Son Dakika Haberler

“İnsan hakları meleği” Gergerlioğlu, Türkan Saylan’a ‘Dönemsel Perspektif’ nedeniyle saldırmış!

“İnsan hakları meleği” Gergerlioğlu, Türkan Saylan’a ‘Dönemsel Perspektif’ nedeniyle saldırmış!
Okunma : Yorum Yap

“İnsan hakları meleği” Gergerlioğlu, Türkan Saylan’a ‘Dönemsel Perspektif’ nedeniyle saldırmış!

‘İnsan hakları savunucusu’ Gergerlioğlu, 2009’da ağır kanser tedavisi görürken FETÖ kumpaslarıyla yoğun siyasi saldırılara maruz kalan Türkan Saylan için yazdıklarının sebebini açıkladı. Gergerlioğlu, bu yaklaşım için “Dönemsel perspektif” dedi. Gergerlioğlu, artık “insan hakları eksenli duruşların daha doğru olduğunu” düşünüyormuş!

Retweetlediği bir tweet nedeniyle milletvekilliği düşürülerek Meclis’te başlattığı eylemin ardından yaka paça gözaltına alınan Gergerlioğlu, tutukluluğunun ardından AYM’nin kararı ile milletvekilliğine geri döndü.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, tutuklandığı süreçte yeniden gündeme gelen Türkan Saylan‘la ilgili sözlerine açıklık getirdi. Gergerlioğlu, FETÖ’nün Ergenekon kumpası döneminde Saylan’a attığı iftiralar ile gündem olmuştu. İnsan hakları savunuculuğu yaptığını iddia eden Gergerlioğlu, Türkan Saylan’la ilgili ifadeleri için “Dönemsel perspektif” açıklamasında bulundu.

Twitter hesabından açıklama yapan Gergerlioğlu, Ergenekon kumpasında gözaltına alınan ve o sırada ağır hasta olan Türkan Saylan hakkında söyledikleri için “Türkan Saylan hakkında gözaltına alındığı dönemde yorumlar yapmıştım. Adaletten uzaklaşmışım. Şimdi siyasi kutuplaşma eksenli tutumlar yerine insan hakları eksenli duruşların daha doğru olduğunu düşünüyorum. Kutuplaşma hepimizi insan hakları perspektifinden uzaklaştırıyor” mesajını paylaştı.

Saylan’a yönelik ifadelerini türbana bağlayan Gergerlioğlu, davranışını iki tarafın hatası olarak açıkladı. Gergerlioğlu, “Başörtüsü meselesinin gerginlik oluşturduğu günlerde her 2 kutup da hatalar yaptı, siyasi davranabildi. Önemli olan o gün de şimdi de kamplaşmaları aşarak hakkı teslim edebilmemiz. Görüşlere katılmasak da hakkaniyeti elden bırakmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Türkan Saylan, 2009’da kanser hastasıyken evi FETÖ’cü polisler tarafından basılmış ve yoğun biçimde medya, siyaset ve yargı baskısına maruz kalmıştı. Gergerlioğlu, o günlerde Saylan’a yapılanlara tepki gösterenler için “medyada epeyi kıyamet koparıldı” demişti.

Gergerlioğlu, Saylan ile ilgili “Ergenekon soruşturması kapsamında evi aranan Türkan Saylan hakkında medyada epeyi bir kıyamet koparıldı. ÇYDD Genel Başkanı Türkan Saylan dine karşı alerjik aydın zihniyetinin bir prototipidir. Tutturamayacağını bilse de darbe heveslisi olabilir. Bugün artık en çok reddetmeye çalışanlar bile bir Ergenekon yapılanması ve bir darbe hazırlığı olduğu yönündeki delilleri görmezden gelemiyor” derken “dava baskıya uğramamalıdır” diye ‘uyarılarda’ bulunmuştu. Gergerlioğlu, “Medyada Saylan’ın evinin aranmasına büyük tepki gösterenler İstek vakfı arsasından cephanelik çıkmasını görmezlikten geldiler. T.C tarihinin bu en önemli soruşturmasının sulandırılmadan başarıya ulaşması gerekiyor. Dava adil bir yargılama ortamında devam ettirilmeli ve hiçbir baskıya uğramamalıdır. Yargı hem hükümetten hem de medyadan etkilenmemelidir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)