Son Dakika Haberler

“Eşim THY’den ücret almıyor” diyen Fahrettin Altun’u faaliyet raporları yalanladı

“Eşim THY’den ücret almıyor” diyen Fahrettin Altun’u faaliyet raporları yalanladı
Okunma : Yorum Yap

“Eşim THY’den ücret almıyor” diyen Fahrettin Altun’u faaliyet raporları yalanladı…

Altun: “O parayı hayır işlerine harcadık”…

Fahrettin Altun, “Eşim sadece Marmara Üniveristesi’nden maaş alıyor. THY yönetim kurulu üyeliğinden herhangi bir ücret almıyor” iddiasında bulunmasının ardından yönetim kurulu faaliyet raporunda Fatmanur Altun’un ücret aldığı ortaya çıktı.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçen hafta yüzde 10’u Katarlılara satılan Borsa İstanbul A.Ş yönetim kurulunun kendilerine tanıdığı sınırsız haklara dikkat çekerek, Fahrettin Altun ve eşinin “beş maaş” aldıklarını ifade etmişti. Altun ise yayınladığı bir mesajla bu iddiaları yalanladı.  THY’nin 1 Ocak-31 Aralık dönemine ilişkin yönetim kurulu faaliyet raporunun ‘Mali Haklar’ bölümünde Fatmanur Altun’un da aralarında bulunduğu icra ve yönetim kurulu üyelerine ödeme yapıldığı ifade edildi. Raporda söz konusu üyelere huzur hakkı yerine ikramiye ödendiği ifade edilirken, toplam ücretin 25 milyon 224 bin 200 TL olduğu belirtildi. Altun, eşi Fatmanur Altun’un maaşı hakkında yaptığı açıklamada, “Eşim de sadece Marmara Üniversitesi’nden ücret alıyor. THY Yönetim Kurulu Üyeliği’nden herhangi bir cüret almıyor. Bunu aylar önce ilan etti ama yine devam ettiler yalana. Şahsıma ve aileme karşı yürütülen ve neredeyse her ay yeni yalanlarla hortlatılan itibarsızlaştırma kampanyası bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Biz bu yola, bu davaya baş koyduk. Bu yalanlar kanımıza dokunsa da bizi kamçılıyor” demişti. 

Raporda ücretlendirmeye yönelik madde şöyle: “İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu üyelerine net ücret üzerinden ödeme yapılmaktadır. İkramiye ödenmekte ancak huzur hakkı verilmemektedir. Ayrıca her üç ayda bir aylık net ücretleri tutarında brüt ikramiye ödenmektedir. 2019 yılında Ortaklığımız, THY Teknik A.Ş. ve THY Uçuş Eğitim ve Havalimanı İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu üyeleri, Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcılarına ödenen ücret ve ikramiye dâhil tüm maddi menfaatlerin toplamı 25.224.200 TL olarak gerçekleşmiştir.”

 

FATMANUR ALTUN, ‘TECAVÜZ’ OLAYININ ARDINA SAKLANDIHakkındaki haberlere sosyal medya hesabından yanıt veren Fatmanur Altun, “Evet, bir ücret var. Aylık 20 bin TL. Ve ben kamu namına o ücretten gönül rızamla feragat ettim. Böyle bir ücretten feragat etmiş olabileceğim aklınıza hiç yatmıyor değil mi. İBB’de bile tek kurum, 3 maaş” düzeni varken, aklınızın almaması normal” diyerek mesajının sonuna, “Bu arada CHP’de tecavüz var” notunu ekledi.

DAHA ÖNCE NE DEMİŞTİ?

Fatmanur Altun 1 Ağustos 2019’da THY’deki maaşına yönelik yaptığı açıklamada, “Mesleki bilgimden istifade etmek isteyen THY’nin yönetimine 1.5 yıl önce katıldım. Pek çok meslektaşımın icra ettiği danışmanlıklardan farkı yok bunun” demişti.

Altun’un o paylaşımı şöyle:


“ ‘Akademisyen maaşı alıyor, üzerine de THY’ye seçtirilmiş’ diyorlar.
1. Akademisyenim doğru, çalışıyorum, herkes gibi maaşımı alıyorum. Çalışmadan maaş alan bankamatik memurlarından yahut babasının kendi kurumuna atadığı 17 yaşındaki genel müdür yardımcılarından biri değilim.

2. Mesleki bilgimden istifade etmek isteyen THY’nin yönetimine 1.5 yıl önce katıldım. Pek çok meslektaşımın icra ettiği danışmanlıklardan farkı yok bunun. Çalışıyorum, bilgimi/birikimimi ortaya koyuyorum. Kimsenin hakkını gaspetmiyorum. Kara çalmak değil mi bu?”


“HAYRA HARCAMIŞ”

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in Borsa İstanbul’dan 18 bin liralık ‘huzur hakkı’ aldığını söylediği Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ücreti aldığını doğrulayarak, bu ücreti “hayır işleri” için kullandığını ifade etti. Altun’un yazdığı “Hayra hasenata harcadım” whatssap yazışmasını, Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan paylaştı.

Altun, Borsa İstanbul’dan ‘huzur hakkı’ aldığının ortaya çıkmasıyla CHP tarafından yeniden gündeme getirilen ‘Evine beş maaş giriyor’ iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamayı, Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan sosyal medya hesabından yayınladı. Kaplan, Altun’un özel whatsapp grubundan yaptığı açıklamayı, kendisinden izin alarak paylaştığını belirtti. Buna göre Fahrettin Altun, beş maaş almadıklarını, eşi Fatmanur Altun’un da tek maaş aldığını anlattı. Altun, Borsa İstanbul’dan ‘huzur hakkı’ maaşı bağlandığını kabul etti ancak bunu hayır işlerine harcadığını söyledi.

‘HUZUR HAKKI’NI HAYRA HARCAMIŞ’

Fahrettin Altun “Beş maaş yalanını ifşa etmem lazım!” diyerek şu cümleleri kullandı:

“Benim tek bir maaşım var. 2 yıldır Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi olarak aldığım huzur hakkının tek bir kuruşuna dokunmadım. Hayra hasenata harcadım. Bu söylenmez biliyorum. Ama bana, aileme demediklerini bırakmadılar. Bir de Manas Üniversitesi var. Malumunuz, bu güzide üniversitenin mütevelli heyet başkanlığını yapıyorum. Bu görev ücretli bir görev değil. Dolayısıyla bu görev karşılığında tek bir kuruş almadım!”

‘EŞİM SADECE MARMARA ÜNİVERSİTESİ’NDEN ÜCRET ALIYOR’


Altun eşi Fatmanur Altun’un maaşı hakkında da şöyle dedi:

“Eşim de sadece Marmara Üniversitesi’nden ücret alıyor. THY Yönetim Kurulu Üyeliği’nden herhangi bir cüret almıyor. Bunu aylar önce ilan etti ama yine devam ettiler yalana. Şahsıma ve aileme karşı yürütülen ve neredeyse her ay yeni yalanlarla hortlatılan itibarsızlaştırma kampanyası bizi yolumuzdan alıkoyamayacak. Biz bu yola, bu davaya baş koyduk. Bu yalanlar kanımıza dokunsa da bizi kamçılıyor.” 


Kaynak: Cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)