Son Dakika Haberler

Ferhan Şensoy’dan ‘ülkenin en büyük derdi’ yanıtı: Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!

Ferhan Şensoy’dan ‘ülkenin en büyük derdi’ yanıtı: Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!
Okunma : Yorum Yap

Ferhan Şensoy, ‘ülkenin en büyük derdi’ sorusuna böyle yanıt verdi: Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!

-Şensoy: ‘İşlerin hiçbir dönemde bu kadar pespayeleştiğin görmedim’ …

Tiyatro ve sinema sanatçısı Ferhan Şensoy, ‘Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi nedir?’ sorusuna, ‘Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!’ diyerek yanıt verdi.

Ferhan Şensoy, salgın günlerinde sanatçıların yaşadıklarına ve muhalif sanatçıların hedef alınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet’ten Öznur Oğraş Çolak’ın sorularını yanıtlayan Şensoy, sanatçılar üzerindeki baskılara ilişkin, “Geçmişte de tiyatro ve genel anlamda sanat birçok baskıyla, sansürle karşılaştı. Benim tiyatrom yakıldı, gece bekçisi hayatını kaybetti. O an orada bulunmaktan başka kabahati yoktu. Korkunç bir şeydi. Yine de işlerin hiçbir dönem bu kadar pespayeleştiğini görmedim. Metin Akpınar’ı gözaltına almak nedir? Müjdat Gezen’i sorgulamak nedir? Bu çaresizliktir, korkudur! Ayıptan da öte ayıptır!” dedi.

‘Muhalefetin her türlüsünden korkuyorlar’

İktidarın sanattan neden korktuğuna yanıt veren Şensoy, “Korkmamaları için somut bir sebep yok. Sanatçı muhalif olur. Bunu daha önce de söylemiştim; benim dünya görüşümde yandaş sanatçı diye bir kavram olamaz” dedi. Şensoy, “Biz, bugün aşağılık kompleksiyle boğuşan siyasilerle uğraşıyoruz. Muhalefetin her türlüsünden korkuyorlar, muhalif izleyicimiz de buna dahil” ifadesini kullandı.

Şensoy, “Türkiye’nin koronavirüs dışında en büyük derdi nedir?” sorusuna ise, “Ayıptır söylemesi, ülkeyi yönetenler!” yanıtını verdi.

Şensoy, “İktidarın sanata ve sanatçıya bakış açısını nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu “İktidarın sanata ve sanatçıya yönelik bir bakış açısı yoktur!” şeklinde yanıtladı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)