Son Dakika Haberler

Fatih Altaylı, Fahrettin Koca’ya seslendi: 500 liraya test yaptırdım, kredi kartı ekstremi gösterebilirim!

Fatih Altaylı, Fahrettin Koca’ya seslendi: 500 liraya test yaptırdım, kredi kartı ekstremi gösterebilirim!
Okunma : Yorum Yap

Koca, yalancılıkla suçlamıştı!

Fatih Altaylı, Fahrettin Koca’ya seslendi: 500 liraya test yaptırdım, kredi kartı ekstremi gösterebilirim!

Fahrettin Koca, özel sağlık kuruluşlarında testlerin pahalıya yapıldığı iddiasını ortaya atanları yalancılıkla suçlamıştı. HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, Bakan Koca’ya seslenerek “Muhalefete inanmıyorsa ben kendisine kredi kartı ekstremi gösterebilirim” dedi. Altaylı, “Sağlık Bakanı Koca, Covid- 19 tespiti için tavan fiyatın 250 TL olduğunu söyledikten sonra muhalefetten bazı vekiller bu testin bazı özel sağlık kuruluşlarında daha pahalıya yapıldığı iddiasını ortaya attı. Bakan Koca da bu iddiayı ortaya atanları ‘yalancılıkla’ suçladı.” değerlendirmesinde bulunarak “Sayın Bakan Fahrettin Koca’ya söyleyeyim. Geçen hafta Formula 1’deki görevim nedeniyle İstanbul’daki bir özel hastanede Covid- 19 için PCR testi yaptırdım. Ödemesini de bizzat yaptım. Tam 500 TL. Yani muhalefete inanmıyorsa ben kendisine kredi kartı ekstremi gösterebilirim.” ifadesini kullandı.

Faturalar çıktı!

Öte yandan Koca’nın iddialarına ilişkin, PCR testi karşılığında vatandaşlardan belirlenen miktarın üstünde ücret alındığına dair faturalar ortaya çıktı. Koronavirüs salgını sebebiyle özel hastanelerde PCR testini Sağlık Bakanlığı’nın genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazla para vererek yaptıran vatandaşlar ücret iadesi için şikâyette bulunuyor.

Koca’nın hastanesinde hastalardan 350 lira test ücreti isteniyor!

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde PCR testi tartışması yaşandı. Bulut’un “Geçen hafta sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira arasında fiyat verildi” demesi üzerine Sağlık Bakanı Koca “Yalan söylüyorsun” dedi. Bulut’un “Aradık, kaydı var. 350 liradan 250 liraya düştüğü anda daha önce 350 lira verenlerin parasını iade edecek mi etmeyecek mi bu hastaneler?” sorusuna Koca yine “Yalan söylüyorsun” karşılığını verdi.

İade talebi

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Ortada PCR testi yaptıran vatandaş var; ellerinde faturaları var; elimizde ses kaydı var. Bakan Koca, eksikleri düzeltmek, vatandaşın yanında olmak yerine inkârı seçti” diye konuştu.

Cumhuriyet’in konuyla ilgili haberi ve CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un soru önergesinin ardından ücretler genelgede belirlenen 250 TL’ye düşürüldü. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş kendilerinden alınan fazla ücretin iadesiyle ilgili şikâyet sürecini de başlattı. Bulut, genelgeye karşın PCR testi tavan fiyatını 250 TL’nin üzerinde belirleyen özel hastanelerin haksız kazanç sağladığına işaret ederek, “Vatandaşlar, cebinden çıkan fazla parayı geri almak için özel hastanelere başvurduğunda, hastaneler kapı duvar. Koca da özel hastanelerle aynı tavrı sergiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)