Son Dakika Haberler

EYT ne yapmalı? Erdinç OZAN

EYT ne yapmalı? Erdinç OZAN
Okunma : Yorum Yap

EYT ne yapmalı?

Sözü uzatmadan kısa ve öz olarak söyleyeceğim. Son günlerde Sayın Cumhurbaşkanının EYT ile ilgili açıklaması sonrasında gümdem EYT ile doldu taştı. Gündem sıkıntısı çekmeyen bir ülke olmamızın yanında rahatlıkla gündemin değiştirildiği, başka alanlara süreklendiği bir ülke olmamız gerçeğini de uzun yıllardır koruyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanının açıklamasını biliyoruz. Herkes biliyor. Burada yinelemenin anlamı yok. Buna karşılık EYT derneğinden gelen açıklamaları, TV programlarında, yazılı medyada yazılanları biliyoruz. Onlara da tekrar tekrar değinmenin anlamı yok.

Bütün bunların yanında görünen odur ki EYT kendisine yeni bir yol haritası çizmeli. Ajandasında ne var bilemeyiz. Ancak, kendilerine sürekli destek veren bir yazar olarak, biraz da camianın içini iyi tanıdığımızdan, abileri olmak sıfatıyla bazı önerilerimizin olmasını hoş karşılayacaklarını umuyorum.

Hepsinin malümudur ki EYT yolda bulunmadı. Yolları arşınlayarak bu günlere geldi. Ankara’da ilk basın bildirisini okuduklarında sadece dört kişiydiler. Sokaklara çıkıp yürüyüşler yaptıklarında ise başı ağırandan, eşi hasta olandan, seyahatte olandan tutun da bin bir çeşit maazeret uyduranlara kadar akla hayale gelmeyecek sıkıntılarla mücadele ettiler.

Sokak etkinliklerinde 30 – 50 – 100 kişi olabildiler. Yıllarca bıkmadan usanmadan “Her evde bir EYT’li var. Birgün bunu anlayacaksınız” dediler. Yeni emekli olacakların alacakları maaşın ne olacağını söylediklerinde alaya alındılar. Ne var ki sırası gelen emekli olduğunda eline geçen parayı görünce “Bu ne arkadaş? EYT doğru söylemiş” demeye başladı.

EYT’nin güç almaya başladığı anlar böylece başladı. İnsanlar yaşadıkça, başlarına geldikçe anladılar. Fısıltı gazetesi her şeyi açık açık yazdı. Sokağa çıkmaya insan bulunamadığı günlerden etkinlik var denildiğinde ilk zamanlardaki 50 kişi bir anda 50.000 oldu. Kitle kitleyi çekti. EYT mitingleri art arda geldi. 300 bin, 1 milyon derken İstanbul mitingi 1 milyon 700 bin kişi ile rekor kırdı. Bu sayıya siyasi partiler bile ulaşamazken EYT tarihte bir daha eşi benzeri görülemeyecek bir kalabalıkla mitingler yaptı.

Peki şimdi ne yapmalı?

Sosyal medyada yapılan yorumları okuyorum. Tweetlere bakıyorum. AKP’ye, MHP’ye oy vermiş yüzlerce kişinin ne denli kızgın olduklarını görüyorum. Bu insanlar bir zamanlar önce tuttuğum takım diyenlerdi. Gelinen durumda ise “Açım aç, tuttuğum takım başka, ben başkayım. Önce ben!” demeye başladılar.

Çok sayıda kişinin “sokaklara çıkalım, mitingler yapalım” dediğine tanık oluyorum. Her şeyden önce bu miting konusuna sıcak bakmadığımı belirtmeliyim.

Neden?

Yukarıda da yazdığım gibi siyasi partilerden bile daha fazla insanı bir araya getirip dev gibi mitingler yapan EYT rüzgarı artık o rüzgar değil. Eğer bir miting yapacaksanız toplayacağınız kitlenin önceki mitinginizden daha fazla olacağından emin olmalısınız.

Bundan eminseniz miting yapın. En küçük bir tereddüdünüz varsa, yapmayın. Uygun zamanı bekleyin. Çünkü o trend yaşanmış, sonucu alınmıştır. Unutulmasın ki bugün EYT ülkenin gündemi olmuşsa bunun nedeni o dev gibi mitinglerdir.

Kesinlikle popülizme düşülmemelidir. Kendine yol açmayı düşünen provakatör kişiliklilerin ajitasyonuna gelinmemeli ve duygusal davranılmamalıdır. Mantık çerçevesinde bilimsel yöntemlerle yola devam edilmelidir.

Kitlede kırılan, bozulan moralleri pedagog edasıyla tamir etmeli, kitleyi bir arada tutmalı, umutsuzluk nedeniyle kenara çekileceklere umut tazelemeli.

Federasyon-konfederasyon şeklindeki teşkilatı genişletme çabası bütün hızıyla devam etmeli.

Başkan, başkan yardımcıları, danışmanlar, genel sekreter gibi ünvanı olan kişiler zaman zaman il teşkilatlarına gitmeli, oralarda istişare toplantıları yapmalı.

İl teşkilatları, kendi lokal çevreleri dahilinde derneklerini tanıtan faaliyetlere aralıksız devam etmeli. Yerel TV, yerel medya ziyaretlerini sıkça yapmalı. Bununla da yetinmemeli tıpkı seçim zamanlarında siyasetçilerin yaptıkları gibi esnaf ziyaretleri yapmalı. Pazar yerlerinde stand açmalı.

Miting gibi artık aşılmış olan zamana geri dönmeyi anlamsız buluyorum. Miting en uygun zamanda yapılır ve o uygun zaman şimdi değil. Şu anda yapılacak miting sadece birkaç yüz bin kişiyi duygusal olarak rahatlatır. Ama, sorunu çözmez.

Muhtemel bir erken seçim veya zamanında yapılacak olan seçime altı ay kalana kadar EYT’nin lokal çalışmalarla yoluna devam etmesini öneririm. Seçime altı ay kala ise dev katılımlı mitinglere yoğunlaşılır. O mitinglerin dev katılımlı olması rüzgarın uygun yerden esmesine bağlıdır. O rüzgar da lokal çalışmalardan geçer.

Erdinç OZAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)