Son Dakika Haberler

Fatmanur Altun, “Kürk giyin, kudurt şu hayvanları” mesajına verdiği cevabı sildi

Fatmanur Altun, “Kürk giyin, kudurt şu hayvanları” mesajına verdiği cevabı sildi
Okunma : Yorum Yap

Yanıtsız kalan soru: Fatmanur Altun, THY’deki maaşından ne zaman feragat etti?

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun’un, THY’den aldığı ikinci maaşından feragat ettiğini açıklamasının ardından sosyal medya kullanıcıları Altun’a bu kararı ne zaman aldığını sordu. Altun, soruları yanıtsız bıraktığı gibi eleştirilere “edepsiz, hasut topluluk” sözleriyle karşılık verdi.

Fatmanur Altun, bir takipçisinin “Sizin yerinizde olsam en pahalı bir kürk giyer iyice kudurturdum hayvanları” sözlerine karşılık ise ‘gülmekten gözünden yaş geldiği anlamına gelen’ emoji ile karşılık verdi. Altun, bir süre sonra bu yorumu hesabından sildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun, THY’deki yönetim kurulu üyeliği görevinin tekrar gündem olması ardından bu göreve ait maaşından feragat ettiğini açıkladı. THY’den de aynı yönde açıklama geldi. Ancak sosyal medya kullanıcıları, Altun’un maaşından ne zaman feragat ettiğine dair ayrıntı istemesine rağmen bu soruya Altun cephesinden bir yanıt gelmedi.

Fahrettin Altun, Borsa İstanbul’dan aldığı 18 bin liralık ‘huzur hakkı’nı hayır işlerine harcadığını savunmuş ve eşinin de THY’den herhangi bir gelir elde etmediğini öne sürmüştü. Altun’un iddiasının ardından ortaya çıkan THY faaliyet raporunda ise Altun’un eşi Fatmanur Altun’un da aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyelerine ücret ödendiği ortaya çıktı. Fatmanur Altun ise, bu bilginin ortaya çıkması ardından yaptığı açıklamada maaşından feragat ettiğini söyledi.

THY yönetimi de aynı yönde açıklama yaptı

Fatmanur Altun, THY’den aldığı ücretle ilgili “Evet bir ücret var, aylık 20 bin TL; feragat ettim.” dedikten sonra THY yönetimi de bu bilgiyi doğruladı. Ne var ki ne Fatmanur Altun ne de THY yönetimi, Altun’un maaşından ne zaman feragat ettiğine dair ısrarlı soruları yanıtladı.

Yeni iddialar ise Fatmanur Altun’un, THY’de yönetim kurulu üyesi olduğu bilgisinin ortaya çıkmasına kadar maaşını aldığına işaret ediyor.

Altun, 1 Ağustos 2019’da bir sosyal medya kullanıcısının eleştirisine yanıt verirken aldığı maaşını hak ettiğini ima ederek kendini şöyle savunmuştu:

“Mesleki bilgimden istifade etmek isteyen THY’nin yönetimine 1.5 yıl önce katıldım. Pek çok meslektaşımın icra ettiği danışmanlıklardan farkı yok bunun. Çalışıyorum, bilgimi/birikimimi ortaya koyuyorum. Kimsenin hakkını gasp etmiyorum. Kara çalmak değil mi bu?!”

Öte yandan Altun, o dönem yaptığı yazılı açıklamada da maaşından feragat ettiğine dair hiçbir ifade kullanmazken, eşi ile birlikte aldıkları maaşların, hak ettiklerinden daha az olduğu ima ederek devlet için fedakarlık yaptıklarını savunmuştu. Altun, “Devlette ‘dolgun ücret’ karşılığı çalıştığı iddia edilen kabiliyetli bireylerin, burjuvazinin yönettiği ulus ötesi şirketler gibi yapılarda aynı hizmetin karşılığında onlarca kat fazla gelir temin edebilecekken devlet hizmetine talip olarak büyük fedakarlık gösterdikleri kasıtlı olarak halkın gözünden kaçırılmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

Birgün

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)