Son Dakika Haberler

Gazeteci Aydemir: Erdoğan’ın başdanışmanı ikinci çığa neden oldu

Okunma : Yorum Yap

Gazeteci Bülent Aydemir canlı yayında, 39 kişinin hayatını kaybettiği ikinci çığa Erdoğan’ın başdanışmanın neden olduğunu iddia etti!

HaberTürk Ankara Temsilcisi, Van’daki ikinci çığın Cumhurbaşkanı Başdanışmanı’nın bir yemek organizasyonuna gidebilmek için kapalı olan yolu tüm uyarılara rağmen iş makineleri ile açtırmaya çalışması sebebiyle yaşandığını iddia etti.
Van’da yaşanan ve 39 kişinin ölümü ile sonuçlanan iki çığ felaketi ile ilgili olarak “Tedbirsizlik” iddiası gündeme getirildi. HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, kendisi de çığ altında kalan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’ın tüm uyarılara karşın ilk çığdan sonra iş makinaları ve heyet ile yola çıktığını bildirdi.

HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir’in, canlı yayında Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın çığa neden olduğunu söylediği o anlar:

Gülşen Orhan iddiaları yalanladı

Gülşen Orhan, iddiaları Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla yalanladı.

Orhan, ilk çığda Van-Ankara seferini yapan uçakta olduğuna işaret ederek şöyle dedi:

“Ankara’ya indiğimde olaydan haberim oldu. Geri dönmek için, sabah ilk uçak olan 07.40 uçağıyla Van’a hareket ettim. Van’a ulaşınca bölge hastanesinde bulunan hastalarımızı ziyaret ettik. Ziyaretimizin anlık görüntülerini Twitter hesabımızdan paylaştık. Ardından felakette vefat eden vatandaşlarımızın cenazelerini, yakınlarıyla birlikte alıp Bahçesaray’a konvoy halinde hareket ettik. Hastaneden ayrılış anımız ve görüntüler Van Valimizin son durum açıklamasıyla medyada yayınlanmıştır. Felaketin gerçekleştiği yol olan Krapet Geçidinden Bahçesaray’a ulaşım idarece kapatıldığından söz konusu değildi artık. Dolayısıyla, cenazelerle birlikte Hizan üzerinden Bahçesaray’a doğru hareket edildi.”

‘Çığ hepimizin üzerine düştü’

Orhan, iddia edildiğinin aksine Çatak veya başka bir yerde toplantı yapmadığını, 5 cenazenin acısı varken herhangi bir toplantı yapmanın da zaten mümkün olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Ben olay yerinde çalışan ekipleri, son durumu, görmek için çığ bölgesine uğrayıp, tekrar cenaze konvoyuna dönmek üzere konvoydan ayrıldım. Tek araba ve bir kaç kişilik bir ekip olarak olay yerine vardık. Vardığımda, kalabalık bir insan grubu, jandarma ekipleri, AFAD il müdürümüz ve ekibi çalışma yürütüyorlardı. Oradaki yetkililerden bilgi almak için araçtan indikten 2 dakika sonra çığ hepimizin üzerine düştü. Ben vardığımda herhangi bir iş makinası çalışmıyordu. Benim yanımda da hiç bir iş makinası yoktu ve olamazdı da. Çalışmalarla ilgili hiç bir direktifim veya tavsiyem olmadı. Amacım sadece olay yerini bizzat görmek ve oradakilere yanlarında olduğumuzu hissettirmekti.”

“Amaçlı ve yalan haber vicdansızlıktır”

Orhan, “Cenazelerimizi götürürken onlardan ayrılıp çığ felaketinin yaşandığı yere gelmemize ‘toplantı için iş makinalarını yanına almış yolları açtırmış’ demek yalancılıktır, acı bilmezliktir. Felaket bölgesine gidip, son durum hakkında bilgi alıp, oradakilerin yanında olduğumuzu söylemek istedik, oradan cenaze konvoyuna tekrar dönecektim. Çığ felaketinin yaşandığı yere geldiğimde daha 2 dakika dahi geçmeden çığ düştü altında kaldık, sonra kurtarılıp hastaneye götürüldük. Biz kendimize değil kaybettiğimiz canlar için acı çekerken kaynağı olmayan yalan bilgiler yaymak yalan üzerinden siyaset üretmek nedir, bunun da adını siz koyun. Maalesef benimle beraber çığın altında kalan onlarca insanımız yaşamını yitirdi. Acımız bu kadar büyükken, bu kadar büyük bir faciayı bütün hemşerilerimle ve milletçe beraber göğüslemeye çalışırken yapılan amaçlı ve yalan haberler vicdansızlıktır. Bu yalan ve iftiralar sadece benim değil tüm acılı ailelerin vicdanını yaralamıştır. Acılarımızı kullanıp, yalan senaryolarla siyaset üretenler, toplum mühendisliği ile öfke oluşturmaya çalışanlar benden değil tüm Van’dan ve Türkiye’den özür dilemelidir” ifadelerini kullandı.

İşte o paylaşımlar:

Özür diledi!

Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, “Teyitsiz ve erken bilgi verdiğim için sayın Gülşen Orhan’dan ve izleyicilerimizden özür diliyorum” diyerek açıklamasıyla ilgili geri adım attı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)