'FETÖ borsası' iddiasıyla yargılanan iki savcı meslekten atıldı - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

‘FETÖ borsası’ iddiasıyla yargılanan iki savcı meslekten atıldı

‘FETÖ borsası’ iddiasıyla yargılanan iki savcı meslekten atıldı
Okunma : Yorum Yap

‘FETÖ borsası’ iddiasıyla yargılanan iki savcı meslekten atıldı…

Sorumluluklarında olmayan soruşturmalar hakkında sorgulamalar yaptıkları, edindikleri bilgileri paylaştıkları ve maddi menfaat temin ettikleri iddia edilen iki savcı meslekten atıldı.

İstanbul Adliyesi’nde ‘FETÖ borsası’ kurdukları iddiasıyla açığa alınan cumhuriyet savcıları Lütfi Karabacak ve İsmet Bozkurt’un HSK 2. Dairesi tarafından meslekten çıkarılmalarına karar verildi. İki savcı 10 Aralık 2019’da HSK tarafından açığa alınmıştı.

Ankara Üniversitesi’nden Barış bildirisi imzacısı olduğu için ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter, meslekten atılan İsmet Bozkurt’un, kendileri hakkındaki iddianameyi hazırlayan savcı olduğunu hatırlatarak “Aramıza hoş geldin İsmet” dedi.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, daire verdiği kararı HSK Kanunu madde 69’un son fıkrasına dayandırdı. Bu madde ise şu şekilde:

Disiplin cezasının uygulanmasını gerektiren fiil suç teşkil etmezse ve hükümlülüğü gerektirmezse bile mesleğin şeref ve onurunu, memuriyet nüfus ve itibarını bozacak nitelikte görüldüğü takdirde meslekten çıkarma cezası verilir.

Ayrıca 2. Daire, karar kesinleşinceye kadar iki savcının açıkta kalmaya devam etmesini de kararlaştırdı.

İstanbul Adliyesi’ndeki ‘FETÖ borsası’ iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma sonunda, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, HSK tarafından açığa alınan savcılar İsmet Bozkurt ve Lütfi Karabacak’ın sorumluluklarında olmayan soruşturmalar hakkında sorgulamalar yaptıkları, edindikleri bilgileri paylaştıkları ve maddi menfaat temin ettikleri iddia ediliyor.

Sanık iki savcının, “rüşvet”, “görevi kötüye kullanma”, “nüfuz ticareti”, “göreve ilişkin sırrın açıklanması” ve “gizliliğin ihlali” suçlarından 7 yıl 10 aydan 28 yıl 6 aya kadar hapsi isteniyor.

Cumhuriyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: