Son Dakika Haberler

İBB’nin kontrolünden alınan Galata Kulesi’ni matkapla yıktılar

İBB’nin kontrolünden alınan Galata Kulesi’ni matkapla yıktılar
Okunma : Yorum Yap

AKP, kültür tarihini matkapla yıkıyor!

İBB’nin kontrolünden alınan Galata Kulesi’ni matkapla yıktılar

İBB’nin elinden alınarak Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü‘ne devredilen Galata Kulesi’nde duvarların matkapla yıkıldığı, tarihi kulede inşaat çalışmaları yapıldığı görüldü. Görüntüleri, İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Twitter hesabında paylaştı.

İBB SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK

Cumhuriyet’in haberine göre; İBB Sözcüsü Murat Ongun ise görüntülerle ilgili suç duyurusunda bulunulacağını kaydetti. İBB’den yapılan açıklamada, restorasyonu yapan firmanın İBB’ye ait aydınlatma ekipmanlarını habersizce ve gelişigüzel şekilde söktüğü, işlevsiz kalan ekipmanların İBB tarafından demontajı yapılarak muhafaza altına alındığı belirtildi.

MÜLKİYET İBB’DE DEĞİL

Galata Kulesi’nin idaresinin 16 Mayıs’tan beri Kule-i Zemin Vakfı ve Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nde olduğunu açıklayan İBB Enerji Yönetimi ve Aydınlatma Müdürlüğü, kulenin dış cephe aydınlatma elemanları ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kule’nin dış cephe aydınlatma elemanları Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü ile yapılan görüşmeler neticesinde; yerinde olduğu gibi bırakılmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından alınacak kararların beklenmesine karar verilmiş, bu süreçte aydınlatma bakım onarımları ekiplerimizce yapılmış, çeşitli farkındalık günü etkinliklerinde (27-28 Mayıs tarihlerinde Azerbaycan bayrak renkleri ile 24 Haziran tarihinde Pektus hastaları farkındalık günü etkinliği için turuncu renkle aydınlatılmıştır) teknik çalışmalar Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda yine ekiplerimizce gerçekleştirilmiştir.”

Söz konusu görüntüyü izlemek için *TIKLAYIN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)