Son Dakika Haberler

Ezbere şarkı söylemek isteyenler bando-mızıka ekiplerini dinlesin! / Süleyman KARAN

Ezbere şarkı söylemek isteyenler bando-mızıka ekiplerini dinlesin! / Süleyman KARAN
Okunma : Yorum Yap

Ezbere şarkı söylemek isteyenler bando-mızıka ekiplerini dinlesin!

Gazetelinkmedya’da amatör ruhla, alternatif bir haber sitesini sürdürmeye çalışan üç-beş kişiyiz. Aslına bakarsanız öyle bile değil, bir arkadaşımız neredeyse her saatini veriyor, diğerlerimiz ise sadece destek. Yani böyle zor koşullarda yayınını sürdüren bir haber sitesi gazetelinkmedya

Bu yetmiyor, biz işimizi zorlaştırmak için elimizden geleni de ardımıza koymuyoruz. Söz gelimi hiçbir siyasete gebe hisssetmiyoruz kendimizi, herhangi bir baskıyı umursamıyoruz. İktidardan gelebilecek her türlü zarar zaten hiç umurumuzda olmadı; ama aynı şekilde muhalefetin herhangi bir yerinden gelecek baskı da öyle… Bu sebeple, ‘efendisiz’ olmayı tercih edenlerin bir arada durduğu bir mecra olmaya çalışıyor gazetelinkmedya.

Eyvallahımız da yok kimseye, bir borcumuz da…

Tek eyvallahımız özgürlüklere, bizim bulunduğumuz mecra gereği de ifade özgürlüğüne… Bu sebepledir ki, gazetelinkmedya’da pek çok muhalif mecrada olmayan bir şey var: “çokseslilik”…

Olmayan ise “sansür” ve “otosansür”… Başka bir yazarın yazısı, bir diğerimiz için çok yanlış olsa bile, hiç fark etmez; onu yayımlarız. O fikre saygımızdan değil, “çoksesliliğe” ve “ifade özgürlüğüne” saygımızdan.

Pek çok internet haber sitesinden farklı olarak, hedefimiz ‘tık’ değil. Bu mantıkla gittiğimiz sürece olmayacak da… Amacımız siyasi bir haber sitesi olmayı sürdürmek; kendimizce çizdiğimiz bir sınır var ve de kendimizce bazı ilkelerimiz.

Bu ilkelerden biri, siyasi duruşumuzu “ahlaki bir standartta” yapmak. Yani bizim için ‘iyi muhalif’, ‘bizim muhalif’, ‘onun devrimcisi’, ‘bunun sosyaldemokratı’ gibi sıfatlandırmalar yok. Bizim sitemizde yazan arkadaşlarımız, bizimle benzer düşünmek zorunda değil. Biz onların yazılarını beğenmediğimizde, o yazılara sansür uygulamak hiç değil.

Yine bazı yazarlarımız bazı yazılarından ötürü belli çevrelerin lincine uğruyorsa, o yazıyı belli hesaplar doğrultusunda kaldırmak ise hiç ama hiç değil. Bizim okurlarımızdan, tanıdıklarımızdan gelen baskılar olursa dahi; yok arkadaşlar, o yazı oraya konmuşsa orada durur, işte bu kadar basit ve de net!

Varsın bir site de böyle olsun ama değil mi? Yani ne zararı var? Yüksel Direnişçileri’ne de yer verebilsin haberlerinde, HDP’den gözaltına alınanlara da; işkence görmüş bir transa da, İYİ Parti’den hakarete ya da saldırıya uğramış bir siyasetçiye de… Çünkü biz ne altkültür aşiretleri için kurduk bu siteyi, ne bir parti ya da örgüt için; bazı sivil inisiyatifleri sevip diğerlerini ötekileyecek bir çifte standardı ise onurumuza yediremeyiz.

İşte biz de böyleyiz, bu da bizim farkımız olsun. İsteyen farkımıza gelsin, isteyen gitsin. Yeter ki ifade özgürlüğüne olan saygımıza halel gelmesin.

Efendisizliğe devam edeceğiz, yalnız kalmak bir bedelse de ödemekten hiç korkmayacağız. Herkes bülbüle karga diyorsa, biz “O bülbül” demeye devam edeceğiz. Biz böyle basit bir siteyiz işte!

Süleyman KARAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)