Son Dakika Haberler

Fanatik yandaş Selvi, Baykal’ı savunmaya geçti!

Fanatik yandaş Selvi, Baykal’ı savunmaya geçti!
Okunma : Yorum Yap

Fanatik yandaş Selvi, Baykal’ı savunmaya geçti!

Fanatik yandaş Selvi’nin Deniz Baykal’ı savunmaya geçmesine Emin Çapa yanıt verdi…

Saray’ın kalemi Selvi, Zülfü Livaneli’nin açıklamaları üzerinden manipülasyonlara başladı. Livaneli’nin bu zamana kadar niye sustuğunu sorgulayan Selvi, Livaneli’nin bu konudaki ilk yazısının 2007‘de yazılmış olduğunu ‘atladı’…

Sanatçı Zülfü Livaneli, dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen görüşmeyi 2007’de Hürriyet gazetesinde “Beylerbeyi’nde gizli anlaşma” başlığıyla yayımlamıştı.

Gazeteci Abdulkadir Selvi ‘Psikolojik savaş yaşanıyor’ başlıklı bugünkü yazısında özellikle CHP’yi yalan haber ve manipülasyon yaymakla suçladı. Livaneli’nin neden bu zaman kadar sustuğunu sorgulayan Selvi, bu durumun “ulusalcıları sindirme projesi” olduğunu öne sürdü. Selvi’ye yanıt gazeteci Emin Çapa’dan geldi. Çapa, Livaneli’nin bir tespiti ile Selvi’nin yaklaşımını değerlendirdi.

Selvi’nin yazısındaki söz konusu bölüm şöyle:

TEHLİKENİN FARKINDAYIZ

Çok abartmaya başladılar.

Artık bu işin bir proje olduğu anlaşılmaya başlandı.

Yalan habere, algı operasyonlarına, psikolojik savaşa ne kadar çok abanırlarsa o kadar iyi oluyor.

Millet tehlikenin farkına varıyor.

HESAP ETMEDİKLERİ

İki şeyi hesap etmiyorlar.

1- Milletin feraseti harekete geçerse, onların algı operasyonları ters teper.

2- Erdoğan faktörü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 90’lı yılların liderleri gibi değil. Krizlere teslim olan değil, krizleri teslim alan bir lider. Şimdiye kadar bu tür operasyonları boşa çıkarmış bir lider.

BAYKAL KONUSUNDA CHP NEDEN SUSKUN?

ZÜLFÜ Livaneli sol siyaset ve fikir dünyasında göz ardı edilemeyecek önemli isimlerden birisidir.

O nedenle Livaneli’nin, İnönü, Ecevit, Erdal İnönü ve Baykal hakkındaki sözlerini okuduğum andan itibaren kafamdaki soru işaretine yanıt bulmaya çalışıyorum.

Zülfü Livaneli neden şimdi konuştu, daha da önemlisi neden özellikle Ecevit ve Baykal’ı hedef aldı?

Hayatta tesadüfe yer yoktur. Hele siyasette asla.

Baykal ilginç bir şekilde önce Korkmaz Karaca üzerinden gündeme getirildi. Ardından Zülfü Livaneli o yoldan ilerleyip, Baykal’ı hedef aldı.

Livaneli, Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılması olayından girip, Baykal’ın Sünniliğinden ve Türklüğünden çıktı.

AYIP, HEM DE ÇOK AYIP

Bu ülkede sünni ve Türk olmak ne zamandan beri bir töhmet unsuru oldu anlamadım.
Alevi olmak, Sünni olmak, Türk olmak, Kürt olmak bir aşağılama unsuru olamaz. Sadece saygı duyulur. Biz bunun için mücadele vermiyor muyuz? Ayıp, hem de çok ayıp.
Livaneli’nin Sünni ve Türk takıntısının nedenini anlayamadım.

Burada başka bir şey var.

TARİHLER ÖRTÜŞMÜYOR

Livaneli, Baykal’ı, Erdoğan’ın siyasi yasağını kaldıran değişiklikten dolayı suçluyor.

Erdoğan, 28 Şubat’ın postmodern darbe döneminde bir şiir okuduğu için İstanbul Belediye Başkanlığı’ndan indirilip, hapse atılmıştı. 3 Kasım 2002 seçimlerinde ise AK Parti iktidar olduğu halde lideri yasaklıydı. CHP’nin desteğiyle siyasi yasağı kaldırıldı, Siirt’ten seçimlere girmesinin önü açıldı. Baykal açısından demokrasinin şeref levhası olan bir olaydı.

Livaneli bu olayı Baykal ile Erdoğan’ın Beylerbeyi’ndeki görüşmesine bağlıyor. Orada pazarlık yapıldığını iddia ediyor. Erdoğan’ın Baykal’a cumhurbaşkanlığı vaat ettiğini savunuyor. Yani Baykal, cumhurbaşkanlığı vaadi karşısında CHP’yi sattı, diyor. Peki o zaman Baykal niye cumhurbaşkanı olmadı?

YILMAZ ATEŞ

Ama o dönem CHP’nin Meclis Başkanvekili olan Yılmaz Ateş’le konuştum. Ateş, “Erdoğan’la ilgili anayasa değişikliğinin ikinci oylaması 22 Aralık’ta yapıldı. Erdoğan-Baykal görüşmesi ise 22 Şubat tarihinde gerçekleşti. O zaman zaten Erdoğan’ın yasağı kaldırılmıştı” dedi.

LİVANELİ-BAYKAL GÖRÜŞMESİ

Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılmasıyla ilgili oylama öncesinde Mehmet Sevigen’in evinde Baykal ile Livaneli arasında bir görüşme yapılmış. Görüşmede şu diyalog yaşanmış:

Livaneli: “Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’le görüşmeden geliyorum. Sezer, ‘Siz oy vermezseniz evet oyları 363’ün altında kalır’ dedi. O takdirde Sezer veto edecek.”

Baykal: “Veto eder, etmez, o kendi takdiridir. Biz ilk turda olduğu gibi evet diyeceğiz. Biz 12 Eylül’ün yasaklarına karşı mücadele ettik. Siyasi yasaklara karşı kampanya yürüten Güneş Taner gibi boynuma ‘no, no’ levhası asamam.”

Erdoğan’la ilgili anayasa değişikliği iki kez yapıldı. İlkinde Cumhurbaşkanı Sezer veto ettiği için Meclis’e tekrar geldi. AK Parti’nin 363 milletvekili vardı. Anayasa değişikliğinin referanduma gitmeden kabul edilmesi için 367’nin üzerinde bir oyla kabul edilmesi gerekiyordu. CHP’nin desteğiyle ikinci kez 437 oyla kabul edilince, Sezer Anayasa gereği onaylamak zorunda kaldı.

BAYKAL PROFİLİ

Livaneli’nin Baykal hakkındaki iddiaları kadar çizdiği profil de dikkat çekici.

Livaneli, “Tipik bir Sünni, sağcı”, “Deniz Baykal Kürtleri, Alevileri, ezilenleri sevmez. Bunu çok sefer kendisi de söyledi” gibi tanımlar yapıyor.

ULUSALCILARI SİNDİRME PROJESİ Mİ?

Baykal’ın Kürtleri ve Alevileri sevmediğine dair bir sözü yok. Ama Livaneli’nin bu çıkışının bir hedefi var. Livaneli, CHP içinde ulusalcı dediğimiz bir kesimi hedef alıyor. Baykal’a destek veren, klasik CHP seçmeni.

Atatürkçü ve ulusalcı duyguları yüksek olan klasik CHP seçmeninin bir Kürt ya da Alevi alerjisi olmaz. Ama CHP’nin HDP ile işbirliği yapmasına, PKK’ya yakın durmasına sıcak bakmazlar.

Sesleri az çıkar ama CHP’nin belkemiğini oluştururlar.

Kılıçdaroğlu’nu yere göğe sığdıramayan Livaneli’nin Baykal’ı itibarsızlaştırmaya çalışması, CHP-HDP ekibinin bir projesi mi sorusunu akla getirdi. CHP’yi HDP’yle işbirliği zeminine hazırlayanlar, Baykal üzerinden ulusalcıları susturmayı, sindirmeyi mi hedefliyorlar?

BAYKAL, CHP’YE KIRGIN

Sağlık durumu nedeniyle Baykal’ın hakkındaki suçlamalara yanıt verme imkânı kısıtlı.

Ama CHP’nin sessizliği Baykal’ı rahatsız etmiş.

Kırgın ve küskün olduğu söyleniyor. CHP sözcüsü Faik Öztrak’ın bu konuda konuşmaması ise çok ilginç.

Belli ki Kılıçdaroğlu yönetimi Baykal’ın değil, Zülfü Livaneli’nin yanında.

Ecevit’i değil, Zülfü’yü tutuyorlar.

“SİSTEM DENİZ BAYKAL’I KORUMAYA ALIYOR”

Emin Çapa, Selvi’nin yazısını Zülfü Livaneli’nin tespiti üzerinden değerlendirerek şunları yazdı:

“Saray’ın adamı Abdülkadir Selvi, D. Baykal’ı savunmaya koşunca aklıma Livaneli’nin; “sistem Deniz Baykal’ı korumaya alıyor” lafı geldi. Dün gece de, CNN Türk’te “D. Baykal’a Fetö kumpası” konuşuluyordu. Sanki meydanlarda, “Ne özeli genel, genel” diyen RT Erdoğan değilmiş gibi”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink