Son Dakika Haberler

Fatih Yaşlı: 75 yılın 60’ında ülkeyi sağ partiler yönetti. Neyin helalleşmesi?

Fatih Yaşlı: 75 yılın 60’ında ülkeyi sağ partiler yönetti. Neyin helalleşmesi?
Okunma : Yorum Yap

Fatih Yaşlı: 75 yılın 60’ında ülkeyi sağ partiler yönetti. Neyin helalleşmesi?

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, toplumun ‘mağdur’ çevreleriyle “helalleşme” kapsamında başlattığı ziyaretleri sürdürürken son olarak CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği “Helalleşme Buluşması’na” katıldı. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada “Helalleşme, bir oy isteme değildir… Gönlümü, yüreğimi sizlere açtığımı bilmenizi isterim. Helallik, evet hakkım size helal olsun. Kin ve kibir benim kitabımda yoktur. Beni beğenmeyene de benim söylediğime inanmayana da ben saygı duymak zorundayım. Ama bilmenizi isterim, helalleşmeye ihtiyacımız var. Biz bunu birlikte yapacağız” mesajı verdi.

Akademisyen-yazar Fatih Yaşlı, konuya ilişkin haberi alıntılayarak “helalleşme” konusuna tepki gösterdi. Yaşlı, CHP’nin bu eyleminin “liberal ve İslamcıların uydurduğu bir tarih okuması” olan “devletin değişmeyen sahibi CEHAPE zihniyetinin/Kemalizmin 100 yıldır zulmettiği dindarlar” söylemini onayladığını belirtti. Yaşlı, Kılıçdaroğlu’na “Çok partili hayata geçişten bugüne geçen 75 yılın 60’ında ülkeyi sağ partiler yönetti. 12 Mart da, 12 Eylül de Türk-İslam sentezciydi, Akepe’yi iktidara TSK / Tüsiad taşıdı. Neyin helalleşmesi?” sözleriyle tepki gösterdi.

Yaşlı, “Bu ülkede faili meçhullere/yargısız infazlara en çok kimlerin kurban gittiğini, en çok kimlerin kitle katliamlarına maruz kaldığını, en çok kimlerin idam edildiğini, cezaevlerine en çok kimlerin atıldığını, sürgüne gönderildiğini bir düşünelim. Kimle helalleşme?” diye sordu.

Yaşlı’nın ifadeleri şöyle:

  • “Bu helalleşme meselesi, güncel oy hesaplarının ötesinde “devletin değişmeyen sahibi cehape zihniyetinin/kemalizmin 100 yıldır zulmettiği dindarlar” söylemini yeniden üretip onu onaylıyor. Oysa bu liberal ve İslamcılar tarafından uydurulmuş bir tarih okuması.
  • 1946’dan beri Kemalizm devletin resmi ideolojisi değil, aynı tarihten beri CHP devletin sahibi değil, sınıflar üstü bir devlet yok, dindarlara yönelik kesintisiz bir zulüm politikası hiç olmadı, devletle Türk sağı, sola karşı 75 yıldır zımni bir ittifak içinde.
  • Dinselleşmenin kapılarını bizzat CHP 46’da açtı. Çok partili hayata geçişten bugüne geçen 75 yılın 60’ında ülkeyi sağ partiler yönetti. 12 Mart da 12 Eylül de Türk- İslam sentezciydi, Akepe’yi iktidara TSK / Tüsiad taşıdı. Neyin helalleşmesi?
  • Bu ülkede faili meçhullere/yargısız infazlara en çok kimlerin kurban gittiğini, en çok kimlerin kitle katliamlarına maruz kaldığını, en çok kimlerin idam edildiğini, cezaevlerine en çok kimlerin atıldığını, sürgüne gönderildiğini bir düşünelim. Kimle helalleşme?”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)