Son Dakika Haberler

Fransa’da kiliseye saldırı: 3 ölü, çok sayıda yaralı

Fransa’da kiliseye saldırı: 3 ölü, çok sayıda yaralı
Okunma : Yorum Yap

Fransa’da kiliseye saldırı: 3 ölü, çok sayıda yaralı

Fransa’da kiliseye saldırı düzenlendi. Saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda da yaralının olduğu öğrenildi. Saldırgan, bir kadının başını gövdesinden ayırarak öldürdü.

Fransa’da ulusal güvenlik alarmı en yüksek seviyeye çekildi.

Fransa’nın güney şehri Nice’te Notre-Dame kilisesinde saldırı düzenlendi. Saldırıdan sonra Fransa’da ulusal güvenlik alarmı en yüksek seviyeye çekildi. Saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Nice’e giderek olay yerinde incelemelerde bulundu.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, basına yaptığı açıklamada saldırganın yaralandıktan sonra bile üst üste birkaç kez “Allahu Ekber” diye bağırdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, saldırı haberinin ardından incelemelerde bulunmak üzere Nice’e gittiği açıklandı.

İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter hesabından, bakanlıkta saldırıya ilişkin toplantı yaptığını aktardı. Meclis Genel Kurul oturumunda yeni Covid-19 önlemleriyle ilgili milletvekillerini bilgilendiren Başbakan Jean Castex ise saldırı haberinin üzerine yetkililerden bilgi almak üzere toplantıyı bir süre terk etti.

Fransa’da terör alarmı yükseltildi, milli savunma konseyi yarın toplanacak.

Başbakan daha sonra Genel Kurula konuşma yapmak için geldiğinde son terör saldırılarının ardından ülkede terör alarmının en üst seviyeye çıkartıldığını açıkladı. Saldırıyı “barbarlık” olarak niteleyen Başbakan, ulusal savunma konseyinin yarın acil olarak alınacak önlemleri görüşmek üzere toplanacağını söyledi.

Türkiye: Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Notre-Dame de Nice Kilisesi içinde bugün düzenlenen saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerimizi sunuyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekânında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin, dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır. Terörün farklı türleriyle mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden bir ülke olarak, Nice şehri sakinleri başta olmak üzere, Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz.”

Fransa İslam Konseyi (CFCM) ise Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırı sonrası, Mevlid-i Nebi kutlamalarının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Nice kenti, 2016 yılında “14 Temmuz Ulusal Gün” kutlamaları sırasında yine bir terör saldırısıyla sarsılmıştı. Bir saldırganın kamyonla kutlama yapan kalabalığın içine girmesi sonucu 86 kişi hayatını kaybetmişti.

Avignon’da bir kişi polis tarafından vurularak öldürüldü

Bu arada Fransa’nın güneyindeki Avignon şehrinde elinde bir bıçakla etrafındakileri tehdit ettiği belirtilen bir kişi polis tarafından vurularak öldürüldü. Yerel medya vurulan kişinin tehditleri sırasında “Allahu Ekber” dediğini bildirdi. Yerel saatle 11:15 civarında gerçekleşen olayda bıçaklı bir saldırgan sokaktan geçenleri tehdit ettikten sonra devriye gezen polis ekipleri tarafından sahte mermiyle durdurulmaya çalışıldı. Bunun üzerine polislerin üzerine giden saldırgan gerçek mermiyle vurularak öldürüldü.

Lyon’da da bıçaklı bir kişi tutuklandı

Fransa’nın Lyon kentinde de yerel saatle öğlen 12 sularında elinde bıçak olduğu halde tramvaya binmek isteyen bir kişinin tutuklandığı bildirildi. Olayda yaralanan olmadığı kaydedildi.

Gözaltına alınan kişinin 26 yaşında Afgan uyruklu olduğu, Fransa’da oturum izninin bulunduğu ve soruşturmasının sürdüğü de gelen bilgiler arasında.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)