Son Dakika Haberler

Faiz bahane miydi? Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, Ali Babacan’a bilgi verdiği için gönderildi

Faiz bahane miydi? Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya, Ali Babacan’a bilgi verdiği için gönderildi
Okunma : Yorum Yap

Gazeteci Murat Yetkin, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın “faiz” bahane edilerek gönderilmesinin arkasındaki gerçek nedeni yazdı. Yetkin, “Çetinkaya, Ali Babacan ile görüştüğü için gönderilmiş olabilir, çünkü “faizin” gerekçe gösterilmesi kimseye yeterli bir neden olarak gelmedi”

Murat Yetkin, Ankara siyaset kulislerine göre Merkez Bankası (MB) başkanının Ali Babacan ile görüşüp ona bilgi vermesi nedeniyle görevden alınmış olabileceğini yazdı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz cumartesi günü Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden almış ve onun yerine başkan yardımcılığı yapan Murat Uysal getirilmişti. Erdoğan, bu görev değişikliğine gerekçe olarak Çetinkaya’nın faizleri indirmemesini göstermişti.

Erdoğan, Bosna Hersek dönüşü gazetecilerin sorularına yanıt verirken Çetinkaya’nın önceki kararları nedeniyle ‘ağır bedeller’ ödediklerini söyleyerek “Artık çekilmez olmuştu” dedi. Çetinkaya’yı ekonomideki kötü gidişatın sebebi olarak gösteren Erdoğan, onu görevden alma kararını Berat Albayrak ve çeşitli yetkililerle konuşarak aldığını ekledi.

Gazeteci Murat Yetkin, bu konuyu kişisel bloğunda değerlendirdi. Çetinkaya’nın görevden alınma kararının tepkisel ve duygusal olarak değerlendirildiğini söyleyen gazeteci, ‘faiz indirmedi’ gerekçesinin siyaset ve ekonomi çevrelerinde tek başına inandırıcı bulunmadığını ifade etti.

Yetkin, kişisel blogundaki yazısında, 28-29 Haziran tarihlerinde yapılan G-20 liderler zirvesinde yayımlanan “Küresel Mali Sistemi Herkes İçin Çalışır Kılmak” başlıklı 100 sayfalık bir raporun, G20 sekretaryası tarafından dünyanın önde gelen 16 ekonomistine bir yıldan fazla zaman önce yazdırılmaya başlandığını, bu 16 ekonomistin içinde Ali Babacan’ın olduğunu da ifade etti.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

“Ankara siyaset kulisinde konuşulan senaryolar arasında Erdoğan’ın Babacan ile konuşması sırasında ondan aldığı bazı bilgilerden yola çıkarak Çetinkaya’nın acaba Babacan ile görüşüp ona bilgi mi verdiği kuşkusu da var. ‘MB Başkanının kendine has birçok tasarrufu’ifadesinin altında böyle bir temas ihtimalinin de bulunduğu kuşkusu dile getiriliyor.

Zaten Erdoğan tarafından o göreve getirilen MB Başkanının, görev süresinin bitmesine 10 ay kala görevden alınarak Türkiye’nin kredi itibarını biraz daha zedelemesi için ‘faiz indirmedi’ gerekçesi, tek başına inandırıcı bulunmuyor siyaset ve ekonomi çevrelerinde.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)