Son Dakika Haberler

Eski MİT Görevlisi Mehmet Eymür’den işkence itirafı: Falaka attım

Eski MİT Görevlisi Mehmet Eymür’den işkence itirafı: Falaka attım
Okunma : Yorum Yap

Eski MİT Görevlisi Mehmet Eymür’den işkence itirafı: İkna edemiyorsanız şiddete başvurursunuz. Falaka attım…

Eski MİT görevlisi Mehmet Eymür, katıldığı canlı yayında çok konuşulacak itiraflarda bulundu. Eymür görevde olduğu dönemde işkence yaptığını kabul etti.

Eymür, “Bir insanın konuşması lazımsa bunu bir şekilde ikna etmeniz gerekiyor. Eğer iyilikle ikna edemiyorsanız daha şiddetli yollara başvuruyorsunuz” dedi.

Yeniden görülmeye başlanan Mehmet Ağar’ın da aralarında olduğu 19 sanığın, 90’lı yıllardaki 18 faili meçhul cinayetle ilgili yargılandıkları davanın ardından dönemin önemli tanıklarından Eski MİT Görevlisi Mehmet Eymür’ün ismi bir kez daha gündeme geldi.

90’lı yıllardan bu yana aydınlatılmamış birçok olayda ismi geçen Eymür, HalkTv ekranlarında yayınlanan “Özlem Gürses’le Perdenin Önü Arkası” programında Gazeteciler Hakan Çelenk, İsmail Saymaz, İpek Özbey ve Cengiz Erdinç’in sorularını yanıtladı.

Eymür, gözaltında işkenceden faili meçhul cinayetlere, Alaattin Çakıcı, Abdullah Çatlı, Yeşil gibi isimlerin devletin gizli işleri için kullanılmasına, Mehmet Ağar, Tansu Çiller ve dönemin yöneticilerinin karanlık ilişkilerine dair birçok bilgiyi paylaştı.

Yayından öne çıkan bölümler şöyle:

İpek Özbey: Sizin ifadenizden yola çıkarak soruyorum; bir insan işkence yapıp nasıl pişman olmaz?

Mehmet Eymür: Valla ne kadarı yaptıklarımızın ne kadarı işkence olarak kabul ediliyor? Sorguya alınmak bile işkence. Gözleriniz kapalı karanlık bir yerde barındırılıyorsunuz.

Cengiz Erdinç: Elektrik, kaba dayak. Biraz daha sistemli olanı kastediliyor.

Mehmet Eymür: O arada olmuştur o tip şeyler. Olduğunu biliyorum.

İsmail Saymaz: Bir sorgu tekniği olarak sistematik miydi?

Mehmet Eymür: Bütün dünya tarihinde var işkence. Açın bakın Avrupalıların Hristiyanların yaptıklarına. Yani işkenceden işkenceye fark var. Bir insanı bir yere kapatmak bile işkence yani.

Cengiz Erdinç: 1970’lerden başlayarak Ziverbey konuşuyoruz. Siz Ziverbey’de olduğunuzu söylüyorsuz…

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink