kısa bir yazı yazacağım. Ama, bu kısa yazının içeriğinin toplumda yarattığı etki kitaplar dolusu sürer.

Topluma ne verirsen toplum onu alır (mı?).

Toplumların bilgisi, eğitim yoğunluğuna ve seviyesine göre değişir. Ortaçağda Avrupa toplumuna ne verirsen onu alırdı. Bugünkü Avrupa toplumuna bunu yapabilmeniz zordur. Bazı konular vardır ki toplumla bütünleşmiştir. İşte bu konularda algı yaratabilmeniz ve toplumun inancını değiştirebilmeniz zordur. Bize ne verirseniz biz onu alır mıyız? Alanımız vardır, almayanımız vardır.

Ve biz de bir de toplumsal vicdan vardır. Bir anda tek bir mağduriyetin etrafında birleşecek bir toplum yapımız vardır ve bizim toplumumuz mağdurdan yana olmayı sever.

Son günlerde EYT üzerinden algı yönlendirme çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çok kısa bir süre önce yazılı ve görsel medyanın tamamı “EYT’lilere müjde” başlıklarıyla haber yaparken bugün aynı medyanın iktidara yakın kanadı birdenbire EYT’yi “erken emeklilik isteyenler” diye değiştirdi.

Nereye bakarsan bak, EYT’lilerin erken emeklilik istediklerini yazan bir medya ile karşı karşıyayız. Bütün bunlar bilinçli olarak yapılmakla birlikte EYT itibarsızlaştırılmak isteniyor da olabilir.

Oysa, herkes çok çok iyi biliyor ki EYT, erken emeklilik değildir.

EYT, ötelenen, hak edilen emekliliktir.
8 Eylül 1999 tarihinde zamanın koalisyon hükümeti tarafından İMF baskısıyla çıkartılan 4447 sayılı kanunun mağdurlarıdır EYT’liler.

Onlar erken değil, zamanında emekli olmak istiyorlar. Bütün sorun da burada zaten. Çünkü o ‘zaman’ çoktan doldu; geçeli de yıllar oldu. Hala bekliyorlar. Ve daha yıllarca bekleyecekler.

EYT, senelerdir isteklerinin erken emeklilik olmadığını, hak ettikleri emekliliklerinin kendilerine verilmesini istiyorlar.

Ne yazık ki kamuoyunda “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” sanki erken emeklilik istiyorlarmış gibi bir algı el birliğiyle kabul ettirilmeye çalışılıyor.

Bu gayret boşunadır. Çünkü bu millet EYT’yi tanıdı, bildi ve onların haklı olduklarını kabul etti.

Yapılması gereken bu toplumsal soruna bir çözüm bulmaktır. Bu çözüm bulunmadığı takdirde maalesef bu toplumsal yara nesiller boyunca etkisini sürdürecektir.

Son kez söyleyerek bitireyim:
EYT erken emeklilik değildir.

EYT hak edilen ve ötelenen emeklilik hakkıdır.

Çünkü: 4447 sayılı kanun geriye doğru işletilerek bu mağdur kesim yaratılmıştır.

Erdinç OZAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)