Son Dakika Haberler

Financial Times: Afganlar sahte kimlikle Türkiye’ye girmeye başladı!

Financial Times: Afganlar sahte kimlikle Türkiye’ye girmeye başladı!
Okunma : Yorum Yap

Financial Times: Afganlar sahte kimlikle Türkiye’ye girmeye başladı!

İngiltere’nin gazetelerinden Financial Times, Afganların sahte kimliklerle Türkiye’ye girdiğini yazdı.
Financial Times, Türkiye’ye kaçak giriş yapan Afganlar hakkında çarpıcı bir haber yayınladı. Söz konusu haberde, Afganların sahte kimliklerle Türkiye’ye giriş yaptığı belirtildi.
Sınır duvarının inşa edildiği Soğuksu’ya giden Financial Times muhabiri Ayla Jean Yackley, Afganistan’dan gelenlerin çoğunun genç erkekler olduğunu yazarken, son dönemde kadın ve çocukların sayısında da artış olduğunu belirtti. Gazeteye konuşan bir Afgan aile ilk denemelerinde yakalandıklarını fakat insan kaçakçılarının kendilerine sahte kimlik verdikten sonra Türkiye’ye giriş yaptıklarını söyledi.
 
“AVRUPA VE EKONOMİ ERDOĞAN’A BASKI OLUŞTURDU”
İngiliz gazetenin Türkiye muhabiri Ayla Jean Yackley imzalı haberde, “Afgan mültecileri uzak tutmak için inşa edilen Türk duvarı” başlığı kullanılırken spotta ise, “Avrupa ve kötü bir ekonomi, Erdoğan’ın Afganistan’dan yeni gelenleri engellemesi için baskı yapıyor” ifadesi yer aldı.
 
Türkiye’nin özellikle son dönemde mültecileri çok sıkı takip ettiğini aktaran Financial Times, resmi verilere göre 40.000 Afgan’ın yakalandığını yazdı. Bu sayının artmasının beklendiğini aktaran Financial Times’a konuşan bir Afgan mülteci, “Şu an Türkiye’de gözaltında olmak bile Afganistan’da Taliban altında yaşamaktan daha iyi” yorumunu yaptı.
 
Türkiye’nin dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yaptığını hatırlatan Financial Times, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bir dönem açık kapı politikasının önderiydi. Özellikle ülkede 3.6 milyon yerinden olmuş Suriyeli ile birlikte. Fakat bocalayan bir ekonomi, toplumda yabancılara karşı bakışı olumsuz hale getirdi ve Erdoğan’ın partisine desteği yedi. Erdoğan da Türkiye’nin Avrupa için mültecilerin deposu olmayacağını söyledi” ifadesini kullandı.
 
Afganları ülkeden uzak tutmak için Türkiye’nin İran sınırına duvar inşa edeceğini yazan gazete, “AB, Türkiye’ye mültecileri engellemek için milyarlarca dolar ödüyor ve buna doğu sınırındaki güvenliği sağlamlaştırmak için verilen ve boyutu bilinmeyen para da dahil” yorumunu yaptı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

slot siteleri bahis siteleri hacklink